NASA’nın Voyager 1’i, Kasım 2023’ten itibaren teknik bir aksaklığın üstesinden geldi ve Mayıs 2024’e kadar normal operasyonlara ve veri aktarımına başarılı bir şekilde devam etti. Bilim araçlarının dördü de yeniden aktif hale geldi ve güneş sistemimizin ötesindeki uzayı araştırıyor. Kredi bilgileri: Caltech/NASA-JPL

Teknik sorunların çözülmesinin ardından Voyager 1, tüm enstrümanları tamamen çalışır durumda ve yıldızlararası uzayı incelemeye devam ederek normal operasyonlarına döndü.

Verilerin sağlanması için bakım devam ediyor kesinlik ve sistem kararlılığı. Voyager 1, Voyager 2 ile birlikte kritik bir parçası olmaya devam ediyor NASAderin uzay keşfi.

Voyager 1’in Teknik Sorunlarını Çözmek

NASA’nın Voyager 1 uzay aracı, Kasım 2023’te ortaya çıkan teknik bir sorunun ardından ilk kez normal bilimsel operasyonlar yürütüyor.

NASA Voyager 2 Uzay Sondası

Sanatçının NASA’nın Voyager uzay aracı konsepti. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech

Bilim Aletlerinin Restorasyonu

Ekip, uzay aracından, uzay aracının sağlığı ve durumu hakkında bilgiler içeren mühendislik verilerini döndürmeye başlamasını istediğinde, Nisan ayında sorunu kısmen çözdü. 19 Mayıs’ta görev ekibi onarım sürecinin ikinci adımını gerçekleştirdi ve uzay aracına bilimsel verileri göndermeye başlaması için bir komut gönderdi. Dört bilim enstrümanından ikisi hemen normal çalışma modlarına döndü. Diğer iki araç biraz daha fazla çalışma gerektiriyordu ancak artık dördü de kullanılabilir bilimsel veriler sağlıyor.

Devam Eden Voyager Görevleri

Dört enstrüman çalışması plazma dalgalar, manyetik alanlar ve parçacıklar. Voyager 1 ve Voyager 2, heliosferin (Güneş tarafından oluşturulan manyetik alanların ve güneş rüzgârının koruyucu balonu) dışındaki bölge olan yıldızlararası alanı doğrudan örnekleyen tek uzay aracıdır.

Devam Eden Bakım ve Kilometre Taşları

Voyager 1 bilimi yürütmeye geri dönerken, sorunun etkilerini ortadan kaldırmak için ek küçük çalışmalara ihtiyaç var. Diğer görevlerin yanı sıra mühendisler, komutları doğru zamanda yürütebilmeleri için uzay aracının üç yerleşik bilgisayarındaki zaman tutma yazılımını yeniden senkronize edecek. Ekip ayrıca yılda iki kez Dünya’ya gönderilen plazma dalga cihazının bazı verilerini kaydeden dijital kayıt cihazının bakımını da gerçekleştirecek. (Voyager’ların bilim verilerinin çoğu doğrudan Dünya’ya gönderilir ve kaydedilmez.)

Voyager 1, Dünya’dan 15 milyar milden (24 milyar kilometre) fazla uzaktadır ve Voyager 2, gezegenden 12 milyar milden (20 milyar kilometre) fazla uzaktadır. Sondalar bu yılın sonlarında operasyonların 47. yılını kutlayacak. NASA’nın en uzun süre çalışan ve en uzak uzay aracıdırlar. Her iki uzay aracı da geçti Jüpiter Ve SatürnVoyager 2 de yanından uçarken Uranüs Ve Neptün.uzay-2