Violent Star Eta Carinae Modeli Çok Dalga Boylu Gözlemlere Dayanıyor

Bir zamanlar gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biriydi ve 1840’ların ortalarında güney gökyüzünde seyreden denizciler tarafından kolayca görülebiliyordu. Ancak yıldız Eta Carinae, kısa süreli patlamasından sonra hızla karanlığa gömüldü. Şimdi, bir buçuk yüzyıldan fazla bir süre sonra, NASA uzay gözlemevleri (kızılötesi ışıktan X-ışınları aracılığıyla) gökbilimcilerin ve sanatçıların Homunculus Bulutsusu’nun üç boyutlu bir modelini ve buna eşlik eden huysuz yıldızı örten toz ve gaz bulutlarını bir araya getirmelerini sağladı. Göz alıcı bir görselleştirmeden çok daha fazlası olan 1843 Büyük Patlama’nın hikayesi ve dışarı atılan bulutsunun tarihi, NASA’nın Öğrenme Evreninin önemli bir hedefi olan astronomik öğrenmeyi zenginleştirmek için tasarlanmıştır.

Görselleştirme Devasa Bir Yıldızın Büyük Patlamasını Keşfediyor

NASA’nın Öğrenme Evreninden yeni bir astronomik görselleştirme, çok dalga boylu emisyonları (kızılötesi ışıktan X ışınlarına kadar) ve galaksimizdeki en büyük ve püsküren yıldızlardan biri olan Eta Karina’yı çevreleyen üç boyutlu yapıları sergiliyor. “Eta Carinae: Büyük Bir Yıldızın Büyük Patlaması” adlı video bugün yayınlandı. (Yukarıdaki gömülü videoya bakın.)

Eta Carinae veya Eta Car, 1840’larda gözlemlenen “Büyük Patlama” olarak adlandırılan parlak ve sıra dışı bir patlama ile ünlüdür. Bu kısa bir süre için onu gece gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biri yaptı ve neredeyse bir süpernova patlaması kadar görünür ışık yaydı.

Yıldız patlamadan kurtuldu ve sonraki elli yıl boyunca yavaş yavaş kayboldu. Bu parlaklık değişikliğinin birincil nedeni, patlama sırasında dışarı atılan ve yıldızın ışığını bloke eden Homunculus Bulutsusu adı verilen küçük bir gaz ve toz bulutsusudur.

NASA’nın kullandığı gözlemler Hubble uzay teleskobu ve Chandra X-ışını Gözlemevi, ayrıntıları görünür, morötesi ve X-ışını ışığında ortaya çıkarır. Maryland, Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’ndeki (STScI) gökbilimciler ve sanatçılar, Homunculus’un kum saati şeklini ve onu çevreleyen parlayan gaz bulutlarını temsil etmek için üç boyutlu modeller geliştirdiler. Sonuç, 2B görüntüleri 3B hayata getiren iç içe emisyonların çarpıcı bir turudur.

STScI baş görselleştirme bilimcisi ve proje lideri Frank Summers, “Ekip, hacimsel katmanları temsil eden harika bir iş çıkardı, izleyiciler Eta Car çevresindeki karmaşık yapıyı hemen ve sezgisel olarak kavrayabilir” dedi. “Sadece Büyük Patlama’nın hikayesini anlatmakla kalmıyoruz, aynı zamanda ortaya çıkan bulutsuyu 3D olarak da sergiliyoruz.”

Ek olarak, Eta Car, kızılötesi dalga boylarında son derece parlaktır ve radyasyonu, bulunduğu yerde çok daha büyük olan Karina Bulutsusu’nu etkiler. NASA’nın Spitzer Uzay Teleskobu gözlemleriyle çalışan ekip, Eta Car’ı yıldız oluşum bölgesinin göz kamaştırıcı kızılötesi görüntüsü bağlamında yerleştirmeyi başardı.

Caltech/IPAC’de görselleştirme uzmanı ve ekip üyesi olan Robert Hurt, “Spitzer’in kızılötesi görüntüsü, bu parlak yıldızın etrafındaki Karina Bulutsusu’nun karmaşık ayrıntılarını ve kapsamını ortaya çıkarmak için görünür ışıkta görüşümüzü engelleyen tozun içinden bakmamızı sağlıyor” dedi.

NASA’nın Öğrenme Evreninin hedeflerini genişleten görselleştirme varlıkları, video dizisinin ötesinde öğrenmeyi teşvik eder. Cambridge, Massachusetts’teki Chandra X-ray Merkezi’nde görselleştirme baş bilimcisi olan Kim Arcand, “Bu modelleri Eta Car için olduğu gibi alıp 3D baskı ve artırılmış gerçeklik programlarında kullanabiliriz” dedi. “Bu, daha fazla insanın – kelimenin tam anlamıyla ve sanal olarak – verilere ellerini koyabileceği anlamına geliyor ve bu, daha iyi öğrenme ve katılım sağlıyor.”

Eta Carinae bilinen en büyük kütleli yıldızlardan biridir. Bu olağanüstü yıldızlar, yaşamları boyunca patlamalara eğilimlidir. Bir yere yığılarak yaşamlarına son verecekler. Kara delik, muhtemelen bir süpernova patlamasıyla birlikte. Eta Car, çok büyük kütleli yıldızların enerjik yaşamı ve ölümü hakkında bilgi edinmek için en yakın ve en iyi çalışılmış örneklerden biridir.

Daha fazla öğrenmek ister misiniz? Görselleştirme hakkında Summers ile yaklaşan bir Öğrenme Evreni çevrimiçi canlı sohbetini içerecek olan görselleştirme videosu ve kapsamlı ilgili kaynaklar şu adreste bulunabilir: https://universeunplugged.ipac.caltech.edu/video/astroviz-eta-car.

NASA’nın Öğrenme Evreni, NASA Bilim Aktivasyon programının bir parçasıdır. Bilim Etkinleştirme programı, NASA bilim uzmanlarını, gerçek içerik ve deneyimleri ve topluluk liderlerini zihinleri harekete geçirecek ve dünyamız ve ötesi hakkında daha derin bir anlayışı teşvik edecek şekilde birbirine bağlar. Bilimle ve bilimin arkasındaki uzmanlarla doğrudan bağlantısını kullanan NASA’nın Öğrenme Evreni, gençlerin, ailelerin ve yaşam boyu öğrenenlerin bilimdeki temel soruları keşfetmelerini, bilimin nasıl yapıldığını deneyimlemelerini ve evreni kendileri keşfetmelerini sağlayan kaynaklar ve deneyimler sağlar. .

NASA’nın Öğrenme Evreni materyalleri, NASA tarafından Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’ne verilen NNX16AC65A numaralı işbirliği anlaşması kapsamında desteklenen ve Caltech/IPAC, Astrofizik Merkezi | Harvard & Smithsonian ve Jet Propulsion Laboratuvarı.uzay-2

Bir yanıt yazın