NASA astronotu Kate Rubins, simüle edilmiş bir ay yürüyüşü sırasında topladığı bir jeoloji örneğini gözlemliyor. Kredi bilgileri: NASA/Josh Valcarcel

Çölde Artemis Ay Yürüyüşleri yapmak…

için gelişimsel bir dönüm noktası NASAAy’da gezinen robot…

Ve NASA’nın yeni kutup iklimi misyonunun önizlemesi…

Size anlatacağımız hikayelerden birkaçı – Bu Hafta NASA’da!

Arizona Çölü’nde Artemis Moonwalk Faaliyetlerini Uygulamak

Ay’daki Artemis görevlerine hazırlık olarak NASA, Flagstaff, Arizona yakınlarında bir hafta süren bir saha testi gerçekleştirdi.

Uçuş kontrolörleri ve bilim adamlarının Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki faaliyetleri izlemesiyle, aralarında NASA astronotları Kate Rubins ve Andre Douglas’ın da bulunduğu bir saha ekibi ay yürüyüşü senaryoları uyguladı, teknoloji gösterileri gerçekleştirdi ve donanım kontrolleri ve Artemis bilimiyle ilgili diğer operasyonları gerçekleştirdi.

Bu, ekibin bugüne kadar gerçekleştirdiği en yüksek aslına uygun Artemis ay yürüyüşü görevi simülasyonuydu.

Mühendisler VIPER Rover'ın Tekerleklerini Test Ediyor

Mühendisler VIPER gezgininin tekerlek hareketini ve dönüşünü NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki temiz bir odada test ediyor. Katkıda bulunanlar: NASA/Helen Arase Vargas

VIPER Rover Çevresel Test İçin Onaylandı

NASA’nın VIPER ay gezicisini inşa eden ekip yakın zamanda Sistem Testine Hazırlık İncelemesini geçerek ekibin gezicinin çevresel testlerine başlamasına izin verdi. Çevresel testler, gezicinin fırlatma ve iniş sırasında göreceği aşırı koşulları simüle edecek ve aynı zamanda Ay’ın Güney Kutbu bölgesinde karşılaşacağı zorlu çevre koşullarını kopyalayacak.

VIPER, gelecekte Ay yüzeyine yapılacak Artemis astronot misyonları öncesinde Ay’da buz ve diğer potansiyel kaynakları arayacak.

PREFIRE Uydu İllüstrasyonu

PREFIRE (Uzak Kızılötesi Deneyinde Polar Radyant Enerji) misyonu, gezegenin kutup bölgelerinden ne kadar ısı emdiğini ve yaydığını incelemek için uzaya – bir sanatçının konsepti olarak Dünya’nın yörüngeden çekilmiş bir görüntüsü önünde gösterilen – iki CubeSat gönderecek. Arktik ve Antarktika. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech

NASA’nın Yeni Kutup İklim Misyonuna Önizleme

NASA’nın PREFIRE misyonu – Uzak Kızılötesi Deneyde Polar Radyant Enerji’nin kısaltması – kutup bölgelerimizden ısı kaybını inceleyerek ve değişen iklimimiz hakkında bilgi sağlayarak Dünya’daki yaşamı iyileştirmeyi amaçlıyor.

Gezegenimizin kutupsal ısı kaybının büyük bir kısmı uzak kızılötesi dalga boylarındadır ve hiçbir zaman sistematik olarak ölçülmemiştir. Misyonun ayakkabı kutusu büyüklüğündeki iki uydusundan ilkinin 22 Mayıs’tan önce fırlatılması hedefleniyor.

Güneş Benzeri Bir Yıldızın HP Tau Şafağı

Bu NASA Hubble Uzay Teleskobu görüntüsü, üç yıldızlı bir yıldız sistemini yakalıyor. Katkı Sağlayanlar: NASA, ESA, G. Duchene (Universite de Grenoble I); Görüntü İşleme: Gladys Kober (NASA/Amerika Katolik Üniversitesi)

Hubble Güneş Benzeri Bir Yıldızın Şafağını Görüntülüyor

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu yeni görüntü, Toros takımyıldızında yaklaşık 550 ışıkyılı uzaklıkta bulunan üçlü yıldız sistemini gösteriyor.

HP Tau adı verilen yıldızlardan biri, henüz nükleer füzyona başlamamış ancak Güneşimiz gibi hidrojen yakıtlı bir yıldıza dönüşmeye başlayan genç bir değişken yıldız türüdür. Bu tür yıldızlar Güneşimizden daha genç olma eğilimindedir ve yaklaşık 4,6 milyar yaşındadır.

@NASA’da bu hafta olan şey bu!uzay-2