Caltech’ten Shri Kulkarni, Palomar Geçici Fabrikası ve onun halefi Zwicky Geçici Tesisi’ndeki devrim niteliğindeki çalışmalarından dolayı 2024 Shaw Astronomi Ödülü’ne layık görüldü. Bu projeler geçici astronomik olaylara ilişkin anlayışımızı önemli ölçüde geliştirdi. Kredi bilgileri: SciTechDaily.com

Caltech’te seçkin bir profesör olan Shri Kulkarni, Palomar Geçici Fabrikası ve onun halefi Zwicky Geçici Tesisi ile yaptığı ve geçici astronomik olaylara dair anlayışımızda devrim yaratan dönüştürücü çalışması nedeniyle 2024 Shaw Astronomi Ödülü’nü aldı.

Caltech’teki George Ellery Hale Astronomi ve Gezegen Bilimi Profesörü Shri Kulkarni, “milisaniyelik pulsarlar, gama ışını patlamaları, süpernovalar ve diğer değişken veya geçici astronomik bilimler hakkındaki çığır açan keşifleri nedeniyle” prestijli 2024 Shaw Astronomi Ödülü’ne layık görüldü. nesneler”e göre Shaw Ödülü Vakfı2004’ten bu yana bu onuru veriyor. Ödül alıntısında ayrıca Kulkarni’nin “zaman alanı astronomisine yaptığı katkıların Palomar Geçici Fabrikası’nın kurulması, inşası ve liderliğiyle doruğa ulaştığı” belirtiliyor. [PTF] ve halefi Zwicky Geçici Tesisi [ZTF]zaman değişkenli optik gökyüzü anlayışımızda devrim yarattı.”

Shaw Ödülü üç yıllık ödülden oluşur: Astronomi Ödülü, Yaşam Bilimleri ve Tıp Ödülü ve Matematik Bilimleri Ödülü. Her ödül 1,2 milyon dolarlık bir ödülle birlikte geliyor.

“Dün akşam 2024 Shaw astronomi ödülünü kazandığımı duyduğumda çok şaşırdım. Eşim geçmişte pek çok şakama maruz kaldığı için ilk başta bana inanmadı!” Kulkarni diyor. “ZTF, Palomar Gözlemevi’ndeki bilgili ve kendini adamış bir ekip, Caltech Optik Gözlemevleri’nin enstrümantasyon programının gelişmişliği ve son olarak Caltech’teki olağanüstü öğrenciler ve doktora sonrası araştırmacılar sayesinde mümkündür. ZTF yalnızca istisnailiğe değer veren Caltech’te mümkündür.”

Shri Kulkarni

Profesör Shri Kulkarni, Caltech’teki öncü keşifleri ve zaman alanı astronomisine yaptığı katkılardan dolayı 2024 Shaw Astronomi Ödülü’ne layık görüldü. Kredi bilgileri: Caltech

Kulkarni kariyeri boyunca çok çeşitli keşifler yaptı. Onun son Watson Dersi Caltech’te “Dinamik Gece Gökyüzünü Aydınlatmak: Zwicky Geçici Tesisinden Keşifler” başlıklı konuşmasında astronomideki keşfedilmemiş alanları keşfetmek için aletler üretmeye olan tutkusunu anlattı. Kariyerinde toplam 10 enstrüman üretti. “Benim mottom yeterince büyük bir alet inşa etmekti ve her şey gerçekleşecek” dedi.

Kulkarni’nin daha önceki keşiflerinden bazıları arasında ilk milisaniye yer alıyor pulsarhızla dönen bir nötron yıldızı saniyede 600’den fazla hassas aralıklı darbe yayan; ve 1995 yılında Palomar Gözlemevi’nin 60 inçlik teleskopunda o zamanlar yeni olan bir alet kullanılarak ortaya çıkarılan ilk kahverengi cüce veya “başarısız” yıldız. 1997’de Kulkarni ve meslektaşları, enerjik olayın galaksimizin çok dışından, milyarlarca ışıkyılı uzaklıktan kaynaklandığını gösteren bir gama ışını patlamasına (kozmostan gelen kısa ve yoğun bir gama ışını patlaması) olan mesafeyi ölçen ilk kişiler oldu.

