5G’nin sona ermesine ve yerini 6G’ye ve onun beklenen 1 Tbps indirme veri hızına bırakmasına kadar yaklaşık altı yılımız kaldı. Açıkçası 6G’nin nasıl olacağını hayal etmeye başlamadan önce yapılması gereken daha çok iş var. Bugün Samsung Electronics’e ait Ar-Ge birimi Samsung Research, yarı iletken ve yazılım tasarım şirketi Arm ile iş birliği yaptığını duyurdu 6G bağlantısının başarılı bir şekilde başlatılması için gerekli olacak önemli yeni nesil yazılım teknolojilerinden biri üzerinde çalışmak.

İkili, paralel paket işleme teknolojisini geliştirmek ve iyileştirmek için açık kaynaklı bir proje başlatmak üzere bir araya gelecek. Teknoloji, veriler bir iletişim ağı boyunca hareket ederken çok çeşitli algoritmalar kullanarak veri paketlerini işlemek için kullanılır. İki şirket, çok büyük miktarda iletişim verisini işlemek için kullanıldığı ve 6G ağları açılmaya hazır olduğunda hazır olması gerektiği için bu teknolojinin gelişimini hızlandırmayı umuyor. Samsung ve Arm, paralel paket işleme teknolojisinin geliştirilmesi için zaman çizelgesini ileriye taşıyabilirse, belki de 6G’nin beklenenden daha erken lansmanını görebiliriz.

Samsung Research’ün Gelişmiş İletişim Araştırma Merkezi (ACRC) Genel Müdür Yardımcısı Jinguk Jeong şunları söyledi: “6G iletişiminde yazılım teknolojisinin önemi artıyor. Bundan kaynaklanan büyük miktarda verinin işlenmesinde inovasyon hayati önem taşıyor. Bu teknik ortaklık ile Arm, paralel teknolojide devrim yaratmaya yönelik önemli bir adımdır.”

Bugünlerde yapay zekadan bahsetmeden kablosuz hizmetten bahsedemezsiniz. Arm’ın Altyapı İş Kolu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Mohamed Awad şunları söyledi: “Yapay zeka, 6G gibi yeni nesil teknolojilere olan talebi artırıyor, ancak doyumsuz veri miktarı, güç verimli işleme için hayati bir ihtiyaç yaratıyor. 6G yazılım geliştirmeyi hızlandırmak ve yapay zeka altyapısının mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlamak için Samsung Research ile işbirliği yaparak yüksek performanslı, düşük güç tüketen ve esnek bilgi işlem alanındaki uzmanlığımızdan yararlanıyoruz.”

6G ağlarının piyasaya sürülmesiyle veri miktarının önemli ölçüde artması beklenen Samsung Research ve Arm, “paralel paket işleme teknolojisinin esnek ve verimli iletişim sistemlerinin kurulmasına katkıda bulunabileceğini” söylüyor.telefon-1