Siber dolandırıcılık şüphesi taşıyan iletişimleri raporlayan bir platform olan Chakshu portalı, Pazartesi günü Hindistan hükümeti tarafından başlatıldı. Portal, tüm paydaşlar arasında gerçek zamanlı istihbarat paylaşımı ve koordinasyon için kullanılacak Dijital İstihbarat Platformu (DIP) ile birlikte oluşturuldu. Chakshu portalı, sahte gibi görünen telefon çağrılarını, SMS’leri ve WhatsApp mesajlarını bildirmek için kullanılabilir. Her ikisi de Mayıs 2023’te halka açılan Sanchar Saathi portalının bir parçası.

Chakshu portalı nedir

Chakshu portalı, Telekomünikasyon Bakanlığı’nın (DoT) bir girişimi olarak Birlik İletişim ve Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ashwini Vaishnaw tarafından açıldı. Bunu bir şekilde duyurmak postalamak DoT’un resmi hesabı X’te (eski adıyla Twitter) şunları söyledi: “Bu girişim telekomünikasyon kaynaklarının kötüye kullanımını hedefliyor ve vatandaşların siber dolandırıcılıklara karşı korunmasını güçlendiriyor.”

Özellikle, Chakshu portalının mali dolandırıcılık veya halihazırda işlenmiş siber suçlar için tasarlanmadığı belirtilmelidir. Bu tür suçların mağdurları durumu siber suç hücresine bildirmelidir. Yeni başlatılan platform, şüpheli siber dolandırıcılık vakalarını hedefliyor. Bir kişi bir telefon görüşmesi, SMS veya WhatsApp üzerinden sahte gibi görünen bir mesaj alırsa, mesajın ekran görüntüsünü alıp Chakshu’ya bildirebilir. İletişim 30 günden eski olmamalıdır. Platform, banka hesapları, ödeme cüzdanları, SIM, gaz bağlantıları, elektrik bağlantıları, KYC güncellemeleri, sürenin dolması veya devre dışı bırakılması, devlet memuru veya akraba kimliğine bürünme, şantaj ve benzeri vakalarla ilgili iletişimlerin raporlanabileceğini belirtiyor.

Chakshu portalı nasıl çalışır?

Platformu kullanmak oldukça basittir. Olası bir siber suçu bildirmek için kullanıcıların doldurması gereken tek sayfalık bir form bulunmaktadır. Öncelikle kullanıcıların erişilebilecek portalı ziyaret etmeleri gerekiyor. Burada. Tıklamak Raporlamaya devam et Bir sonraki ekrana geçmek için. Burada kullanıcıların birden fazla ayrıntı doldurması gerekiyor. İletişim aracı, şüpheli dolandırıcılık kategorisi, tarih ve saat ile iletişim ayrıntıları gibi bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Kullanıcıların ayrıca şüpheli iletişimin ekran görüntüsünü de eklemeleri gerekecektir. Bu bir mesaj veya çağrı kaydının ekran görüntüsü olabilir. Ekin boyutu 1 MB’tan fazla olmamalıdır.

Bu bilgiler doldurulduktan sonra kullanıcıdan bazı kişisel bilgileri de doldurması istenecektir. Bunlar isim ve telefon numarasını içerir. Sonunda kullanıcıların bir captcha doldurması, numaralarını OTP aracılığıyla doğrulaması ve raporu göndermesi gerekiyor. Rapor doğrulandıktan sonra, şüpheli numaradan ayrıntılarını yeniden doğrulaması istenecek ve bunun yapılmaması, numaranın devre dışı bırakılmasıyla sonuçlanacaktır.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

genel-8