2011 yılında Call of Duty: Modern Warfare 3, Infinity Ward’ın orijinal Modern Warfare üçlemesini tamamladı; Kaptan Price, dramatik bir helikopter kazası ve çatıdaki çatışmanın ardından terörist Vladimir Makarov’a karşı zafer kazandı. Ancak son üründen kesildiği iddia edilen yeni bir jenerik sonrası sahnesi, tüm zamanların en iyi FPS üçlemesinden birinin sonunu tamamen yeniden bağlamlandırıyor.

Kesilen sahne, orijinal oyunda görülen sona benzer, ancak bitmiş sahnede açık bir zafer olan şeyi alır ve bunun yerine ona bir trajedi katmanı ekler. Orijinal sonda, bir çatı penceresine çarptıktan ve Makarov’un boğularak öldüğünü gördükten sonra Kaptan Price, sahne kararırken bir kutlama purosu yakıyor.

Ancak, oyunun orijinal dosyalarında bulunduğu iddia edilen bir kredi sonrası sahnesi çevrimiçi olarak ortaya çıktı (Call of Duty modder aracılığıyla) YouTube’da Vlad Lokitonovsöz konusu sahnenin restore edilmesiyle yoyo1love) sonu oynamaya devam ediyor. Yere yığılmış olan Price, ayak sesleriyle uyanır ve başını kaldırıp, uzaktaki gizemli bir yabancıyı görür. Adam, Price’ın çalışmalarını kısaca inceliyor ve ardından ayrılmak için arkasını dönüyor. Price uzaklaşırken yere yığılıyor, yanan purosu elinden düşüp yuvarlanıyor. Ölen yoldaşlarının eski bir görüntüsü ekranda görünmeden önce kamera kararır.

Bu sonda Price, Makarov’la karşılaşması sonucu yaralarına yenik düşer ve ölür. Ortaya çıkan bilinmeyen adamın kimliğinin oyunun dosyalarında “gölge adam” veya “uğursuz yabancı” olarak etiketlendiği söyleniyor. Gerçek kimliği muhtemelen bir sır olarak kalacak, ancak bazı hayranlar yabancının sonunda Price’ı talep etmeye gelen ölümü temsil ettiği şeklinde yorumladılar.

Bu jenerik sonrası sahne son oyunda da yer alsaydı, Infinity Ward’ın orijinal Modern Warfare üçlemesine çok daha farklı bir ton ve son verecekti; sonunda kahramanı ölüyordu. Bunu akılda tutarak, Infinity Ward’un neden üçlemeyi acı tatlı bir notla bitirmek istemediğini ve bunun yerine Price’ın potansiyel bir devam filminde geri dönme olasılığını daha kesin bir şekilde açık bırakmayı seçtiğini anlamak kolaydır.

Tabii bu kesinti sonunun meşru olması durumunda. Şu an itibariyle, bu sonun aslında on yıldan fazla bir süredir oyunun dosyalarında saklı olarak bulunup bulunmadığını veya bunun bir hayran eseri olup olmadığını bilmek imkansız. Her iki durumda da, şimdiye kadar yapılmış en büyük oyun üçlemesinden birine oldukça standart bir son verecek olan şeye ilginç bir kırışıklık katıyor.

Infinity Ward şu anda geçen yılki Modern Warfare III’teki orijinal Modern Warfare üçlemesinin hikayesini yeniden anlatıyor ve yeniden tasarlıyor. Artık Activision’ın ve Infinity Ward da dahil olmak üzere çeşitli stüdyolarının sahibi olan Microsoft’un, Call of Duty serisinin bir sonraki bölümünü bu yılın sonlarında Game Pass’e ekleyeceği bildiriliyor. Henüz resmi olarak tanıtılmayan oyunun Black Ops alt serisine yeni bir giriş olacağı söyleniyor.oyun-1