Microsoft bugün, iş uygulamaları portföyünde yapay zeka ürün güncellemelerinin “yeni nesil” olarak adlandırdığı şeyi tanıttı. Hem Microsoft’un uygulama ve iş akışları oluşturmaya yönelik düşük kodlu araçlar seti olan Power Platform’a hem de şirketin kurumsal kaynak planlama (ERP) ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) araçları paketi olan Dynamics 365’e değiniyorlar.

Microsoft’ta iş uygulamaları ve platformundan sorumlu CVP olan Charles Lamanna, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda güncellemeleri Microsoft’un otomasyon yolculuğundaki mantıklı bir sonraki adım olarak tanımladı. Yapay zeka başlangıcı OpenAI’nin teknolojisiyle desteklenen ve Microsoft’un OpenAI’nin API’sine kurumsal olarak uyarlanmış erişim sağlayan hizmeti olan Azure OpenAI Hizmeti kullanılarak oluşturulan yeni yetenekler, Power Platform’da dört yıl önce OpenAI metin üreten yapay zeka modellerinin kullanıma sunulmasını takip ediyor ve daha yeni Microsoft’un satıcı deneyimi uygulaması Viva Sales’te üretken AI yeteneklerinin başlangıcı.

Lamanna e-posta yoluyla “Son dört yıldır, üretken yapay zeka ve temel modelleri işyerine getirme yolculuğundayız,” dedi ve Microsoft’un satıcının teknolojisini Microsoft’un kendi ürünlerinde ticarileştirmek için OpenAI ile uzun süredir devam eden bir ortaklığı olduğunu belirtti. Azure OpenAI Hizmeti aracılığıyla. “Artık teknolojinin ve ürünün müşteriler için dönüştürücü sonuçlar sağlayabileceği bir noktaya ulaştık.”

Dynamics 365’te Microsoft, Copilot (GitHub’ın Copilot hizmetinden markalaşmayı ödünç alıyor) adını verdiği, genel anlamda daha tekrarlanan satış ve müşteri hizmetleri görevlerinin bazılarını otomatikleştirmeyi amaçlayan şeyi başlatıyor.

Örneğin, Dynamics 365 Sales ve Viva Sales’te Copilot, müşterilere e-posta yanıtları yazmaya ve Outlook’ta bir Teams toplantısının e-posta özetini oluşturmaya yardımcı olabilir. Lamanna, toplantı özetinin satıcının CRM’sinden ürün ve fiyat bilgileri gibi ayrıntıları aldığını ve bunları kaydedilen Teams görüşmesinden elde edilen içgörülerle birleştirdiğini söylüyor.

Lamanna, “Müşterilerin CRM, ERP ve diğer kurumsal veri kaynaklarından gelen bilgilere çalışma zamanında güvenli ve akıllı bir şekilde erişiyoruz” diye ekledi. “Her müşteri için ayarlanmış yanıtlar üretmek üzere kurumsal verileri temel bilgilerle birleştirmek için büyük dil modelleri kullanıyoruz. Daha da önemlisi, modelleri eğitmek için müşterilerin verilerini kullanmıyoruz.”

Dynamics 365 Customer Service’te Copilot, sohbet veya e-posta yoluyla müşteri sorgularına “bağlamsal yanıtlar” hazırlayabilir ve müşteri hizmetleri temsilcileri için vaka geçmişinin yanı sıra bilgi tabanlarından yararlanan bir “etkileşimli sohbet deneyimi” sağlayabilir. Bunlar, Microsoft’un sohbet robotu oluşturucusu olan Power Virtual Agents’taki yeni “sohbet artırıcılar” özelliğini tamamlıyor; bu özellik, şirketlerin bir web sitesi veya bilgi tabanı gibi kaynaklara bir bot bağlayarak bu verileri botun üzerinde eğitim almadığı sorulara yanıt vermek üzere kullanmasına olanak tanıyor.

Buna karşılık, konuşma hızlandırıcılar, Microsoft’un AI Builder aracındaki, kuruluşların metin oluşturma özelliklerini Power Automate ve Power Apps çözümlerine katıştırmasına olanak tanıyan yeni bir “GPT” modelini tamamlar. Lamanna, örneğin, bir araştırmacının bunu haftalık yayınlanan raporlardan metin özetlemek ve e-postalarına göndermek için kullanabileceğini, bir pazarlama yöneticisinin ise belirli anahtar kelimeler veya konular girerek hedeflenen, oluşturulmuş içerik fikirleri oluşturmak için GPT modelinden yararlanabileceğini söylüyor.

Microsoft’un üretken metne (yani Bing Chat) son zamanlarda yaptığı baskı göz önüne alındığında, kişi raydan çıkmaması için şirketin teknolojisini kullanarak bir uygulama oluşturmak konusunda isteksiz olabilir. Ancak Lamanna, konuşma hızlandırıcıların ve GPT modelinin – artı bu konuda Copilot’un – her müşterinin CRM, ERP ve diğer veri kaynakları tarafından “gerçekliğe dayandığını” iddia ediyor.

“Yapay zeka tarafından üretilen içerik her zaman açık bir şekilde etiketlenir ve kullanıcılar, kullanmadan önce doğruluğunu doğrulamaya teşvik edilir. Lamanna, konuyla ilgili olduğunda, kullanıcının yanıtın doğruluğunu daha iyi doğrulamasını sağlamak için yanıtın alındığı kaynakları da belirtiyoruz” dedi. “Herhangi bir sorunun yukarıdaki savunma hatlarını aşması durumunda manuel müdahale ile hızlı bir şekilde yanıt vermemizi sağlayan izleme ve kontrollerimiz var.”

