İnsan gözü için Merkür donuk, gri bir küreyi andırabilir, ancak NASA’nın Messenger sondasından alınan bu geliştirilmiş renkli görüntü, tamamen farklı bir hikaye anlatıyor. Yanardöner mavi, kumlu renkli ovalar ve grimsi beyazın narin şeritleri, Güneş Sistemimizin en içteki gezegeninin eterik ve renkli bir görüntüsünü oluşturur. Kredi: NASA / JHU Uygulamalı Fizik Laboratuvarı / Carnegie Inst. Washington

Merkür özeldir. Güneş’e en yakın gezegen olarak, Güneş’in etkisinin çarpıcı biçimde değiştiği bir bölgede bulunuyor. Güneş’e yakın uzaya hakim olan Güneş’in manyetik alanı hızla azalmaktadır. Ve Merkür’ün yörüngesi – diğer herhangi bir gezegenden daha eliptik veya “oval şekilli” – diğer gezegenlerden daha geniş bir güneş manyetik alan koşulları yelpazesini deneyimlemesine izin verir. Sonuç olarak Merkür, Güneş’in bir gezegen üzerindeki etkisinin mesafe ile nasıl değiştiğini incelemek için eşsiz bir fırsat sunar.

Yayınlanan yeni bir çalışmada Doğa İletişimiGoddard bilim adamları Norberto Romanelli ve Gina DiBraccio verileri kullandı[{” attribute=””>NASA’s MESSENGER spacecraft to study the Sun’s changing interaction with Mercury. As Mercury moves through the solar wind, the steady stream of particles escaping the Sun, some of them strike Mercury’s magnetosphere and bounce back towards the Sun. These rebounding solar wind particles generate low-frequency waves that reverberate through space, traveling “upstream” in the solar wind towards the Sun.

Romanelli and DiBraccio observed these waves emanating from Mercury and discovered that the rate of wave production varied throughout Mercury’s orbit. As Mercury moved farther from the Sun it generated more waves; as it got closer, the rate of wave production dropped. The results provide key evidence for a theory that these waves are affected, in part, by the strength of the Sun’s magnetic field, which grows weaker with distance.

Video transkripti:

Dolayısıyla Merkür, yalnızca Güneş’e en yakın gezegen olduğu için değil, aynı zamanda Güneş’e olan uzaklığı güneş sistemimizdeki diğer gezegenlerden daha fazla değiştiği için de özeldir.

Merkür aslında diğerlerine kıyasla çok oval şekilli bir yörüngeye sahiptir.

Merkür, deneyler yapmak için doğal bir laboratuvardır. Gezegenin Güneş’ten uzaklaştıkça çevresini gözlemleyebilir ve nelerin değiştiğini görebiliriz.

Güneş rüzgarı parçacıkları bu manyetosferik sınırdan sektiğinde düşük frekanslı dalgalar üretirler. Güneş rüzgarında akıntıya karşı hareket eden dalgalar gibidirler.

Güneş’ten uzakta, Güneş’in manyetik alanı daha zayıftır. Bunun daha fazla dalga üretilmesine izin veren anahtar parametre olduğunu bulduk.

Bu, Güneş’e ne kadar yakın olduğu ve yörüngesinin şekli sayesinde ancak Merkür ile ölçebileceğimiz bir şey.

Referans: N. Romanelli ve GA DiBraccio, 19 Kasım 2021, “Merkür’ün ön şokunda ultra düşük frekanslı dalgaların oluşma oranı güneş merkezli mesafeyle artar”, Doğa İletişimi.
DOI: 10.1038/s41467-021-26344-2uzay-2

Bir cevap yazın