Resimde görülen Queens ilçesi de dahil olmak üzere New York City bölgesinin altındaki arazi, her yıl birkaç santimetre kadar hareket ediyor. Hareketler buzul çağının mirasıdır ve aynı zamanda insanların arazi kullanımından kaynaklanmaktadır. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech

Bilim insanları, New York City metropol alanının bazı bölümlerinin, arazi kullanım uygulamalarından uzun süredir kayıp olan buzullara kadar değişen faktörler nedeniyle farklı oranlarda battığını ve yükseldiğini buldu. Yükseklik değişiklikleri küçük görünse de (yılda birkaç santimetre), deniz seviyesindeki yükselişe bağlı yerel sel riskini artırabilir veya azaltabilir.

Yeni çalışma Çarşamba günü yayınlandı. Bilim Gelişmeleri NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı ve New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’nden araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından.

Ekip, interferometrik sentetik açıklıklı radar (InSAR) adı verilen uzaktan algılama tekniğini kullanarak 2016’dan 2023’e kadar metropol alanı boyunca yukarı ve aşağı dikey arazi hareketini (yükselme ve çökme olarak da bilinir) analiz etti. Teknik, yüzey hareketini veya topoğrafyayı ortaya çıkarmak için aynı bölgenin iki veya daha fazla 3 boyutlu gözlemini birleştirir.

Gözlemledikleri hareketin çoğu, Dünya yüzeyinde daha önce yapılan değişikliklerin (arazi ıslahı ve atık depolama sahalarının inşası gibi) sonraki binaların altındaki zemini daha gevşek ve daha sıkıştırılabilir hale getirdiği alanlarda meydana geldi.

New York City'nin hangi bölgelerinin battığını veya yükseldiğini tespit edin

New York City bölgesi boyunca dikey arazi hareketini haritalandıran araştırmacılar, arazinin yılda ortalama 0,06 inç (1,6 milimetre) kadar battığını (mavi renkle gösterilen) buldular. Ayrıca Queens ve Brooklyn’de de mütevazı bir artış (kırmızıyla gösterilen) tespit ettiler. Beyaz noktalı çizgiler ilçe/ilçe sınırlarını gösterir. Katkıda bulunanlar: NASA/JPL-Caltech/Rutgers Üniversitesi

Hareketin bir kısmı aynı zamanda binlerce yıl öncesine ve son buzul çağına kadar uzanan doğal süreçlerden de kaynaklanıyor. Yaklaşık 24.000 yıl önce, New England’ın büyük bir kısmına devasa bir buz tabakası yayıldı ve bir milden daha yüksek bir buz duvarı, bugün New York’un kuzeyindeki Albany’yi kapladı. Dünyanın esnek bir yatağa benzeyen mantosu, o günden bu yana yavaş yavaş yeniden ayarlanıyor. Buz tabakasının hemen dışında yükselen karada yer alan New York City, şimdi yeniden batıyor.

Bilim adamları, metropol alanının ortalama olarak yılda yaklaşık 0,06 inç (1,6 milimetre) azaldığını buldu; bu, bir ayak tırnağının bir ayda büyüdüğü miktarla hemen hemen aynı. ESA (Avrupa Uzay Ajansı) Sentinel-1 uydularındaki radarları ve gelişmiş veri işleme tekniklerini kullanarak, hareketi ayrıntılı bir şekilde haritaladılar ve diğerlerine göre daha hızlı çöken mahalleleri ve önemli noktaları (bir havaalanı pisti ve tenis stadyumuna kadar) belirlediler. ortalama.

JPL’de doktora sonrası araştırmacı olan baş yazar Brett Buzzanga, “New York City bölgesinde dikey arazi hareketinin o kadar ayrıntılı bir haritasını ürettik ki, daha önce fark edilmemiş özellikler ortaya çıkıyor” dedi.

