ABD Hava Kuvvetleri yakın zamanda yapılan bir talebi reddetti Varda Uzay Endüstrileri TechCrunch’ın edindiği bilgiye göre, kapsülünü Utah’taki bir eğitim alanına indirerek girişimin uzaydaki üretiminin meyvelerini gösterme planlarını geri itiyor. USAF sözcüsü, şirketin halen ABD Federal Havacılık İdaresi’nden yeniden giriş lisansı beklediğini söyledi.

Varda başlangıçta HIV tedavisinde kullanılan bir ilaç olan ritonavir kristallerini içeren bir kapsülü Temmuz ortasında geri getirmeyi planlamıştı. TechCrunch’a konuşan bir kaynak, ertelendiğini duyurduktan sonra şirketin 5 ve 7 Eylül tarihlerini değerlendirdiğini söyledi. Bu bilgi USAF tarafından doğrulandı.

Şirket yorum yapmayı reddetti ancak X’te yayınlandı “Uzay aracının tüm sistemlerde sağlıklı olduğunu” ve kapsülün Dünya’ya geri getirilmesi için düzenleyicilerle işbirliği yapmaya devam ettiklerini söyledi. Uzay aracının yörüngede bir yıla kadar hayatta kalabileceğini eklediler.

“Eylül. USAF sözcüsü e-postayla yaptığı açıklamada, 5 ve 7’nin öncelikli hedefleri olduğunu söyledi. “İniş yeri için Utah Test ve Eğitim Poligonunun kullanılması talebi, genel güvenlik, risk ve etki analizi nedeniyle şu anda kabul edilmedi. Ayrı bir süreçte FAA yeniden giriş lisansı vermedi. Tüm kuruluşlar kurtarma seçeneklerini keşfetmek için çalışmaya devam ediyor.”

Sözcü ayrıca Varda’nın “alternatif planlar sunmaya çalıştığını” söyledi ancak bunun alternatif bir iniş alanı aramak anlamına gelip gelmediği konusunda daha fazla ayrıntıya girmedi. FAA sözcüsü, TechCrunch’ın yayınlanma tarihine göre yeniden giriş lisansına ilişkin bilgi talebine yanıt vermedi. FAA’nın web sitesinde, yalnızca bir ticari alana yeniden giriş lisansı listelenmiştirSpaceX’in Dragon kapsülü için.

Taslak çevresel değerlendirme Mart ayında FAA tarafından hazırlanan Varda’nın yeniden giriş misyonunda, Varda’nın kapsülün inişi için başlangıçta altı alanı değerlendirdiği belirtiliyor: Utah Test ve Eğitim Alanı (UTTR); New Mexico’daki White Sands Füze Menzili; Nevada’daki Fallon Range Eğitim Kompleksi; Nevada Test ve Eğitim Aralığı; Arizona’daki Barry M. Goldwater Sıradağları; ve Oregon’un Deniz Silah Sistemleri Eğitim Tesisi Boardman’ı.

Önerilen 500 mil karelik iniş alanının tamamını barındırabilmek de dahil olmak üzere, Varda’nın altı noktalı saha seçim kriterlerinin tamamını yalnızca UTTR karşıladı. UTTR daha önce NASA’nın 2004’teki Genesis örnek iade görevi ve 2006’daki Stardust kuyruklu yıldız örnekleme görevi de dahil olmak üzere başka kapsül kurtarma görevlerine de ev sahipliği yapmıştı.

Ancak bu emsallere rağmen, Varda’nın 2026’ya kadar aylık olarak önerdiği yeniden giriş temposu tamamen yeni. Belki de yeniden giriş izinlerinin bu kadar uzun sürmesinin bir nedeni de budur; Aslında Hava Kuvvetleri sözcüsü, sürecin gelecekteki ticari yeniden giriş faaliyetleri için “doğru örnekleri oluşturmak” olduğunu söyledi.

Sözcü, “Utah Test ve Eğitim Alanındaki hedefimiz, Varda’nın (ve potansiyel olarak gelecekteki ortakların) yatırımlarını, katılımlarını ve faaliyetlerini buna göre modelleyebilecekleri güvenli, emniyetli ve sürdürülebilir bir şekilde yeniden giriş görevleri talep eden müşterilerle çalışmaya devam ediyor” dedi. . “Ayrıca bunun, bunun gibi gelecekteki faaliyetler için doğru emsalleri oluşturmaya yönelik bütünüyle hükümet ve kurumlar arası bir süreç olduğunu da vurguluyoruz.”

Varda, bunun için ve sonraki en az üç görev için Rocket Lab’ın Photon uzay aracını kullanıyor. Varda’nın 120 kilogramlık üretim kapsülü, görev için güç, veri ve tutum kontrolü sağlayan Photon’un üzerinde yer alıyor. Yeniden giriş üzerine Rocket Lab’ın uzay aracı atmosferde yanacak, Varda’nın kapsülü ise yoluna devam edecek, paraşütleri bırakacak ve Dünya’ya inecek.

genel-24