Kulkarni daha sonra bir yüksek lisans öğrencisiyle birlikte çalışarak, hızlı radyo patlamalarını, kökenleri bilinmeyen gizemli radyo dalga patlamalarını incelemek için STARE2 (Geçici Astronomik Radyo Emisyonu 2 Araştırması) cihazını geliştirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısına yayılmış üç adet kova büyüklüğünde radyo anteninden oluşan STARE2, kendi galaksimizde devasa bir hızlı radyo patlaması yakaladıkve magnetar adı verilen bir tür ölü manyetik yıldızın kökeninin belirlenmesine yardımcı oldu.

Shaw Ödülü Madalyası

2024 Shaw Astronomi Ödülü, değişken astronomik nesnelerin incelenmesine yaptığı önemli katkılardan dolayı Shri Kulkarni’ye verildi. Kredi bilgileri: Shaw Ödülü Vakfı

Patlayan yıldızları, asteroitleri ve daha fazlasını içeren dinamik gece gökyüzünü yakalamak için Kulkarni, PTF kamerayı ve onun halefini geliştirdi. ZTF, dünya çapındaki kurumlar tarafından finanse edilmektedir ve Ulusal Bilim Vakfı ile Heising-Simons Vakfı’ndan iki büyük bağışla sağlanmaktadır. ZTF, Caltech’in Palomar Gözlemevi’nden çalışmaya devam ediyor.

Göre Shaw Ödülü haber bülteni, “ZTF, son derece parlak süpernovalar, parlak kırmızı novalar, kalsiyum açısından zengin boşluk geçişleri ve yıldızların kara delikler tarafından bozulması dahil olmak üzere binlerce nadir olay keşfetti. ZTF ayrıca tarihteki en yakın ve en parlak süpernovalardan biri olan gezegenlerinden birini yutan bir yıldız buldu. asteroitlerin yeni yörünge sınıfı, Yörünge dönemleri yedi dakika kadar kısa olan ikili yıldızlar Bunlar, düşük frekanslı yerçekimsel radyasyonun güçlü kaynaklarıdır ve özellikleri henüz yeni anlaşılmaya başlanan diğer birçok egzotik sistem ve nadir olaylardır. PTF ve ZTF, şu anda zaman alanı astronomisi alanında lider olan bir nesil genç gökbilimci yetiştirdi.”

Kulkarni Hindistan’ın Maharashtra şehrinde doğdu. Yüksek lisans derecesini 1978’de Delhi Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nden, doktora derecesini ise 1983’te UC Berkeley’den aldı. 1985’te Millikan Bursu ile Caltech’e geldi ve 1987’de fakülteye katıldı ve astronomi alanında yardımcı doçent olarak görev yaptı (1987– 90), doçent (1990–92), profesör (1992–96), astronomi ve gezegen bilimi profesörü (1996–2001), MacArthur Profesörü (2001–17) ve George Ellery Hale Astronomi ve Gezegen Bilimi Profesörü (2017) -Sunmak). Aynı zamanda astronomi alanında yöneticilik yaptı (1997–2000) ve Caltech Optik Gözlemevleri’nin direktörlüğünü yaptı (2006–18). Londra Kraliyet Cemiyeti, Hindistan Bilimler Akademisi, Hollanda Kraliyet Sanat ve Bilim Akademisi ve ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesidir.

Kulkarni, Ulusal Bilim Vakfı’nın Alan T. Waterman Ödülü ve Dan David Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül aldı. Dergide 60’tan fazla makalenin yazarı veya ortak yazarıdır. Doğa 60 yaşına geldiğinde, bu onun yaşam boyu hedeflerinden biri.

Shaw ödülünün geçmiş Caltech kazananları arasında şunlar yer alıyor: Edward (Ed) C. Stone, David Morrisroe Fizik Profesörü, Emeritus (2019); geç Ronald WP Drever, fizik profesörü, emekli; ve Kip S. Thorne (BS ’62), Richard P. Feynman Teorik Fizik Profesörü, Emeritus (2016 yılında ödülü alan kişi MİTRainer Weiss kurucu adayı LİGO); Ve Peter GoldreichLee A. DuBridge Astrofizik ve Gezegen Fiziği Profesörü, Emeritus (2007).uzay-2