JPL bilim insanı ve projenin baş araştırmacısı David Bekaert, yerel yükseklik değişikliklerini ve göreceli deniz seviyesini takip etmenin taşkın haritalaması ve planlama amaçları açısından önemli olabileceğini söyledi. Dünyanın değişen iklimi okyanusları daha yükseğe ittiğinden, bu durum özellikle kritik önem taşıyor; bu da daha sık rahatsız edici sel olaylarına yol açıyor ve yıkıcı fırtına dalgalarını şiddetlendiriyor.

New York City'nin hangi bölgelerinin battığını veya yükseldiğini tespit edin

Ekip sıcak noktaları belirledi: Solda, Queens’teki LaGuardia Havalimanı’ndaki 13/31 pisti, yılda yaklaşık 0,15 inç (3,7 milimetre) oranında çöküyor; sağda, East Williamsburg, Brooklyn’deki bir Superfund sitesi olan Newtown Creek’in bir kısmı, yılda yaklaşık 0,06 inç (1,6 milimetre) kadar düzensiz bir şekilde yükseliyor. Katkıda bulunanlar: NASA/JPL-Caltech/Rutgers Üniversitesi

Yerel değişiklikler

Ekip, Queens’teki çöplüklerle aynı yerde bulunan iki önemli çöküntü noktası tespit etti. LaGuardia Havalimanı’ndaki 13/31 pisti, yılda yaklaşık 0,15 inç (3,7 milimetre) oranında alçalıyor. Bilim adamları, havaalanının, kısmen Atlantik Okyanusu’nun yükselen sularından kaynaklanan su baskınlarını hafifletmek için tasarlanmış 8 milyar dolarlık bir yenileme sürecinden geçtiğini belirtti. Ayrıca, yılda yaklaşık 0,18 inç (4,6 milimetre) oranında batmakta olan Arthur Ashe Stadyumu’nun ağırlığını ve çöküntü miktarını azaltmak için yenileme sırasında hafif bir çatı inşa edilmesini gerektirdiğini de belirlediler.

Diğer çöküntü sıcak noktaları arasında, 20. yüzyılın başlarındaki metro kazılarından elde edilen 38 milyon metrekarelik (3,5 milyon metreküp) kaya ve toprak üzerine inşa edilen Governors Adası’nın güney kısmının yanı sıra Brooklyn’in Coney Adası ve Arverne’deki okyanusa yakın alanlar yer alıyor. Queens’te yapay dolgu üzerine inşa edilmiş deniz. Tarihi dolgu yerlerinden geçen New Jersey banliyösünde Route 440 ve Interstate 78’in altında ve depolama yoluyla bugünkü boyutuna ulaşan Rikers Adası’nda da benzer çökme seviyeleri gözlemlendi.

Bilim adamları ayrıca Brooklyn’in East Williamsburg şehrinde yılda yaklaşık 0,06 inç (1,6 milimetre) artan ve Woodside, Queens’te 2016 ile 2019 yılları arasında stabil hale gelmeden önce yılda 0,27 inç (6,9 milimetre) artan daha önce tanımlanamayan bir artış buldular. Rutgers Üniversitesi’nden ortak yazar Robert Kopp, kirli suyu arıtmak için kullanılan yeraltı suyu pompalama ve enjeksiyon kuyularının bir rol oynamış olabileceğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Kopp, “Yükselme ile ilişkili bu tür nispeten kısa ömürlü çevresel değişiklikleri ölçmek için yüksek çözünürlüklü InSAR kullanma potansiyeli ilgimi çekiyor” dedi.

Bilim insanları, deniz seviyesinin yükselmesi karşısında kıyı savunmalarına ve altyapıya yatırım yapan New York gibi şehirlerin, kara hareketinin yüksek çözünürlüklü tahminlerinden yararlanabileceğini söyledi.

Daha fazla bilgi:
Brett Buzzanga ve diğerleri, Yerelleştirilmiş yükselme, yaygın çöküntü ve New York City metropol bölgesinde deniz seviyesinin yükselmesine ilişkin sonuçlar, Bilim Gelişmeleri (2023). DOI: 10.1126/sciadv.adi8259

Alıntı: New York şehrinin hangi bölgelerinin battığını, yükseldiğini tespit eden çalışma (2023, 27 Eylül) 27 Eylül 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-09-areas-york-city.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1