Kredi: Pixabay/CC0 Kamu malı

NASA’nın Dünya’ya en uzak uzay aracı olan Voyager 1, yine bilimsel veriler gönderiyor.

Jet Propulsion Laboratuvarı bu hafta yaptığı açıklamada, Voyager 1’in dört cihazının Kasım ayında yaşanan bir bilgisayar probleminin ardından tekrar faaliyete geçtiğini söyledi. Ekip, Voyager 1’den ilk kez Nisan ayında anlamlı bilgiler almış ve yakın zamanda da çevresini yeniden incelemeye başlaması talimatını vermişti.

1977’de fırlatılan Voyager 1, yıldızlararası uzayda veya yıldız sistemleri arasındaki boşlukta sürükleniyor. Uzay aracı bu bölgeye ulaşmadan önce Jüpiter’in ve Satürn’ün birkaç uydusunun çevresinde ince bir halka keşfetti. Cihazları plazma dalgaları, manyetik alanlar ve parçacıklar hakkında bilgi toplamak için tasarlanmıştır.

Voyager 1, Dünya’dan 15 milyar milden (24,14 kilometre) fazla uzaktadır. Yine yıldızlararası uzayda bulunan ikizi Voyager 2, 12 milyar milden (19,31 kilometre) fazla uzaktadır.

© 2024 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: NASA’nın Dünya’dan en uzak uzay aracı olan Voyager 1, problem üstüne tekrar bilim yapıyor (2024, 15 Haziran) 15 Haziran 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-06-nasa-voyager-distant-spacecraft adresinden alındı -earth.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan adil anlaşmalar dışında, hiçbir kısmı yazılı izin olmadan çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1