Boeing’in Starliner uzay aracını taşıyan United Launch Alliance Atlas V roketi, 5 Mayıs 2024 Pazar günü Uzay Fırlatma Kompleksi 41’deki spot ışıklarıyla aydınlatılan fırlatma rampasında görülüyor. Kredi: NASA/Joel Kowsky

NASABoeing ve ULA, Starliner uzay aracındaki helyum sızıntısını gidermek için Boeing Mürettebat Uçuş Testini 25 Mayıs’a erteledi. Ek süre, astronotlar Wilmore ve Williams’ı uzaya taşıyan uçuşta sistemin performansının ve güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılacak. Uluslararası Uzay istasyonu. Mürettebatın lansmana yaklaşana kadar karantinada kalmasıyla hazırlıklar devam ediyor.

Kapsamlı uzay aracı kapanış süreçlerinin ve uçuş mantığının tamamlandığından emin olmak için Boeing ve ULA ekipleri, NASA ile işbirliği içinde, gereken ek süreyi sağlamak amacıyla Boeing Mürettebat Uçuş Testini ertelemeye karar verdi. Revize edilen program, saat 15:09’dan daha erken olmamasını hedefliyor EDT NASA astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams’ı Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyacak fırlatma için 25 Mayıs Cumartesi günü.

Helyum Sızıntısı Değerlendirmesi

Ek süre, ekiplerin Boeing Starliner uzay aracının servis modülündeki, tek reaksiyon kontrol sistemi iticisindeki bir flanşa kadar takip edilen küçük bir helyum sızıntısını daha ayrıntılı olarak değerlendirmesine olanak tanıyor. Uzay aracının helyum sistemi üzerinde 15 Mayıs’ta gerçekleştirilen basınç testi, flanştaki sızıntının stabil olduğunu ve uçuş sırasında bu seviyede bir risk oluşturmayacağını gösterdi. Testler aynı zamanda itici sistemin geri kalanının tüm servis modülü boyunca etkili bir şekilde yalıtıldığını da gösterdi. Boeing ekipleri, sistemin uçuş sırasında yeterli performans kapasitesini ve uygun yedekliliği korumasını sağlamak için operasyonel prosedürler geliştirmek için çalışıyor. Bu çalışma ilerledikçe, NASA’nın Ticari Mürettebat Programı ve Uluslararası Uzay İstasyonu Programı, uçuş geri sayımına geçmeden önce nihai bir karar vermek için verileri ve prosedürleri gözden geçirmek üzere önümüzdeki birkaç günü alacak.

Hazırlıklar ve Karantina Protokolleri

ULA Atlas V roketi ve Boeing’in Starliner’ı, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi-41’deki Dikey Entegrasyon Tesisinde kalıyor. NASA, Boeing ve ULA ekipleri, Starliner uçuş testinin güvenli olmasını sağlamaya kararlıdır.

Wilmore ve Williams, fırlatma öncesi operasyonlar ilerledikçe Houston’da karantinada kalacak. Yeni fırlatma tarihine yakın bir zamanda NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne geri uçacaklar. İkili, ajansın Ticari Mürettebat Programı kapsamında Starliner ile uzay istasyonuna giden ilk kişiler oldu. Astronotlar Dünya’ya dönmeden ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısına paraşüt ve hava yastığı destekli iniş yapmadan önce yörüngedeki laboratuvarda yaklaşık bir hafta geçirecekler.

Sertifikasyon ve Gelecekteki Görevler

Bu görevin başarıyla tamamlanmasının ardından NASA, Starliner ve sistemlerinin Uluslararası Uzay İstasyonuna düzenli mürettebatlı rotasyon görevleri için sertifikalandırılmasına yönelik son süreci başlatacak.uzay-2