Microsoft, Xbox Live Gold’un yerini alacak yeni bir Xbox Game Pass Core aboneliği başlatıyor. Bu yeni Game Pass Core teklifi, olağan Xbox çevrimiçi konsol çok oyunculu desteğini, fırsatları ve indirimleri ve 25’ten fazla oyundan oluşan yeni bir küçük kataloğu içerecektir. Dişliler 5, Forza Ufuk 4Ve Psikonotlar 2.

Mevcut Xbox Live Gold üyeleri, 14 Eylül’de otomatik olarak Xbox Live Gold ile aynı aylık 9,99 ABD doları (veya yıllık 59,99 ABD doları) fiyatla Xbox Game Pass Core’a aktarılacak.

Bu ikame aboneliğin bir parçası olarak Microsoft, Xbox sahiplerinin on yıl boyunca her ay ücretsiz oyunlar almasına ve bunları içerik kitaplıklarına eklemesine olanak tanıyan Games with Gold avantajını 1 Eylül’de sonlandırıyor. Geçmişte kullanılan tüm Xbox 360 oyunları kalıcı olarak bir kitaplıkta tutulacaktır, ancak Xbox One oyunları, Xbox Game Pass Core veya Game Pass Ultimate için devam eden bir aboneliğe bağlı olacaktır.

Microsoft’un Game Pass Core’a dahil ettiği 25’ten fazla oyun, Games with Gold’un yerini alacak şekilde tasarlandı ve Microsoft, yılda iki ila üç kez yeni oyunlar ekleyeceğini söylüyor.

Xbox’ta oyun pazarlamasından sorumlu CVP olan Jerret West, “Bu aboneliğe içeriğin nasıl dahil edileceğini yeniden tasarlamak için bu fırsatı kullanmak istedik” diyor. “En ilgi çekici kataloğun cevabının, Xbox Game Pass kataloğumuzdaki seçili oyunlardan yararlanmak olduğunu bulduk.”

Bu oyun kataloğu, tam Xbox Game Pass aboneliğinden (ayda 10,99 ABD doları) çok daha sınırlı olacak ve Microsoft bugün yalnızca 19 lansman listesini onaylıyor:

Bununla birlikte, Xbox Game Pass Core, Game Pass’in genel olarak çevrimiçi çok oyunculu özellikleriyle ilgili bazı kafa karışıklıklarına yol açabilir. Core çok oyunculu içerirken, daha yüksek fiyatlı normal Xbox Game Pass içermez. Game Pass ve çevrimiçi çok oyunculu oyunların avantajları için hâlâ Xbox Game Pass Ultimate’a ihtiyacınız var. Microsoft, normal bir Game Pass aboneliğinin yanı sıra Xbox Live Gold’a ihtiyaç duymanın potansiyel olarak kafa karıştırıcı yönünü çözmedi ve yeniden markalandırma tartışmalı olarak durumu daha da kafa karıştırıcı hale getiriyor.

Her iki durumda da, yazı birkaç yıldır Xbox Live Gold için duvarda duruyor, bu nedenle mevcut abonelerin Xbox Game Pass markalı bir aboneliğe geçtiğini görmek şaşırtıcı değil. Microsoft, 2021’de Xbox Live’ı Xbox ağına yeniden markalaştırdı, ancak en temel aboneliği için Xbox Live Gold adını korudu.

Microsoft daha sonra yıllık Xbox Live Gold aboneliğinin maliyetini iki katına çıkarmaya çalıştı, bu Xbox hayranları tarafından pek hoş karşılanmayan bir hareketti. Microsoft hızla geri adım attı ve oynaması ücretsiz çok oyunculu oyunlar için ödeme duvarını kaldırmayı teklif etti. Microsoft daha sonra Xbox Live Gold aboneliği olmayan herkes için Xbox grup sohbeti ve Grup Arama’nın (LFG) kilidini açmanın yanı sıra herkesin Xbox Live Gold olmadan oynaması ücretsiz oyunlar oynamasına izin vermeye devam etti.

14 Eylül’de başlayan yeni Xbox Game Pass serisi.
Resim: Microsoft

Xbox Game Pass Core’un eklenmesi, Microsoft’un genel Xbox Game Pass aylık fiyatlarını artırmasından sadece haftalar sonra geldi. Xbox Game Pass Ultimate aylık 14,99 dolardan 16,99 dolara (14,99 € / 12,99 £) yükseldi. Konsol için temel Xbox Game Pass fiyatı da aylık 9,99 ABD Dolarından 10,99 ABD Dolarına (10,99 Euro / 8,99 £) yükseltildi. Microsoft, yine de PC Game Pass fiyatlandırmasını değiştirmedi.

Microsoft ayrıca Xbox Game Pass Friends & Family planını Ağustos ayında sonlandırmayı planladığını duyurdu. Plan sekiz ülkeye yayılmıştı, ancak Microsoft bunun başından beri bir “ön izleme programı” olduğunu ve 15 Ağustos’ta sona ereceğini kabul etti. Daha sonraki bir tarihte geri dönüp dönmeyeceğine dair bir işaret yok.genel-2