Bu ayın başlarında Google I/O’da şirket, ücretli bir uygulama satın almaya veya uygulama içi satın alma işlemi yapmaya karar verdikten sonra ödeme yaptığınızda görünecek yeni bir düğmeyi tanıttı. Bu düğme, bir arkadaşınız veya aile üyeniz (veya Şeker Babanız) gibi başka birinden uygulama veya uygulama içi satın alma için ödeme yapmasını istemenize olanak tanır. Düğmeye basıldığında, seçtiğiniz arkadaşınıza veya aile üyenize kısa mesaj veya e-posta yoluyla gönderilen bir ödeme bağlantısı oluşturulur.

Bu özellik kullanıma sunulduğunda, ücretli bir uygulamanın veya uygulama içi satın alma işleminin ödemesini yaparken “Nasıl ödeme yapacağınızı seçin” yazan bir sayfa göreceksiniz. Altta “Başkasından ödeme yapmasını iste” yazan yeni bir seçenek olacak. Bu kulağa ucuz geliyorsa, birinden sizi satın almasını istediğiniz uygulamanın fiyatına bağlı olarak bu pekâlâ olabilir.

Ödeme bağlantısının süresi 24 saat sonra dolar ve sizin için parayı yatıran kişinin tam (ve elbette doğru) e-posta adresinizi bilmesi gerekir. Parayı ödeyen arkadaşınız veya aile üyeniz, ödeme yaptığı uygulamanın adını tam olarak bilecek ve geri ödeme talebinde bulunabilecektir. Düzenli geri ödeme politikası, satın alma işleminin üzerinden 48 saatten az bir süre geçmişse, alıcının satın alma işlemi için geri ödeme talep etmesine olanak tanır.

Otomatik olarak oluşturulan ödeme bağlantısını, e-posta veya metin yoluyla gönderilmesini sağlayan paylaşım sayfasını kullanarak seçtiğiniz hayırsevere gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz “tanıtım”, ödeme bağlantısına ek olarak uygulamanın adını ve uygulamanın ya da uygulama içi satın almanın fiyatını içerecektir. Bu özelliği kullanırsanız bir uyarı: Velinimetinize çaresiz görüneceksiniz. İkincisi, “Merhaba! Satın almak istiyorum” diyen bir mesaj alacak [name of the app] ile [name of developer] XX,XX$ karşılığında. Bunu benim için Google Pay aracılığıyla satın alabilir misin? İşte ödeme linki [followed by the payment link].

Bu özelliği kullanmaktan çok utanacak mısınız yoksa utanacak mısınız? Google, Android kullanıcılarının Hindistan’dan itibaren bir uygulama veya uygulama içi satın alma işlemi için bir arkadaşına veya aile üyesine ödeme yapması için yalvarmasına izin verecek ve her şey yolunda giderse diğer pazarlara da eklenecek.telefon-1