2024 NIAC Faz II ödül sahiplerinin gelecekteki olası görevler için önerdiği yeni yaklaşımları vurgulayan sanatçı konseptlerinden oluşan bir kolaj. Katkıda bulunanlar: NASA, Soldan sağa: Edward Balaban, Mary Knapp, Mahmooda Sultana, Brianna Clements, Ethan Schaler

NASAYenilikçi Gelişmiş Konseptler programı, aralarında ay demiryolu ve akışkan teleskopun da bulunduğu altı adet “bilim kurgu benzeri” uzay teknolojisi projesini ilerletiyor.

Altı vizyoner konsept çalışması, ek finansman ve geliştirme için NASA’nın Yenilikçi Gelişmiş Konseptler programı tarafından seçildi. Her çalışma, ilk NIAC aşamasını zaten tamamlamış olup, fütüristik fikirlerini (ay demiryolu sistemi ve akışkan tabanlı teleskoplar gibi) göstererek, NASA uzaydaki bilinmeyenleri araştırırken yeni perspektifler ve yaklaşımlar sağlayabilir.

NIAC Faz II kavramsal çalışmaları, önümüzdeki iki yıl boyunca kalan temel teknik ve bütçe engellerini aşmak ve gelişim yollarını ileriye taşımak üzere çalışmaya devam etmek üzere 600.000 $’a kadar alacak. Aşama II tamamlandığında, bu çalışmalar son NIAC aşamasına ilerleyebilir ve gelecekteki bir havacılık misyonu olma yolunda ek finansman ve geliştirme değerlendirmesi elde edilebilir.

Washington’daki NASA Genel Merkezinde NIAC program yöneticisi John Nelson, “Bu çeşitli, bilim kurgu benzeri kavramlar, Faz II çalışmalarının fantastik bir sınıfını temsil ediyor” dedi. “NIAC arkadaşlarımız şaşırtmaktan ve ilham vermekten asla vazgeçmiyorlar ve bu ders kesinlikle NASA’ya gelecekte nelerin mümkün olabileceği konusunda düşünmesi için çok şey veriyor.”

2024 NIAC Faz II ödülleri için seçilen altı konsept şunlardır:

Akışkan Teleskop (FLÜT): Yeni Nesil Büyük Uzay Gözlemevlerinin Kullanılmasına Olanak Sağlıyor İyonik sıvıların akışkan şekilde şekillendirilmesini kullanarak uzayda büyük bir optik gözlemevi oluşturacak. Bu uzay içi gözlemevleri, Dünya benzeri dış gezegenler, birinci nesil yıldızlar ve genç galaksiler dahil olmak üzere NASA’nın en yüksek öncelikli astrofizik hedeflerinin araştırılmasına potansiyel olarak yardımcı olabilir. FLUTE çalışması, NASA’nın Kaliforniya Silikon Vadisi’ndeki Ames Araştırma Merkezi’nden Edward Balaban tarafından yönetiliyor.

Darbeli Plazma Roketi: İnsanların Mars’a Kalkanlı, Hızlı Geçişleri, yenilikçi bir tahrik sistemidir fisyon tarafından üretilen paketlerin kullanılmasına dayanan plazma itme için. Bu yenilikçi sistem, Dünya ile güneş sistemindeki herhangi bir varış noktası arasındaki seyahat süresini önemli ölçüde azaltabilir. Bu çalışma Scottsdale, Arizona’da Howe Industries’den Brianna Clements tarafından yürütülmektedir.

Uzun Dalga Boyları için Büyük Gözlemevi (GO-LoW) NASA’nın astronomiyi yürütme biçimini değiştirebilir. Bu mega takımyıldızı düşük frekanslı radyo teleskopu, ötegezegenlerden ve kozmik karanlık çağlardan yayılan manyetik alanları ölçebilen binlerce özerk SmallSat kullanıyor. GO-LoW, Mary Knapp tarafından yönetiliyor. MİT Cambridge, Massachusetts’te.

Radyoizotop Termoradyatif Hücre Güç Jeneratörü potansiyel olarak NASA’nın eski güç jeneratörlerinden daha yüksek verimlilikle çalışan yeni uzay içi güç kaynaklarını araştırıyor. Bu teknoloji, gelecekte büyük güneş enerjisi veya nükleer enerji sistemlerini taşıyamayan küçük keşif ve bilim uzay araçlarının kullanılmasını mümkün kılabilir. Bu enerji üretimi konsept çalışması New York’taki Rochester Teknoloji Enstitüsü’nden Stephen Polly’ye aittir.

FLOAT: Pistte Esnek Havaya Yükselme Ay’da güvenilir, otonom ve verimli yük taşımacılığı sağlayan bir ay demiryolu sistemi olacaktır. Bu raylı sistem, 2030’lu yıllarda sürdürülebilir bir ay üssünün günlük operasyonlarını destekleyebilir. Ethan Schaler, NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda FLOAT’a liderlik ediyor.

Dış Gezegen Araştırmaları için ScienceCraft Quantum Dot tabanlı sensörleri güneş yelkeninin yüzeyine dağıtarak onun yenilikçi bir görüntüleyici olmasını sağlıyor. Kuantum fiziği, NASA’nın noktaların ışığı nasıl emdiğini inceleyerek bilimsel ölçümler yapmasına olanak tanıyacak. Güneş yelkeninin alanından faydalanarak, daha hafif, daha uygun maliyetli uzay aracının görüntüleyicileri güneş sistemi boyunca taşımasına olanak tanır. ScienceCraft, NASA’nın Mahmooda Sultana’sı tarafından, ajansın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde yönetiliyor.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü, ajansın mevcut ve gelecekteki misyonlarını gerçekleştirmek için yeni kesişen teknolojilerini ve yeteneklerini geliştirmekten sorumlu olduğu için NIAC programını finanse ediyor.

NIAC ve 2024 Faz II çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu adresi ziyaret edin:

https://www.nasa.gov/stmd-the-nasa-innovative-advanced-concepts-niac/uzay-2