Ocean Networks Kanada altyapı haritası. ONC, derin okyanuslarda, kıyı sularında ve Kanada’nın Pasifik, Atlantik ve Arktik kıyılarında ve Güney Okyanusu’nda dünya lideri gözlemevleri işletmektedir. ONC’nin kablolu gözlemevleri bilimsel cihazlara, kameralara ve 12.000’den fazla okyanus sensörüne sürekli güç ve internet bağlantısı sağlıyor. ONC ayrıca kıyı radarı da dahil olmak üzere okyanus mobil ve kara tabanlı varlıkları da işletmektedir. ONC, ONC web sitesindeki Oceans 3.0 veri portalı aracılığıyla erişilebilen sürekli canlı okyanus verileri sağlar. Kredi bilgileri: Victoria Üniversitesi

Geçen hafta sonu küresel göklerde aurora borealis’i yönlendiren güçlü güneş fırtınası, Victoria Üniversitesi girişimi Ocean Networks Canada (ONC) tarafından bugün paylaşılan yeni bilimsel bulgularda ortaya çıktığı gibi, okyanusun derinliklerindeki pusulaların hareketini de tetikliyordu.

ONC’nin Kanada’nın batı ve doğu kıyılarındaki deniz altı gözlemevleri, okyanus yüzeyinin 2,7 kilometre altına yerleştirilen alet platformlarında Dünya’nın manyetik alanındaki geçici bozulmayı kaydetti; bu, potansiyel olarak bugüne kadar yakalanan en uzak kayıtlardan bazılarıdır.

En önemli manyetik kayma, pusulanın yönünü +30 ila -30 derece aralığında hareket ettirdi ve kıyı açıklarındaki ONC NEPTUNE kablolu gözlemevinin bir parçası olan Folger Geçidi denizaltı sahasında 25 metre derinlikte kaydedildi. Vancouver Adası.

Jeomanyetik bozulmalar elektrik şebekeleri, uydu ağları ve navigasyon sistemleri için risk oluşturmanın yanı sıra hayvanların kendi navigasyon yeteneklerini de etkileyebilir.

ONC başkanı Kate Moran, “Bu veri kayıtlarının okyanus yüzeyinin kilometrelerce altına ulaşması, geçen hafta sonu meydana gelen güneş patlamasının büyüklüğünü ortaya koyuyor ve verilerin bu fırtınaların coğrafi kapsamını ve yoğunluğunu daha iyi anlamak için yararlı olabileceğini gösteriyor” diyor. ve CEO.

Bu güneş fırtınası manyetik bozukluklarının keşfi, veri kalitesi kontrol kontrolleri sırasında meydana geldi. ONC, okyanus akıntılarını ölçen Akustik Doppler Akım Profiler (ADCP) cihazlarını yönlendirmek için öncelikle pusulaları kullanıyor.

Derin deniz gözlemevlerinde güneş fırtınası tespit edildi

ONC’nin büyük kablolu deniz altı gözlemevleri VENÜS ve NEPTÜN’ün Vancouver Adası açıklarında, Pasifik Kıyısındaki Burrard Girişinde ve Atlantik kıyısındaki Conception Körfezi’nde elde ettiği pusula verileri, 10-12 Mayıs (UTC) tarihleri ​​arasında meydana gelen bir güneş fırtınası sırasında meydana gelen manyetik alan bozulmasını göstermektedir. , 2024. Kredi: Ocean Networks Kanada

ONC’de bilimsel veri uzmanı olan Alex Slonimer, veriler üzerinde günlük kontrolü Mart ayı sonlarında tamamlarken, verilerde görünen rakamlarda bir anormallik fark etti. Okyanus 3.0 Veri Portalı.

Slonimer, “Potansiyel olarak bir deprem olup olmadığını araştırdım, ancak verilerdeki değişiklikler çok uzun sürdüğü ve aynı anda farklı konumlarda olduğu için bu pek mantıklı gelmedi” diye açıklıyor. “Sonra güneş son zamanlarda aktif olduğu için bunun bir güneş patlaması olup olmadığına baktım.”

Geçtiğimiz hafta sonundaki çok daha büyük güneş fırtınası olayının gözlemi güçlendirdiğini, pusula yönlerindeki zirvelerin auroradaki görünür aktivitedeki zirvelerle yakından ilişkili olduğunu ekliyor.

UVic’in Fizik ve Astronomi Bölümü’nde fizik profesörü olan Justin Albert, yeni denizaltı jeomanyetik tespitlerini memnuniyetle karşılıyor.

“Önümüzdeki iki yıl, 11 yıllık güneş döngüsünün zirvesi olacak. On yıllık göreceli hareketsizliğin ardından, geçtiğimiz hafta sonu gibi aurora olaylarının önümüzdeki birkaç yıl içinde daha sık hale gelmesi muhtemel, ancak güneş değişkenliği güneş enerjisinin kesin öngörüsünü sağlıyor. bu tür olaylar imkansızdır” diyor Albert.

“ONC’nin ağı, güneş aktivitesinin Dünya’nın karasal manyetizması üzerindeki etkilerine dair çok yararlı bir ek pencere sağlayabilir.”

Victoria Üniversitesi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Derin deniz gözlemevlerinde tespit edilen güneş fırtınası (2024, 16 Mayıs) 20 Mayıs 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-05-solar-storm-deep-sea-observatories.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan adil anlaşmalar dışında, hiçbir kısmı yazılı izin olmadan çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1