Birincil aynanın petek şekline benzer bir düzende düzenlenmiş yıldız ışığı noktalarına sahip bu erken Webb hizalama görüntüsüne “görüntü dizisi” denir. Kredi: NASA/STScI/J. DePasquale

James Webb Uzay Teleskobu ekibi, gözlemevinin aynalarını hizalama konusunda ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Mühendisler, “Segment Görüntü Tanımlama” adı verilen bu süreçteki ilk aşamayı tamamladılar. Ortaya çıkan görüntü, ekibin, tek bir yıldızın 18 odaklanmamış kopyasını planlı bir altıgen formasyona getirmek için Webb’in 18 birincil ayna parçasının her birini hareket ettirdiğini gösteriyor.

Görüntü dizisi tamamlandıktan sonra ekip, hizalamanın ikinci aşamasına başladı: “Segment Alignment.” Bu aşamada ekip, ayna segmentlerindeki büyük konumlandırma hatalarını düzeltecek ve ikincil aynanın hizalamasını güncelleyerek, her bir yıldız ışığı noktasını daha odaklı hale getirecektir. Bu “küresel uyum” tamamlandığında ekip, 18 ışık noktasını üst üste getirecek olan “Görüntü İstifleme” adı verilen üçüncü aşamaya başlayacak.

Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde sistem bilimcisi ve Teleskoplar Şube müdürü Matthew Lallo, “Segment noktalarını bu diziye yönlendiriyoruz, böylece fiziksel aynalarla aynı göreceli konumlara sahipler” dedi. “Küresel hizalama ve Görüntü İstifleme sırasında, bu tanıdık düzenleme wavefront ekibine tüm birincil ayna bağlamında segment noktalarındaki değişiklikleri görselleştirmenin sezgisel ve doğal bir yolunu sunuyor. amaçlanan şekil!”

  • Webb ekibi, altıgen formasyona 18 nokta yıldız ışığı getiriyor

    Kredi bilgileri: NASA

  • Webb ekibi, altıgen formasyona 18 nokta yıldız ışığı getiriyor

    Aynı yıldızın rastgele yerleştirilmiş 18 kopyasını gösteren bu görüntü mozaiği (üstte), hizalama işlemi için başlangıç ​​noktası olarak hizmet etti. Hizalamanın ilk aşamasını tamamlamak için ekip, yıldız ışığı noktalarını altıgen bir görüntü dizisine (altta) yerleştirmek için birincil ayna parçalarını hareket ettirdi. Yıldız ışığının her bir noktası, onu yakalayan karşılık gelen ayna parçasıyla etiketlenir. Kredi: NASA (üst); NASA/STScI/J. DePasquale (altta)


Webb teleskobu ilk yıldızını tespit ediyor ve bir selfie çekiyor


Alıntı: Webb ekibi, 18 nokta yıldız ışığını altıgen formasyona getiriyor (2022, 19 Şubat) 19 Şubat 2022’de https://phys.org/news/2022-02-webb-team-dots-starlight-hexagonal.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1

Bir yanıt yazın