03 Mayıs 2023Ravie LakshmananDark Web / Siber Suç

Uluslararası bir kolluk kuvveti operasyonu, karanlık ağda uyuşturucu kaçakçılığına karıştığına inanılan 288 satıcının tutuklanmasıyla sonuçlandı ve son yıllarda kapatılan uzun bir suç teşkilatları listesine eklendi.

Operasyon kod adlı çaba SpecTorayrıca yetkililerin 53,4 milyon dolardan fazla nakit ve sanal para birimine, 850 kg uyuşturucuya ve 117 ateşli silaha el koyduğunu gördü.

En fazla tutuklama ABD’de (153), ardından Birleşik Krallık (55), Almanya (52), Hollanda (10), Avusturya (9), Fransa (5), İsviçre (2), Polonya (2) tarafından yapıldı. 1) ve Brezilya (1).

ABD Başsavcısı Merrick B. Garland, “Bu, herhangi bir koordineli uluslararası eylemde ele geçirilen en fazla parayı ve en yüksek tutuklama sayısını temsil ediyor.” söz konusu. “Uyuşturucu kaçakçıları, karanlık ağda anonim olarak faaliyet göstererek kanunun sınırlarının dışında hareket edebileceklerinden eminler. Yanılıyorlar.”

Tutuklamalar, Monopoly pazarının Aralık 2021’de Alman yetkililer tarafından ele geçirilmesinin ardından toplanan kanıtlardan kaynaklanıyor. DarkDotFail, Ocak 2022’nin başlarında, açıklığa kavuşmuş resmi bir açıklama olmamasına rağmen, suçlu çarşısının sunucularına muhtemelen kolluk kuvvetleri tarafından el konuldu.

Europol, “Polisin Tekel Pazarı’na yönelik eylemi sonucunda tutuklanan satıcılar, diğer yasa dışı pazar yerlerinde de faaliyet gösteriyor ve karanlık ağda uyuşturucu ve yasa dışı mal ticaretini daha da engelliyor.” söz konusu Bir açıklamada.

SpecTor Operasyonu

“Sonuç olarak, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’da on binlerce yasa dışı mal satışı yapan 288 satıcı ve alıcı tutuklandı.”

Europol, tutuklanan bu kişilerin bir kısmının yüksek değerli hedefler olarak görüldüğünü söyledi ve kolluk kuvvetlerinin satıcıların kapsamlı alıcı listelerine erişim sağladığını ve şu anda kovuşturma riski altında olan “binlerce müşteriyi” potansiyel olarak ifşa ettiğini ekledi.

SpecTor Operasyonu, Yıkıcı Ve DarkHunTor2020 ve 2021’de 329 zanlının yeraltı pazaryerlerinde ve dükkanlarda yasadışı malları alıp satma ve satışını koordine etme suçlarından tutuklanmasına yol açtı.

YAKLAŞAN WEBİNAR

Gerçek Zamanlı Koruma ile Fidye Yazılımını Durdurmayı Öğrenin

Web seminerimize katılın ve gerçek zamanlı MFA ve hizmet hesabı koruması ile fidye yazılımı saldırılarını nasıl durduracağınızı öğrenin.

Koltuğumu Kurtar!

Gelişme aynı zamanda ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ukrayna Ulusal Polisi’nin fidye yazılımı ve diğer dolandırıcılıklardan sorumlu suç aktörlerine bilerek kripto para birimi dönüştürme hizmetleri sunduğu için dokuz sanal döviz borsasına el koymasıyla geldi.

“Ele geçirilen bu dokuz alan, 24xbtc.com, 100btc.pro, Pridechange.com, 101crypta.com, uxbtc.com, trust-exchange.org, bitcoin24.exchange, paybtc.pro ve owl.gold, anonim kripto para birimi değişim hizmetleri sundu. web sitesi ziyaretçileri,” Adalet Bakanlığı söz konusu.

Sökme, Avrupa ve ABD’deki hükümetler tarafından kötü niyetli aktörler tarafından yasadışı gelirleri aklamak ve para izlerini gizlemek için kullanılan altyapıyı hedeflemek için üstlenilen daha geniş bir çabanın parçası.siber-2