Son zamanlarda web sitesiyle konuşan altı bilgisayar üreticisi yöneticisine ve ABD’li bir BT distribütörüne göre, AMD Threadripper 3000 ve Threadripper Pro 3000 işlemciler birkaç aydır kıt. Kayıt.

Lenovo, özellikle yeni Threadripper Pro 5000 CPU’lar ile AMD’ye özel olmayan müşterilere duyulan korkudan sorumlu tutuldu

Havuzun, Threadripper’ın tarihindeki en düşük havuz olduğu söylentileri. Okuyucular, AMD’nin 2017’de Threadripper serisini tanıttığını ve işlemcileri, özellikle video düzenleme gibi zorlu iş akışlarında Intel ürünlerine kıyasla daha iyi işlem gücüne sahip birinci sınıf, yüksek performanslı bir CPU olarak tanıttığını hatırlayacaktır.

SP5 Soketinden Sonra, 5nm Düğüm üzerinde 12 Yeni Nesil Zen 4 CCD’li AMD’nin EPYC Genoa CPU’su 96 Çekirdeğe kadar Resimde

Yöneticilerin ve BT dağıtımcılarının, en yeni Threadripper Pro 5000 dahil olmak üzere AMD Threadripper işlemcilerine erişim sıkıntısı, AMD’nin özel Threadripper ortağı Lenovo’nun en yeni yongalarına erişim eksikliğinden kaynaklanıyor. Yöneticiler, AMD tabanlı sistem kurucuları Maingear, Puget Systems ve Velocity Micro’dan oluşuyor.

AMD, en yeni iş istasyonu işlemcilerine erişim sağladı, ancak AMD ayrıca Lenovo ThinkStation P620 sistemlerini en yeni Threadripper Pro 5000 yongalarıyla geri yükledi. Lenovo’nun AMD ile münhasır sözleşmesi, şirketin geçen ay piyasaya sürüldükten sonra Threadripper Pro 5000 hattının ilk tedarikine sahip olmasına izin veriyor. Diğer şirketler, muhtemelen 2022’nin ikinci yarısına kadar herhangi bir tedarik görmeyecekler.

Bir Lenovo sözcüsü, eksiklik hakkında yorum yaptı: “ThinkStation sistemleriyle ilgili sorunun CPU kaynağı olmadığından emin oldum.” Çay Lenovo web sitesi ayrıca AMD’nin en yeni hattı yerine Threadripper Pro 3000 işlemcili P620 sistemlerini gösterir.

Mevcut Threadripper işlemci sıkıntısı, satıcılar ve üreticiler Lenovo’nun satışlarda haksız bir avantaja sahip olduğundan endişe duymasıyla iş istasyonu pazarında alarmı yükseltti. Bununla birlikte, bu çip eksikliği, işletmelerin arz iyileşene kadar beklemesini engellemedi.

AMD 5nm Zen 4 Destekli Ryzen 7000 ‘Raphael’ İşlemcilerin Bu Ay Seri Üretime Gireceği Söylentileri

PC endüstrisi, genel olarak, genel kullanılabilirliğin çok ötesinde kağıt lansmanlarına ve ürün duyurularına yöneliyor.

[…]Sanırım herkesin katılamayacağı ürün lansmanlarına karşı temkinli olduğumuz herkes adına konuşabilirim.

—Jon Bach, Başkan, Puget Systems

Şu anda, AMD çip sıkıntısı, neredeyse iki yıldır yürürlükte olan küresel çip sıkıntısına yansıyor. Ekonomideki ve üretimdeki bu çarpıcı değişiklik, AMD, Intel ve NVIDIA gibi şirketlerin Avrupa ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bölgelerde üretim tesisleri inşa etmek gibi alternatif genişleme seçeneklerini araştırmasına neden oldu. Genişletme çözümlerinin yanı sıra, imalata yardımcı olmak için tipik olarak büyük yonga üreticilerine (yani TSMC) güvenmeleri, süreci daha da yavaşlatmaları ve daha yüksek talep yaratmaları nedeniyle, üreticilerin ürünlere öncelik vermesi de yüksek bir odak noktası olmuştur.

