Geçen hafta Android’de Google Keep için devam eden bir özelliği ortaya çıkaran kod bulundu. Bu, uygulamayı düzenli olarak kullananlar için çok talep edilen bir özellik olan Google Keep’teki notlara zengin metin biçimlendirmesi ekleme olasılığına işaret ediyordu.
Ancak keşif henüz hiçbir kullanıcıya sunulmadığından, o sırada yapmamız gereken tek şey, tarafından sağlanan ekran görüntüleri ve notlardı. Mişaal Rahman X gönderisinde. Neyse ki, resmi açıklama için uzun süre beklemek zorunda kalmadık, çünkü Google artık kendi aracılığıyla bir duyuru yaptı. Google Workspace Güncellemeler Blogu.
Resmi duyuruda Google, Google Keep’in Android cihazlardaki notlara yeni metin biçimlendirme seçenekleri kazandıracağını açıkladı. Şirket, bu özelliği talep eden kullanıcıların sayısını takip etme motivasyonu olarak gösteriyor.

Yeni biçimlendirme seçenekleri, kullanıcıların metni kalın, italik veya altı çizili yaparak notları özelleştirmesine olanak tanır. Ayrıca H1 ve H2 gibi farklı başlık stilleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Şimdilik yeni biçimlendirme seçenekleri yalnızca yeni notlar için geçerli olacak, ancak mevcut notlar için desteğin önümüzdeki haftalarda eklenmesi bekleniyor. Tüm Google Workspace müşterileri ve kişisel Google Hesabı olan kullanıcılar için kullanıma sunma işlemi bugün başlıyor ancak özelliğin tüm kullanıcılara ulaşması iki hafta kadar sürebilir.

Yeni biçimlendirme seçeneklerini kullanmak için biçimlendirmek istediğiniz metne dokunmanız ve ardından araç çubuğundan istediğiniz seçeneği seçmeniz yeterlidir. Ancak, metin biçimlendirmenin yalnızca Android cihazlarda kullanılabildiğini unutmayın. Bu nedenle, biçimlendirme içeren bir notu bir masaüstü tarayıcıda veya iOS aygıtında açarsanız, daha önce uyguladığınız biçimlendirmeler burada görünmeyecektir.

Keep’e biçimlendirme seçeneklerinin eklenmesi, onu Microsoft’un OneNote veya Squid gibi daha gelişmiş not alma uygulamalarıyla aynı düzeye getirmese de, özellikle biçimlendirme değişikliklerini yalnızca Android’de görebildiğinizde, kesinlikle iyi bir başlangıçtır. Uzun zamandır bu kadar çok talep edilen bir özelliğe.

telefon-1