Son iPad mini 2021’de satışa sunuldu. Bu yılki iPad etkinliğinde görülecek çok şey vardı ama görünürde mini formatta tablet yoktu. Yeni bilgilere göre bir süre Apple iPad mini 6 (test) ile yaşamak zorunda kalacağız – sarf malzemeleri muhtemelen yalnızca iki yıl içinde gelecek.

iPad mini’nin Apple’ın lehine yükselişinden bu yana bir süre geçti. Son zamanlarda yeni iPad Air 2024 (kısa test) ve son derece güçlü iPad Pro 2024 (test) sunumunda iPad ailesinin mini temsilcisi bir kez daha oldukça ihmal edildi.

Yeni iPad mini için bekleyiş devam ediyor

Aptalca olan şey, bizden bilgi aldığımızda… ZDNet Kore İnanabilirsiniz: Hiçbir şey bu kadar çabuk değişmeyecek; bu yıl değil ama gelecek yıl da değil. Son iPad mini’nin piyasaya sürülmesinden beş yıl sonra, 2026 yılında 8,3 inçlik tabletin yeni modelini bekleyebileceğimiz söyleniyor.

Standlı ve Apple Pen'li iPad Mini

iPad mini kullanmak isteyen herkes iki yıl daha LCD teknolojisiyle yaşamak zorunda kalacak. / © sonrakipit

Güney Koreli meslektaşların bilgileri doğruysa, yeni modelleri sabırsızlıkla beklemek için en az bir büyük neden var: LCD ekranlar en sonunda bir kenara atılacak ve yerini OLED ekranlar alacak. Raporlara göre Apple, Samsung’u bu ekranları üretmesi için görevlendirmenin yanı sıra Nisan ayında Apple’a numuneler de gönderdi.

Bu paneller şu anda Apple tarafından dahili olarak inceleniyor ve test ediliyor ve yeni iPad Pro’da bulduğumuz ekranlarla aynı seviyede olduğu söyleniyor. Ancak Samsung Display hâlâ geliştirme aşamasında çok erken bir aşamada. Apple’ın iPad mini’yi güncelleme konusunda herhangi bir acelesi yok ve gelen bilgilere göre Samsung, 2025’in ikinci yarısından itibaren seri üretime geçmeyi hedefliyor. Bu nedenle, ilkbahardaki iPad etkinlikleriyle Apple’ın planına da mükemmel şekilde uyan 2026’dan önce bir sürümün yayınlanması pek olası değil.

iPad mini için büyük güncelleme bekleniyor

Şimdilik 2026’da teknik olarak neyin moda olacağı ve iPad mini’de de yer alabileceği konusunda spekülasyon yapmak istemiyorum. Zaten kapalı kapılar ardında söylentiler arasında konuşulan ve 2026’da da programa girebilecek katlanabilir iPad mini hakkında da spekülasyon yapmak istemiyorum.

Ancak beklememiz gereken şey yukarıda bahsedilen OLED ekrandır ve genel olarak Apple’ın acele etmesi durumunda önemli bir güncelleme bekleyebiliriz. SoC’de, kamerada ve tasarımın yenilenmesinde yapılan güçlü iyileştirmeler dışında herhangi bir şey oldukça hayal kırıklığı yaratacaktır.



genel-27