AMD CEO’su Dr. Lisa Su, şirketin üretim ortaklarıyla üretimi geliştirmek için çok önemli yatırımlar yaptığını belirtti. Bu tür yatırımlar, wafer ve substrat kapasitesinin yanı sıra arka uç kapasitesini de kapsar.

Hedefimiz açıkçası oradaki talebi karşılamak için yeterli arza sahip olmak” dedi. .

— Dr. Lisa Su, CEO, AMD

Threadripper çiplerinin eksikliği sadece birkaç ay içinde arttı ve üreticilerin bu durumun mevcut küresel kıtlıktan ayrı olup olmadığını merak etmesine neden oldu. İşletmeler, yavaş yavaş sayılarda bir düşüş gördü ve bu da üreticilerin yakın planlarının daha gergin olmasına neden oldu.

Velocity Micro CEO’su Randy Copeland, Threadripper işlemci tedariğinin – özellikle Threadripper 3970X ve 3960X – fabrikalarında hala tedarik edildiğini söyledi. Yine de, 64 çekirdek sunan şirketin en önde gelen iş istasyonu Threadripper 3990X, tamamen silindi. Velocity Micro, Threadripper Pro 3000 tabanlı iş istasyonları üretiyor. Yine de Copeland, AMD’nin işlemcilerinin yüksek maliyetinin, şirketin yalnızca belirli kullanıcılarla özel bir çip satmasını garanti etmediğini belirtiyor.

Son üç yılda Threadripper tanıtımının arkasında çok fazla pazarlama çabası harcadık ve şimdi bunların hepsi boşa gitti.

Sonuç olarak, çok uluslu bir şirkete mümkün olduğunca az Threadripper’ı kaybetmek istiyorum.

—Randy Copeland, CEO, Velocity Micro

CEO Wallace Santos ve şirketi Maingear için Threadripper krizi, şirketini listelemeye itti. üst düzey iş istasyonları (MSRP 9,599$ – 49,999$) 2021’in sonundan bu yana şirketin kataloğunda “stokta yok” olarak gösteriliyor. Threadripper işlemcilerin eksikliği nedeniyle Maingear, AMD’den ucuz işlemcilerle düşük kaliteli ve uygun maliyetli sistemler satmak zorunda kaldı ve Intel.

Tek bir müşteriye pop başına 15 bin olan 10 sistem satarsam, bu büyük bir satın alma siparişi olur. Bu benim için küçük bir satın alma siparişi değil. Yani hayır dediğini hayal et [purchase order] 30, 40 sistem gibi. Bu gerçek para ve bu şekilde ortaya çıkması çok yazık.

— Wallace Santos, CEO, Maingear

Bazı sistem kurucular da Amazon ve NewEgg gibi çevrimiçi perakendecilerden satın alma yoluna gittiler. Üreticiler için bu seçenek, özellikle AMD gibi şirketlerle imzalanan sözleşmeler yoluyla belirli garantiler söz konusu olduğunda tamamen acelecidir. Ayrıca, Copeland’a göre, tüketici pazarındaki dalgalanmalar ve köhne üçüncü şahıslar nedeniyle parçaların fiyatı bilinmediğinde bir ürünü satmak zordur.

yasak değiliz [from buying through retail], ama kanaldan çıkmamız iyi değil. Ayrıca, çevrimiçi fiyatının ne olabileceği hakkında hiçbir fikriniz yokken bir ürünü nasıl pazarlarsınız?

AMD Threadripper işlemcilerin olmaması, üreticilerin Puget Systems gibi şirketler gibi işleri AMD’den Intel’e kaydırmasına da neden oldu. Bu hamle, şirketini bazı müşterilerini Intel Xeon W iş istasyonu işlemcileri sunan sistemlere yönlendirmeye yöneltti.

AMD’den bir sözcü bize güvence verdi “[t]Threadripper Pro 5000, CY3Q22’de ek ortaklardan temin edilebilecek.” Aynı sözcü, tedarik zincirleriyle ilgili mevcut sorunlar hakkında yorum yapmadı.genel-17