Yeni 13 inç iPad Pro M4 (2024) geldi iFixit‘nin karargâhı ve bunun tek bir anlamı var: Parçalanmış.

Tamir edilebilirlik ekibi bu parçayı “etkileyici bir teknoloji parçası” olarak adlandırıyor, ancak Pencil Pro’ya “tek kullanımlık bir parça…” deniyor, işte burada.

Ekranda

Tablet (ve Apple) meraklılarının bildiği gibi, 13 inç iPad Pro M4 (2024), Ultra Retina paneli olarak da bilinen Tandem OLED’e sahiptir. Bu ekrana, tıpkı önceki LCD modellerinde olduğu gibi, yalnızca ekran üzerinden erişilebiliyor. Ekranı sabitleyen yapıştırıcı aşırı derecede agresif olmasa da, onarım süreci cesareti olmayanlar için bile göz korkutucu olmaya devam ediyor. Ultra Retina panelinin değiştirilmesi muhtemelen maliyetli olacak ve onarım sırasında hasar riski oluşturacaktır. Yeni panel olağanüstü bir mühendislik harikasıdır. Samsung ve LG tarafından üretilen Tandem OLED paneli, 6. nesil iPad Pro’daki 600 nit’e kıyasla önemli bir artış olan 1000 nitlik en yüksek SDR parlaklığı sunuyor. Kontrast oranı da iki katına çıkar, böylece daha parlak beyazlar ve daha koyu siyahlar elde edilir.

Apple’ın teknolojiye ilişkin açıklaması, karmaşıklığını basitleştiriyor. İki OLED panelini üst üste koymak yerine, geleneksel OLED yığını, her diyotun içinde daha fazla elektrolüminesans katmanı içerecek şekilde değiştirildi. Bu geliştirme, ışık ve renk iletimini artırarak yığılmış OLED’lerin etkisini taklit eder ancak kart üzerinde tek bir OLED’i korur. Ek olarak Tandem OLED’lerin kullanım ömrü daha uzun olduğundan bunların dahil edilmesi akıllı bir seçim haline gelir.

Pil hakkında

iPad Pro 13’ün onarılabilirlik açısından önemli bir kazanımı, iyileştirilmiş pil değiştirme sürecidir. İlk defa, bataryaya ekran çıkarıldıktan hemen sonra erişilebiliyor. Hala gezinilmesi gereken bazı vidalar ve braketler olsa da, bu önceki modellere göre çok büyük bir gelişmedir:

–Shahram Mokhtari, iFixit, 18 Mayıs 2024

Apple’ın şimdiye kadar ürettiği en ince cihaz olmasına rağmen yeni iPad Pro, pil değişimine öncelik veriyor ve bu da harika bir haberden başka bir şey değil.

Pil değişimindeki zafere rağmen iPad Pro 13’ün ultra ince tasarımı onarılabilirlik açısından önemli zorlukları da beraberinde getiriyor. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli bileşenler yardımcı kart*, hoparlörler ve koaksiyel kablolar, alan kısıtlamaları nedeniyle yapıştırılmıştır. Bu, vidalarla sabitlenmedikleri için bu parçaları çıkarmaya çalışmanın onlara zarar verme riski taşıdığı anlamına gelir. Bu bileşenlerin hassas doğası, onarımları bir kat daha zorlaştırır.

* Anakart, işlemci ve bellek gibi birincil bileşenleri barındıran bir cihazdaki ana devre kartıdır. A yardımcı kart ek işlevler veya özellikler sağlamak için anakarta bağlanan daha küçük bir devre kartıdır. Temel olarak ek kart, anakartın yeteneklerini çok fazla yer kaplamadan genişletir.

Pencil Pro durumu (ve genel izlenimler)

Pencil Pro, gelişmiş bir araç olmasına rağmen önemli onarım zorlukları doğurur. Pilinin kolayca değiştirilememesi, pil bittiğinde Pencil Pro’yu tek kullanımlık bir ürün haline getirir. Yetenekleri göz önüne alındığında bu hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak bu, iFixit yazarının aşağıdaki sonuca varmasını engellemez:telefon-1