Qualcomm’un bir sonraki amiral gemisi uygulama işlemcisi (AP), San Diego merkezli çip tasarımcısının bir sonraki Snapdragon Zirvesi sırasında tanıtacağı Snapdragon 8 Gen 4 olacak. İkincisi 24 Ekim ile 26 Ekim arasında gerçekleşecek. Snapdragon 8 Gen 4’ün önümüzdeki yıl ABD’deki Samsung Galaxy S25 ve Galaxy S25+ modelleri ve her yerdeki Galaxy S25 Ultra dahil olmak üzere birçok Android amiral gemisi modeline güç vermesini bekleyebiliriz.

Buna göre TF International analisti Ming-Chi KuoSnapdragon 8 Gen 4 AP’nin seri üretimine bu yılın ikinci yarısında başlanacak. Genellikle güçlü yeni bir yonga setinin piyasaya sürülmesi heyecan yaratır ve evet, belki de telefon meraklılarının bazı beklentileri vardır. Ancak çoğu kişi için odak noktası potansiyel olarak kötü haberler olabilir.
Kuo, Snapdragon 8 Gen 4’ün, 190-200 dolar arasında fiyatlandırılan Snapdragon 8 Gen 3’ten %25-%30 daha pahalı olabileceğini tahmin ediyor. Kuo’nun öngörüsüne göre yeni amiral gemisi AP’nin fiyatı 237,50 ile 260 dolar arasında olabilir.

Fiyatın yüksek olmasının nedeni Snapdragon 8 Gen 4’ün nasıl üretileceğiyle ilgili. İlk kez TSMC’nin 3nm işlem düğümü kullanılarak bir Snapdragon yonga seti üretilecek. Daha kesin olmak gerekirse, Apple’ın yeni A18 Pro çipini oluşturmak için kullanılanla aynı olan ikinci nesil N3E düğümü konuşlandırılacak ve en son teknoloji olduğundan fiyat etiketi daha yüksek. AP için daha yüksek bir fiyat etiketi ile ilgili sorun, artışın tamamının veya bir kısmının, Galaxy S25 Ultra gibi onun tarafından desteklenen herhangi bir yeni telefonun perakende fiyatına düşebilmesidir.

Yeni silikona olan talebin canlı olması bekleniyor; Kuo, yeni amiral gemisi akıllı telefonlara yönelik AI odaklı talebin, önceki modele kıyasla Snapdragon 8 Gen 4 yongaları için yüksek tek haneli bir büyüme oranıyla sonuçlanacağını belirterek bunu kabul ediyor. Snapdragon 8 Gen 4’ün düşük güç verimliliğine sahip CPU çekirdekleri olmadan idare edeceği söyleniyor.

Snapdragon 8 Gen 4 için en son söylentilere konu olan konfigürasyon, bir çift büyük Phoenix CPU çekirdeği ve altı orta Phoenix CPU çekirdeği içeriyor. Düşük güç verimliliğine sahip çekirdekler genellikle enerji tüketen işlem gücü gerektirmeyen daha az karmaşık görevleri yerine getirmek için kullanılır. Snapdragon 8 Gen 4 SoC, MediaTek Dimensity 9400 AP ile rekabet edecek.telefon-1