Geçen Temmuz ayında Linus Torvalds bir sonraki Linux çekirdeği güncellemesinin yayınlanabileceğinden korkuyordu. “sürüklenebilen versiyonlardan biri“, Temmuz-Ağustos aylarındaki büyük tatiller nedeniyle.

Endişelerinin yersiz olduğu ortaya çıktı ve yeni versiyon ortaya çıktı: “Geçen hafta özellikle tuhaf ya da korkutucu hiçbir şey olmadı, dolayısıyla ortada bir şey yok. 6.5 versiyonunun yayınlanmasını geciktirmek için mazeret yok“, Torvalds 27 Ağustos’ta duyurdu.

Ancak Torvalds, geliştiricileri “bu son sürümü son bir kez test etmeye” teşvik ediyor. Bu nedenle, Linux 6.5’in yeni sürümlerini oluşturmaya başlamadan önce, geliştiricilerin yeni çekirdeği dağıtmadan önce iyice kontrol etmeleri tavsiye edilir.

Tüm çekirdeklerde iyileştirilmiş performans ve güç kullanımı

Bu geliştiriciler arasında Linux dağıtımları üzerinde çalışanlar da var: Kemergenellikle en son sürümlerle ilgilenenler ve bir sonraki sürüm üzerinde çalışanlar ubuntu 23.10, geliştiricileri Linux 6.5 sürümünü kullanmayı planlıyor.

Denemek isteyen geliştiriciler için Linux’un bu yeni sürümü bize neler getiriyor? Cevap basit: birçok şey.

Sunucular ve bulut Linux kullanıcıları için en büyük yenilik, AMD’nin Ryzen işlemcilerine yönelik P-State desteğidir. Bu destek, tüm işlemci çekirdeklerinde performansın ve güç kullanımının artmasıyla sonuçlanacaktır. Intel Alder Lake işlemcileri de iyileştirilmiş yük dengelemeden yararlandı.

Linux artık ACPI arayüzünü destekliyor

mimarlık meraklıları RISC-V Linux’un artık ACPI’yi (Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arayüzü) desteklediğini belirtmekten memnuniyet duyacağız. ACPI, Linux ve diğer işletim sistemlerinde güç yönetimi için kullanılır. Dizüstü bilgisayarlar ve diğer pille çalışan sistemler için gereklidir.

Daha iyi güvenlik için sanal makineler veya sanal alanlar kullanan kişiler Linux kullanıcı modu test amacıyla veya aynı anda birden fazla Linux sürümünü çalıştıran kişiler artık Kara kilidi desteği. Landock, uygulamaların dizin erişim haklarını seçerek kendilerini sanal alana almalarına olanak tanıyan bir Linux güvenlik modülüdür.

Değişimi kolaylaştırmak için Linux 6.5 artık USB 4v2’yi destekliyor. Bu yeni USB-C standardı 120 Gbps’ye kadar destek verecek. Halen Wi-Fi 6E’ye alışmaya çalışırken, Wi-Fi İttifakı halihazırda Wi-Fi 7’yi tanıtmak için çalışıyor. Teorik maksimum hızı 46 Gbps olan Wi-Fi 7 geldiğinde Linux hazır olacak.

Bcachef’ler mevcut değil

Her zamanki gibi yeni Linux çekirdeğinde çok daha fazla yerleşik ses ve grafik kartı sürücüsü var.

Ancak Linux 6.5’te yer almayan bir özellik var. Hakkında Bcachefs dosya sistemi. Bu yazma üzerine kopyala dosya sistemi rakiplerinden daha güvenilir ve daha sağlamdır. Birden fazla cihazı, çoğaltmayı, silme kodlamasını, sıkıştırmayı, şifrelemeyi, anlık görüntüleri ve önbelleğe almayı destekler.

Bcachefs dosya sistemi iyi görünmesine rağmen, birçok geliştirici geliştirme süreci hakkında tartışıyor. Bu anlaşmazlıklar yol açtı Torvalds Bcachef’leri Linux 6.5’e dahil etmemeye karar verecek. Umuyoruz ki tüm bu sorunlar çözülecek ve Bcachefs sonunda Linux 6.6’ya entegre edilecek.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15