Meta, metin, resim ve kod oluşturmak için yapay zekayı (AI) kullanan açık kaynaklı Büyük Dil Modeli (LLM) olan LLaMA’nın ticari bir sürümünü yayınlıyor. Onun adı ? Lama 2.

Meta, Microsoft Inspire konferansı vesilesiyle bu yeni nesil LLM’yi tanıttı. Llama 2 açık kaynaktır ve araştırma için ücretsiz olarak kullanılabilir. Ancak ilk kez ticari amaçlarla da kullanılabilir ve her zaman ücretsiz olarak kullanılabilir.

Böylece Meta, AI araştırmalarını ticari amaçlarla kullanan Google ve OpenAI ile doğrudan rekabete giriyor. Ancak OpenAI’nin tescilli ve kapalı bir yaklaşımı vardır. Google ayrıca aramalarını kilitlemeye karar verdi.

Piyasadaki çoğu açık kaynak LLM’den daha büyük

Açık kaynaklı bir yapay zeka teknolojisi olarak, LLaMA 2’ye ticari erişim, her büyüklükteki işletmeye yapay zekayı uyarlama ve geliştirme yeteneği vererek çeşitli sektörlerde inovasyon teknolojisini hızlandırır ve daha sağlam modellere yol açabilir.

Hâlihazırda açık kaynaklı AI modelleri olmasına rağmen, LLaMA 2’nin ticari lansmanı önemli bir kilometre taşıdır çünkü piyasadaki çoğu açık kaynaklı LLM’den daha büyüktür ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinden gelmektedir.

Llama 2, Llama’nın ilk sürümünden %40 daha fazla veriyle eğitildi ve açılır penceresinin uzunluğunu iki katına çıkardı. Model, bağlamsal uzunluğu 4096 belirteç olan 2 milyar milyar belirteç üzerinde önceden eğitilmiştir.

Platformlar arası bir LLM

Şirket, Meta’nın Azure bulut bilgi işlem platformu aracılığıyla Llama 2 için “tercih edilen iş ortağı” olduğu için duyuru bir Microsoft etkinliğinde yapıldı.

Ancak Llama 2, Amazon Web Services, Hugging Face ve diğer tedarikçilerde de mevcut olacak: IBM, Accenture, Atlassian, Surge AI, Databricks ve hatta Orange.

Llama 2 ayrıca Windows’ta yerel olarak çalışacak şekilde optimize edilmiştir. Qualcomm, gelecek yıl akıllı telefonlarda Llama 2 uygulamalarını çalıştırmayı planlıyor.

OpenAI ve Google ile doğrudan rekabet halinde

Meta, Llama 2’nin ticari kullanımına bir sınır koydu: aylık 700 milyon aktif kullanıcının ötesinde, belirli bir lisans talep etmek gerekiyor.

Büyük Dil Modeli Meta AI anlamına gelen LLaMA’nın ilk versiyonu geçen Şubat ayında duyuruldu ve araştırmacıların ve akademisyenlerin kullanımına sunuldu.

Bu lansman, Meta’nın Microsoft tarafından desteklenen OpenAI ve Google ile doğrudan rekabet halinde olduğu ve bu rekabetin AI alanında önemli ilerlemeler sağlayabileceği anlamına geliyor. OpenAI’nin ChatGPT’sinde kullanılanlar gibi tescilli yazılımlar da şeffaflık ve güvenlik nedeniyle eleştirildi.


Kaynak : “ZDNet.com”

Kendi yapay zeka sohbet robotunuzu mu yaratıyorsunuz?  İşte ücretsiz yazılım HuggingChat

Ayrıca okuyun:

ChatGPT, üretken yapay zeka etrafındaki yutturmacaya hakim olabilir. Ama eğer bir süper ineksen, kendini inşa edebilirsin…

ZDNet’ten tüm haberleri takip edin Google Haberleri.

İlgili Makaleler

İş ortağı içeriği

sponsorlu içerikgenel-15