Kullanıcıları engelleyecek hiçbir şey yok Olumsuz tabii ki içeriğin doğruluğunu doğrulamak için zaman ayırmak. Bunun bir sorun olup olmayacağını zaman gösterecek; çalışmalar otomasyon önyargısı veya insanların yapay zekaya çok fazla güvenme eğilimi, bunun olabileceğini düşündürüyor.

Neyse ki, Copilot’un geri kalan yetenekleri potansiyel olarak daha az problemlidir.

Dynamics 365 Customer Insights ve Dynamics 365 Marketing’deki Copilot ile pazarlamacılar, daha önce dikkate almamış olabilecekleri müşteri segmentleri hakkında öneriler alabilir ve segmenti kendi sözleriyle tanımlayarak hedef segmentler oluşturabilirler. Lamanna, ayrıca, bir kuruluşun mevcut pazarlama e-postalarından ve “çeşitli internet kaynaklarından” yararlanarak bu konuları oluşturan Copilot’tan konuları görmek için istek yazarak e-posta kampanyaları için fikir edinebileceklerini söylüyor.

Microsoft bazı açılardan arayı kapatıyor. Odadaki CRM fili Salesforce, yıllardır CRM ürün ailesini yapay zeka destekli yeteneklerle enjekte ediyor (veya en azından enjekte etmeye çalışıyor). Glint gibi girişimler de, çoğunlukla müşteri hizmetleri iş akışlarını otomatikleştirmek için yapay zekayı benimsedi. Ama olarak artan Çok sayıda pazarlamacı, yapay zekayı içerik stratejilerine yaymayı planladıklarını söylüyor. Ölçekte.

“CRM ve ERP, uzun süredir görev açısından kritik müşteri ve iş veri kaynakları olmuştur; ancak, genellikle manuel veri girişi, içerik oluşturma ve not alma gibi külfetli görevler gerektirirler,” dedi Lamanna. “Dynamics 365 Copilot, bu sıkıcı görevleri otomatik hale getiriyor ve iş gücünün tüm yaratıcılığının kilidini açıyor.”

Satış dünyasının ötesinde, Microsoft’un iş yönetim sistemi Dynamics 365 Business Central’daki Copilot, e-ticaret ürün listelemeleri oluşturmayı kolaylaştırmaya çalışır. Lamanna, Copilot’un ses tonu, biçim ve uzunluk gibi şeyler ayarlanarak uyarlanabilecek açıklamalarla renk, malzeme ve boyut gibi ürün nitelikleri oluşturabileceğini söylüyor.

Biraz Shopify’ın yakın zamanda tanıttığı gibi AI tarafından oluşturulan ürün açıklamaları araç, Lamanna’nın dolaylı olarak kabul ettiği bir gerçek. Shopify kullanan Business Central müşterilerinin, yapay zeka tarafından oluşturulan açıklamalara sahip ürünleri Shopify mağazalarında “sadece birkaç tıklamayla” (umarız doğruluk açısından inceledikten sonra) yayınlayabileceklerine dikkat çekti.

Başka yerlerde, tedarik zinciri endüstrisindeki otomasyon dalgasını kullanan Microsoft Supply Chain Center’daki Copilot, tedarik zinciri süreçlerini etkileyebilecek hava durumu, finans ve coğrafya gibi sorunları proaktif olarak işaretleyebilir. Tedarik zinciri planlamacıları bundan sonra, etkilenen iş ortaklarını uyarmak için Copilot’un otomatik olarak bir e-posta taslağı hazırlamasını seçebilir.

Lamanna, e-postaların otomatikleştirilmesi gibi yapay zeka ile aşılanmış basit süreçlerin bile verimlilikte ölçülebilir bir artışa yol açabileceğini savunuyor.

“Bize göre güncel araştırma iş eğilimlerine bakıldığında, her 10 çalışandan 9’u işlerinde tekrar eden görevleri azaltmak için yapay zeka kullanmayı umuyor. Yapay zeka destekli asistanlar artık iş uygulamaları için masa başındalar,” dedi Lamanna. “Dynamics 365 Copilot’un çalışanların işlerini daha hızlı yapmalarına yardımcı olacağına inanıyoruz, böylece kuruluşlar işlerinin yaratıcı ve yenilikçi yönlerine daha fazla zaman ayırabilir – örneğin uzun vadeli müşteri ilişkileri kurmak.”

Her zaman olduğu gibi, gerçek bazı pazarlama tüylerinin gölgesinde yatıyor. Ancak net olan şu ki, Microsoft yapay zeka ve otomasyona yaptığı yatırımları yavaşlatmıyor. Ocak ayında Microsoft, OpenAI’ye milyarlarca dolar daha yatırım yaptı ve şirket, yatırımın geri dönüşünü görmek için can atıyordu.

Microsoft, Copilot’un Dynamics 365 Sales Enterprise ve Dynamics 365 Customer Service Enterprise gibi mevcut Dynamics 365 lisanslarına hiçbir ek ücret ödemeden dahil edileceğini söylüyor. 6 Mart’tan itibaren ön izleme olarak başlayacak ve daha sonra genel kullanıma sunulacak.genel-24