Buna göre ReutersABD Ticaret Bakanlığı, yarı iletken çiplerin üretiminde kullanılan ekipman ve yazılımın üretiminde yer alan en büyük ABD şirketi olan Applied Materials’a yönelik soruşturmasını genişletiyor. Şirket, Mayıs ayında Ticaret Bakanlığı’ndan bir mahkeme celbi aldığını söyledi. Şubat ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve ABD’nin Massachusetts Bölgesi Başsavcılığı şirkete mahkeme celbi yayınladı.

Uygulamalı Materyallerin Kasım 2023’te Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı önceki bir mahkeme celbi, soruşturmanın neyle ilgili olduğunu ortaya çıkardı. Bu mahkeme celbi “belirli Çin müşteri gönderileriyle ilgili bilgi talep ediyordu.”

Soruşturma, Applied Materials’ın ABD’nin son teknoloji çip üretim ekipmanlarına yönelik ihracat kısıtlamalarından kaçınabildiğini ve bu tür ekipmanları Çin’in en büyük dökümhanesi olan SMIC’e gönderdiğini iddia ediyor. Applied Materials ayrıca dünyanın önde gelen iki dökümhanesi olan TSMC ve Samsung Foundry’ye talaş üretim ekipmanı göndermektedir. Buna rağmen ikinci çeyrekte gelirinin %43’ü Çin’den geldi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Huawei, yeni 7nm Kirin 9000s 5G ile desteklenen Mate 60 serisini tanıtarak ABD’li yetkilileri şok etmişti. Çip, iPhone 15 Pro serisine güç sağlamak için kullanılan 3nm A17 Pro’nun iki nesil gerisinde olsa da, 2020’nin Mate 40 serisinde Kirin 9000 5G yonga setinin kullanılmasından bu yana bir Huawei telefonuna güç sağlayan ilk 5G uygulama işlemcisiydi.
2020’de ABD, çip üretmek için Amerikan teknolojisini kullanan dökümhanelerin son teknoloji silikonu Huawei’ye göndermesini önlemek için ihracat kurallarını değiştirdi. Mate 40 serisinin ardından Huawei, P50 hattına, Mate 50 hattına ve P60 serisine güç sağlamak için 5G sinyalleriyle çalışmayacak şekilde ayarlanmış Snapdragon çiplerini kullandı. Qualcomm, bu çipleri Huawei’ye göndermek için Ticaret Bakanlığı’ndan bir ihracat lisansı alabildi ancak ABD yakın zamanda bu lisansları geri aldı ve bunları eski durumuna döndürme planı yok.

Kasım ayında kaynaklar Reuters’e Adalet Bakanlığı’nın Applied Materials tarafından Güney Kore’ye ihracat lisansı olmadan milyonlarca dolarlık ekipman sevkiyatını araştırdığını söylemişti. Ancak ABD, bu sevkiyatların Applied Material’ın Gloucester, Massachusetts’teki tesisinden Güney Kore’deki bir yan kuruluşa ve ardından Çin’deki SMIC’e gittiğine inanıyor.telefon-1