Starliner’ın astronotlar Butch Wilmore ve Suni Williams’ı 6 Mayıs’ta ISS’ye uçurması gerekiyordu, ancak onu taşıyan United Launch Alliance roketinde hatalı bir valf bulunmasının ardından görev, kalkıştan saatler önce iptal edildi.

Yetkililer Cuma günü yaptığı açıklamada, Boeing’in sorunlu Starliner uzay gemisindeki küçük bir helyum gazı sızıntısını gidermeden ilk mürettebatlı uzay görevini Haziran ayında başlatmaya hazırlandığını söyledi.

2010 yılından bu yana geliştirilmekte olan gemi, teknik sorunlar nedeniyle sıkıntı çekiyor ve astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıma amacını henüz yerine getiremedi; bu da Boeing’in rakibi SpaceX’in Crew Dragon kapsülüyle ilerlemesine olanak tanıdı.

Starliner’ın nihayet 6 Mayıs’ta astronotlar Butch Wilmore ve Suni Williams’ı yörünge karakoluna uçurması gerekiyordu, ancak onu taşıyan United Launch Alliance roketinde hatalı bir valf keşfedildikten sonra görev, kalkıştan saatler önce iptal edildi.

O zamandan bu yana, uzay aracının tahrik sistemini barındıran servis modülündeki helyum sızıntısı da dahil olmak üzere ek sorunlar gün ışığına çıktı.

Ancak yetkililer gazetecilere verdiği demeçte, roket valfi değiştirilirken Boeing ve NASA’nın, sızıntı yapan bağlantı yerindeki gömlek düğmesi büyüklüğündeki contayı değiştirmeden ISS’ye uçma kararı aldığını söyledi.

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich, “Sızıntı oranı 100 kata kadar artsa bile bu sızıntıyı halledebiliriz” dedi. Ayrıca, uzay gemisinin tutumunu kontrol etmek için kullanılan 28 itici setten yalnızca birini etkilediğini de sözlerine ekledi.

Bunun yerine ekipler, sızıntıyı 1 Haziran’da saat 12:25’te (1625 GMT) Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan fırlatma öncesindeki saatlerde izleyecek.

Şirketin ticari mürettebat programından sorumlu başkan yardımcısı Mark Nappi, Boeing’in neden mührü değiştirmediği sorulduğunda, sürecin “oldukça kapsamlı” olacağını ve Starliner’ın fabrikasında parçalanmasını gerektireceğini söyledi.

Stich, sızıntılarla uçmanın duyulmamış bir şey olmadığını, uzay mekiklerinin zaman zaman benzer sorunlarla karşılaştığını ve “Dragon’da da birkaç küçük sızıntının olduğu birkaç vaka yaşadık” diye ekledi.

Bir güvenlik krizinin asırlık havacılık devinin ticari havacılık kolunu sardığı bir dönemde, çok geciken görev Boeing için zorlu bir zamana denk geliyor.

NASA, son uzay mekiğinin 2011’de uçmasından bu yana aradığı, mürettebatı ISS’ye taşıyacak ikinci bir ticari aracı sertifikalandırma hedefine ulaşmak için Starliner’ın başarısına güveniyor.

Başarılı bir görev, Starliner programındaki sayısız aksiliğin bıraktığı acı tadı gidermeye yardımcı olacaktır.

2019 yılında, ilk mürettebatsız test uçuşu sırasında, bir yazılım hatası nedeniyle kapsül, ISS ile buluşamadı. İkinci bir yazılım hatası, modülleri arasında feci bir çarpışmaya neden olabilirdi, ancak tam zamanında fark edildi ve düzeltildi.

Daha sonra 2021’de roket yeni bir uçuş için fırlatma rampasındayken tıkalı valfler başka bir ertelemeye neden oldu.

Gemi nihayet Mayıs 2022’de mürettebatsız bir fırlatmayla ISS’ye ulaştı. Ancak kabindeki kaldırılması gereken zayıf paraşütler ve yanıcı bantlar gibi diğer sorunlar, mürettebatlı testte daha fazla gecikmeye neden oldu.

© 2024 AFP

Alıntı: Boeing, ilk mürettebatı ISS’ye uçurmadan önce sızıntı yapan Starliner’ı tamir etmeyecek (2024, 25 Mayıs) 26 Mayıs 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-05-boeing-wont-leaky-starliner-flying.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan adil anlaşmalar dışında, hiçbir kısmı yazılı izin olmadan çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1