Sanatçının Jüpiter boyutunda bir ötegezegen ve ev sahibi yıldızı tasviri. Kredi bilgileri: ESO

Mart ayına ne kaldı? Sabah gezegenleri, en yakın yıldız kümesi ve bazı kendin yap dış gezegenlerle tanışın.

Satürn katılır Venüs ve Mars bu ay sabah gökyüzünde. 18 veya 19 Mart civarından başlayarak, erken kalkanlar Satürn’ün gün doğumundan önce doğuda bir üçlü alçak oluşturmak için her gün Mars ve Venüs’e doğru istikrarlı bir şekilde hareket ettiğini fark edebilirler. 27’sinde ve 28’inde hilal kalabalığa katılıyor. Satürn ve Mars, Nisan ayının başında süper yakın bir toplantıya doğru ilerliyor. (Bununla ilgili daha fazla bilgi gelecek ayın videosunda.)

Satürn Venüs Mars Mart 2022

Mart ayında şafak öncesi gökyüzünde Satürn, Venüs ve Mars’ı görün ve Satürn 18 veya 19 Mart’tan sonra daha belirgin hale geliyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Mart akşamları güneybatıya bakın ve uzun, Y-şekilli takımyıldız Boğa’yı, boğayı bulacaksınız. Ve Boğa’nın merkezinde, boğanın yüzünü oluşturan Hyades yıldız kümesi olarak bilinen bir yıldız grubu bulunur. Yüzlerce yıldız içeren güneş sistemimize en yakın açık yıldız kümesidir.

Boğa Mart 2022

Hava karardıktan sonraki ilk birkaç saat içinde güneybatıda Y-şekilli Boğa’yı bulun, parlak Aldebaran gözünüzü Hyades yıldız kümesine yönlendiriyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Şimdi, açık bir küme, uzayda birbirine yakın olan ve karşılıklı çekimleri ile gevşek bir şekilde birbirine bağlı olan bir yıldız grubudur. Bunlar, aynı toz ve gaz bulutundan, aynı zamanda, birlikte oluşan yıldızlardır. Zamanla, bu artık bulutsu malzemesini havaya uçururlar ve birbirinden ayrılırlar. Bu ve açık veya dağınık yapıları nedeniyle, bunlara “açık” kümeler denir. Bizim Güneşimiz de buna benzer bir kümede oluştu ve bu yapıları incelemek, yıldızların nasıl oluştuğunu ve geliştiğini anlamamıza yardımcı oluyor.

Bir diğer iyi bilinen açık küme, yine Toros’ta bulunan Ülker’dir. Hyades ve Pleiades aslında yaklaşık olarak aynı büyüklükte, yaklaşık 15 ışıkyılı genişlikte. Ama Pleiades yaklaşık 3 kat daha uzakta, bu yüzden daha kompakt görünüyor.

Hyades’i bulmak için teleskopa ihtiyacınız yok. Boğa burcundaki bu V şeklindeki yıldız grubunu arayın. Orion’un kemerinin yıldızlarını, sizi parlak turuncu Aldebaran’a götüren kullanışlı bir işaretçi olarak kullanın. (Aldebaran aslında yıldız kümesinin bir parçası değildir. Hyades’in ortasında bulunur ve sadece ön planda görünür.)

Bu yüzden, çıplak gözle bir avuç yıldız ve dürbünle yüzden fazla yıldız göreceğiniz Mart ayında Hyades’e bir göz atın.

Mart gökyüzü, etraflarında kendi yörüngelerinde dönen gezegenlere sahip olduğu bilinen, bulunması kolay birkaç parlak yıldız içerir. Bu uzak “güneşleri” kendiniz bulun ve doğrudan başka bir gezegen sistemine baktığınızı anlayacaksınız.

Birincisi Boğa Boğa’nın sağ gözü olan Epsilon Tauri. Bu turuncu cüce yıldız, kütlesinin yaklaşık 8 katı büyüklüğünde bir gaz devi gezegene sahiptir. Jüpiter. Sırada 7 Canis Majoris var. Bu, parıldayan parlak Sirius’u içeren köpek takımyıldızının kalbindeki yıldızdır. Bu yıldızın iki gezegeni olduğu biliniyor: Jüpiter’in kütlesinin neredeyse iki katı olan bir gaz devi ve Jüpiter’den biraz daha küçük olan bir gaz devi.

Büyük Köpek Takımyıldızı

Büyük Köpek takımyıldızı, en az iki gezegene sahip olduğu bilinen bir yıldız – 7 Büyük Köpek – içerir. Kredi bilgileri: NASA/Bill Dunford

Devam edersek, İkizler’deki ikizlerin en kuzeyindeki Castor’un kalbindeki yıldız olan Tau Geminorum’u buluyoruz. Tau Geminorum, Dünya’nınkinden sadece biraz daha büyük bir yörüngede Jüpiter’in kütlesinin 20 katı olan devasa bir gaz devi gezegenine sahiptir. Ve son olarak, Küçük Kepçe’nin kasesindeki en parlak yıldız olan Beta Ursae Minoris kuzeye dönüyor. Bu yıldızın yörüngesinde 6 Jüpiter kütleli bir gezegen var.

Araştırmacılar, çoğu yıldızın yörüngelerinde bir gezegen ailesi olmasını bekliyorlar, çünkü gezegenlerin oluşumu, yıldızların oluşumunun doğal bir parçasıdır. Artık bunlardan birkaçını nasıl bulacağınızı biliyorsunuz, teleskopa gerek yok.uzay-2

Bir cevap yazın