Şüphesiz tasarım bir akıllı telefonun en öznel yönüdür. Bu nedenle, görüş yazılarımda bundan sık sık bahsetmem şaşırtıcı değil. Ah…

Akıllı telefon tasarımının çoğu insanı birleştiren özel bir yönü de ekran kenarlarıdır. Telefon ekran çerçeveleriyle ilgili yaygın görüş “ne kadar ince olursa o kadar iyi”dir. Bu kadar basit.

Öte yandan, daha az “popüler olan görüş” ise simetrik ekran sınırlarının daha da büyük bir öncelik olması gerektiği yönünde. Ancak her telefon üreticisi bu iki görüşten birini paylaşmıyor.

Örneğin Samsung ve Google’ı ele alalım… Dünyanın en etkili telefon üreticilerinden ikisi, zamanı geri almaktan ve yeni Galaxy A55 ve Pixel 8a telefonlarını 2019-2021 muadillerinden Galaxy’den daha eski göstermekten çekinmiyor. A51 ve Pixel 5a.

Enflasyonun yüksek olduğunu biliyorum, ancak bunun akıllı telefon çerçeve gayrimenkulünü etkileyeceğinden oldukça şüpheliyim… Bu yüzden Samsung ve Google’ı olaya dahil etme zorunluluğu hissediyorum.

Pixel 8a vs Pixel 5a ve Galaxy A55 vs Galaxy A51: Google ve Samsung’un 2024 orta sınıf telefonları 2019-2021 benzerlerinden daha yaşlı görünüyor

Öncelikle bu, Samsung ve Google’ın telefon tasarımlarında bilinçli olarak “zamanı geriye alma” uygulamasının ilk örneği değil. Aynı durum geçen yılki Galaxy A54 ve Pixel 7a’da da yaşandı.

Şaşırtıcı olan, bu yıl Galaxy A55’in tasarımının değişmeden kalması ve Piksel 8a Önceki modele göre daha kalın ekran çerçevelerine sahip veya en azından 8a’nın yeni, kıvrımlı tasarımı nedeniyle böyle görünüyor.

Aslında bir adım daha ileri giderek Samsung ve Google’ın orta sınıf telefonlarının ekran kenarlarının özellikle asimetrik görünecek şekilde yapıldığına inandığımı söyleyeceğim.

Samsung ve Google’ın alt çerçeveyi yan ve üst kenarlar kadar ince yapamadığını kabul edersek, dört kenarlığın tümünü de aynı boyutta yapma seçeneğine sahiplerdi – onları ( kadar kalın yapmak zorunda olsalar bile) daha kalın) alt çerçeve.

Bu sadece bana ait olabilir, ancak asimetrik sınırların genel olarak daha kalın kenarlardan çok daha az çekici olduğunu düşünüyorum. Aslında biz (insanlar) nesnelerde/diğer insanlarda simetri aramaya programlıyız, dolayısıyla bu hiç de şaşırtıcı değil.

2019 iPhone 11 ve 2022 Nothing Phone 1 gibi telefonları ele alalım. Her ikisinin de nispeten kalın ekran çerçeveleri var ancak hem Apple hem de Nothing, telefonlarına simetrik kenarlıklar vermeyi bir noktaya getirdi. Aslında, şu anda sahip olduğumuz en son modellere kadar ilk iPhone ve Hiçbir Şey Telefonunda durum böyle.

Kalın ekran çerçeveleri Samsung ve Google telefonlarının daha eski görünmesine neden olsa da Pixel 8a satın almaktan kaçınmanın bir nedeni değil; yine de hoş bir görünüm değil!

Sonuç olarak, kalın ekran çerçeveleri Samsung ve Google telefonlarının daha eski görünmesine neden olabilir, ancak bunlar bir cihaz satın almaktan kaçınmanın bir nedeni midir? Piksel 8a? HAYIR! Hiç de bile…

yine de tavsiye ederim Piksel 8a Google’ın 1000 dolarlık amiral gemisinin yapabildiği her şeyi yarı fiyatına yapabilen, çok değerli bir telefon arayan hemen hemen herkese.

Bununla birlikte, beni “canlandıran” şey, Google ve (özellikle) Samsung gibi büyük oyuncuların 2024’te kendi hedeflerini gerçekleştirmeye istekli olmalarıdır. orta sınıf telefonlar 4-5 yaşındaki telefonlardan daha az modern görünmelerinin tek sebebi amiral gemilerinin öne çıkması (ve daha fazla satması).

Anladım; bu, üst satış yapmanın altın kuralıdır. Ancak bu, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak iyi bir görünüm değil.

Aslında yakın zamanda yeni Sony Xperia 1 VI amiral gemisinin diğer modern telefonlar kadar iyi veya onlardan daha iyi göründüğünü ve bunun eski tarz üst ve alt kenarlara sahip olduğunu savundum. Ancak simetriktirler ve size tamamen kesintisiz bir görüntü sunarlar, bu da 2024’te ferahlatıcı bir his verir.

Belki de protestomuz bir Sony telefonu satın almakla başlamalı arkadaşlar! Yani yapmayacağım. Ama kesinlikle yapmalısın. Göz kırpmak.telefon-1