New York City’nin ortasındaki halka açık bir parka bir video portalı yerleştirirken muhtemelen bazı uygunsuz davranışlar ortaya çıkacaktır. Litvanyalı sanatçı ve girişimci Benediktas Gylys’in vizyonu olan Portal, insanları bir araya getirmek ve ortak deneyimleri paylaşmalarına olanak sağlamak için tasarlandı.

Bu ayın başlarında açıldıktan sonra Atlantik’in her iki yakasındaki portala giden insanların büyük çoğunluğu birbirlerine el salladı, çocuklarını ve evcil hayvanlarını getirdi ve dostça insani şeyler yaptı. Ancak portalı aydınlatan bir OnlyFans modeli ve onu takip eden başka bir adam da dahil olmak üzere, kötü davranan bir avuç kişi vardı.

Dublin tarafındaki bazı kişiler gamalı haçları ve İkiz Kulelerin yanan resimlerini havaya kaldırdılar ve her iki taraftaki yetkililer de bunun daha iyi olacağına karar verdi mola vermek. Asıl sorun, kameraları doğrudan Portal kamerasına yerleştiren ve tesisi ziyaret eden kişilerin diğer tarafta ne olduğunu görmesini engelleyen kişilerdi.

Organizatörler, insanların doğrudan oraya gitmesini engellemek için Geçit’in etrafına kalıcı olmayan bir çit inşa etmek de dahil olmak üzere bir dizi adım attı. Buna ek olarak, artık daha arkadaşça etkileşimleri denemek ve teşvik etmek için deneyime rehberlik eden bir veya iki kişi var.

Ayrıca şimdilik, Gylys’in planladığı gibi 24 saat çalışmak yerine, New York City’de sabah 6’dan akşam 4’e ve Dublin’de sabah 11’den akşam 21’e kadar çalışacak.

Portals.org’un ortaklıklar başkanı Nicolas Klaus, bu davranışa şaşırdıklarını çünkü bunu Litvanya ile Polonya arasındaki daha önceki Portal kurulumunda deneyimlemediklerini söylüyor. New Yorklular ve Dublinliler farklı bir hava kattı.

“İdeal olmayan bazı davranışlar vardı. Bunu birisinin 11 Eylül’ün bir resmini göstermesiyle gördünüz, o kişinin niyetinin gerçekte ne olduğunu bilmiyoruz, ancak bu sadece sinir bozucuydu,” dedi Klaus TechCrunch’a. Üstelik serginin sanatsal ruhunu da ihlal ettiğini söyledi. “Sanatsal amaç, insanların bağlantı kurabileceği bir pencere sağlamaktır. Eğer tek bir kişi elini Portal kamerasına koyarak tüm ekranı kapatıyorsa projenin konusu bu olmamalı.”

Bunu düzeltmenin bir yolu, insanların kamerayı engellemesini önleyecek bir yazılım kullanmaktı. Portalı çalıştıran yazılımın arkasındaki şirket olan Video Window, Portal tatildeyken insanları bunu yapmaktan caydırmak için bir makine öğrenimi çözümü geliştirdi.

Video Window CEO’su Daryl Hutchings, yazılımın bir zamanlayıcıyla çalışacak şekilde tasarlandığını, dolayısıyla çalışma saatlerini ayarlamanın sorun olmadığını ancak insanları telefonlarını Portal kamerasına tutmaktan caydıracak bir yol bulmanın daha zorlayıcı olduğunu söyledi. .

“Bir telefon veya bir kişinin eli belirli bir süre boyunca kamera görüntüsünü engellerse, o zaman yerel kamera akışını hemen bulanıklaştıracağız ve bu, karşı tarafın bulanık bir görüntü göreceği anlamına geliyor. Ayrıca yerel ekranda bunu da bulanıklaştırıyoruz” dedi Hutchings. Ayrıca, rahatsız edici davranışın gerçekleştiği tarafta yasaklandığına dair bir işaret de görüntüler.

Amaç, bunu yapan kişiye kamerayı engellememesi gerektiğini göstermektir. İçerik oluşturucular bunu bulanıklaştırmak için gereken süre üzerinde denemeler yapıyor ancak Portal Pazar günü yeniden açıldığından bu yana bulanıklaştırmayı tetikleyecek bir olay yaşanmadı. Bu, eskrim ve insan rehberlerin, tasarımcıların umduğu ve amaçladığı gibi daha olumlu etkileşimleri teşvik etmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.genel-24