1 Nisan internetteki en aptal gün ve bu yıl sadece markaların “sıcak buzlu kahve” satarak size şaka yapmaya çalışması değil. Cumartesi gününden itibaren Twitter, Twitter Blue aboneliğine kaydolmayan “eski onaylı” kullanıcılardan mavi çekleri kaldırmaya başlayacak. Bu, yeni sahibi Elon Musk’ın Twitter’ı kârlı hale getirmeye yönelik büyük planının bir parçası, ancak bu özel planın göze çarpan bir sorunu var: Ayda 8 doları olan biri mavi çek alabilirse, sembol artık havalı olmayacak (ve ayrıca dezenformasyon çoğalacak) , ancak Musk bu konuda çok endişeli görünmüyor).

Twitter, ünlüleri kimliğe bürünmekten korumak için ilk olarak 2009 yılında doğrulama sistemini başlattı. Birisi eski St. Louis Cardinals menajeri Tony La Russa gibi davranan bir hesap açtı, ancak La Russa hesabın kapatılmasını istemek yerine Twitter’a dava açtı. Ve böylece, üç yaşındaki şirket tanıttı ikonik mavi onay rozeti.

Şimdi, tam bir çember haline geldik. Ünlülerin doğrulama rozetlerini kaybetmelerine bir gün kaldı ve kelimenin tam anlamıyla onları korumak için yaratılan bu sembolün kaybına üzüleceklerini düşünebilirsiniz. Ne yazık ki Musk için Twitter Blue için ödeme yapmak çok ucuz, bu nedenle bazı ünlüler mavi çek için ödeme yapmayacaklarını söylediler.

Ayın başında, müzisyen Ice Spice tartıştı: “Burada 1M ağır mavi kareli wya :’)”

Demek istediği, dolandırıcı bir hesap onun 1,2 milyon takipçisiyle rekabet edemediği için, insanların onun söylediği kişi olduğunu bilecekleri. Haklı ama insanların senin gerçek olduğundan emin olmadıklarında her zaman profiline tıklamadıklarını biliyoruz — sadece buna inanabilirler. insülin artık bedava (o değil).

Twitter’ın yeni doğrulama programının o kaotik ilk birkaç gününde – herkesin anında mavi çek alabildiği, hesabını değiştirebildiği ve başkalarını taklit edebildiği bir zaman – basketbol süper yıldızı LeBron James, kimliğine bürünen ilk ünlülerden biriydi. Twitter Blue tarafından doğrulanmış bir hesapta, James gibi davranan biri, Los Angeles Lakers’tan Cleveland Cavaliers’a geri takas talebinde bulunduğunu bildirdi. Bu doğru değildi ama haber yine de yayıldı.

James hala mavi çek için ödeme yapmak istemiyor, dedi Twitter’da.

James en çok para ödenen Yılda 40 milyon doların üzerinde kazanan tüm zamanların NBA oyuncusu. Bu, ödemeyecek olması durumu daha da komik hale getiriyor.

Bazı ünlüler için mesele 8 dolar değil. Bu onun prensibi ile ilgili. Aktör William Shatner, Musk’a tweet attı, “Şimdi bana bedava verdiğin bir şey için para ödemem gerektiğini mi söylüyorsun?”

Ama aynı zamanda, onaylanmak için para öderlerse ne kadar havalı görünmeyeceklerini herkes bilir. NFL New Orleans Saints için geniş bir alıcı olan Michael Thomas durumu en iyi şekilde özetledi: “Artık kimse o düzensiz mavi çeki istemiyor 😂”

Bu yılın Super Bowl MVP’si Patrick Mahomes II, aynı zamanda oldukça iyi maaş alan bir atlet, bakması gereken çocukları olduğu için 8 doları ödeyemeyeceği konusunda şaka yaptı.

Philadelphia Eagles’ın korner oyuncusu Darius Slay mükemmel bir noktaya değindi (ve ayrıca NFL’deki en iyi takımda, beni kontrol etmeyin, bu doğru). Birisi onu taklit etmek isterse, o zaman öfkeli Philly hayranları şikayetlerini yanlışlıkla yanlış kişiye tweet atabilir.

Diğer yıldızlar, takipçilerine çeklerini kaybetseler bile söyledikleri kişi olduklarını söylemek için zaman harcadılar… ama yine de doğrulama için ödeme yapmak istemiyorlar. Monica Lewinsky, Twitter’da adını arattığınızda ne olduğunu gösteren bir dizi ekran görüntüsü yayınladı. Halihazırda, bazılarının ücretli mavi çeki olan birçok taklitçi var.

O katma, “Kimliğine büründükleri için sonuçlara katlanabilecek insanlar için bu hangi evrende adil? gerçek daha kapıdan çıkmadan yalan dünyanın yarısını dolaşır.”

“Seinfeld” oyuncusu Jason Alexander, çekini kaybederse kimliğe bürünme endişesi taşıdığı için platformu tamamen terk edeceğini söyledi.

New Order basçısı Peter Hook bile ağırlığını koydu. 67 yaşındaki İngiliz, hayranlarına asla DM yoluyla hiçbir şey satmayacağını ciddi bir şekilde takipçilerine hatırlattı.

Kimliğe bürünme açıkça ünlüler (… ve gazeteciler) arasındaki en büyük endişedir, ancak Twitter Blue’nun mavi kontrolün ötesinde başka faydaları da vardır. Musk’a göre, “Sizin İçin” yayınında yalnızca doğrulanmış kullanıcıların tweet’leri gösterilecek. Yine de, LeBron’un tweet’lerine göz dikme konusunda çok endişeli olduğunu düşünemiyoruz. Adamın 52 milyon takipçisi var.

genel-24