Yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre, yaklaşmakta olan Xbox, üçüncü taraf üreticilerin konsolun kendi sürümlerini oluşturmaları için bir referans tasarım görevi görecek. Jez Corden, Xbox Two podcast’inin ortak sunucusu ve Windows Central editörü onaylanmış Bu haber Twitter’da Discord’da daha önce yapılan bir sızıntıyı destekliyor.

Bir sonraki Xbox, üreticiler için model görevi görecek güçlü bir Windows entegrasyonuna sahip olacak. Bu yaklaşım, Surface Pro 11’in AI PC’ler için referans olmasına benzer.

Corden ayrıca örnek olarak ASUS ROG Ally’den de bahsetti. ASUS, MSI ve Gigabyte’ın bir sonraki Xbox’ın kendi sürümlerini oluşturma lisansına sahip OEM’ler arasında yer alması bekleniyor. Microsoft tarafından onaylandıktan sonra bu konsolları üretip satabilirler.

Microsoft, donanımdan olası bir uzaklaşmayı işaret ederek Xbox Game Studios oyunlarını PlayStation’da yayınlıyor. Microsoft, PlayStation’daki Hi-Fi Rush ve Sea of ​​Thieves gibi oyunlarla Sony’nin ekosisteminden yararlanmayı hedefliyor. CEO Satya Nadella, Xbox oyunlarını PlayStation ve Nintendo da dahil olmak üzere tüm platformlarda yayınlama planlarını doğrulayarak Microsoft’un her yerdeki oyunculara harika oyunlar sunma konusundaki kararlılığını vurguladı.

oyun-4