Teksas, Uvalde’deki Robb İlköğretim Okulu’nda yaşanan silahlı saldırının kurbanlarının aileleri, Activision ve Meta’nın yanı sıra silah üreticisi Daniel Defense’e dava açıyor.

Davayı açan aileler daha önce avukat Josh Koskoff tarafından temsil ediliyor. Remington’dan bir anlaşma kazandı Sandy Hook’un vurularak öldürülen kurbanlarının aileleri için. Teknoloji şirketlerine dava şunu iddia ediyor: “Son 15 yılda, Amerika’nın en büyük iki teknoloji şirketi… ateşli silah endüstrisi ile bir plan çerçevesinde işbirliği yaptı. Joe Camel kampanyası gülünç derecede zararsız, hatta tuhaf görünüyor.”

Dava özellikle Activision’ın “kurnazca bir pazarlama biçimi” olarak tanımladığı popüler “Call of Duty” video oyunu serisine işaret ediyor. [that] AR-15 saldırı tüfeği için yeni, genç bir tüketici tabanının oluşturulmasına yardımcı oldu” ve davanın iddia ettiği gibi Meta’ya ait fotoğraf uygulaması olan Instagram, “ateşli silah reklamlarını görünürde yasaklayan dayanıksız, kolayca atlatılabilen kuralları bilerek ilan ediyor; Aslında bu kurallar silah endüstrisi için bir taktik kitabı işlevi görüyor.”

İçinde Bir deyimActivision, ailelere sempati duyduğunu ifade etti ancak şunları söyledi: “Dünya çapında milyonlarca insan, korkunç eylemlere başvurmadan video oyunlarından keyif alıyor.” Ek yorum almak için Activision ve Meta’ya ulaştık.

Davada anlatılana göre, Uvalde tetikçisi bir “Call of Duty: Modern Warfare” oyuncusuydu ve aynı zamanda Daniel Defense’in Instagram’daki reklamlarının da hedefiydi. (Meta, platformlarında silah satışını yasaklıyor, ancak The Washington Post daha önce şunu bildirmişti: şirket silah satıcılarına 10 ihtar veriyor onları başlatmadan önce.)

Davada, “Sanıklar yabancılaşmış genç erkek çocuklarını çiğniyor ve kitlesel saldırganları tükürüyor” diyor.

Politikacılar video oyunlarının silahlı şiddeti teşvik edip etmediğini tartışmaya devam ediyor. Stanford Beyin Fırtınası Laboratuvarı tarafından yakın zamanda yapılan bir inceleme Konuyla ilgili 82 tıbbi araştırma makalesine baktı ve şu sonuca vardı: “Mevcut tıbbi araştırmalar ve akademik çalışmalar, video oyunları oynamak ile gerçek hayattaki silahlı şiddet arasında herhangi bir nedensel bağlantı bulamadı.”genel-24