Ödüllü bir Hintli-Amerikalı yazılım ve robotik mühendisi olan Amit Kshatriya, NASA’nın yeni kurulan Ay’dan Mars’a Programının ilk başkanı olarak atandı. Gezegen.

Ajans Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kshatriya’nın NASA’nın ilk ofis başkanı olarak görev yapacağını duyurdu.

NASA basın açıklamasına göre yeni ofis, ajansın Ay ve Mars’taki insanlı keşif faaliyetlerini insanlığın yararına gerçekleştirmeyi amaçlıyor. söz konusu.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Keşiflerin altın çağı şu anda yaşanıyor ve bu yeni ofis, NASA’nın, insanlığın Kızıl Gezegene bir sonraki dev sıçramasına hazırlanmak için gereken uzun vadeli bir Ay mevcudiyetini başarıyla oluşturmasına yardımcı olacak” dedi.

Nelson, “Ay’dan Mars’a Program Ofisi, NASA’nın Ay’a yönelik cesur görevlerimizi gerçekleştirmesi ve ilk insanları Mars’a indirmesi için hazırlanmasına yardımcı olacak” dedi.

Yeni ofisin, Arama Sistemleri Geliştirme Misyon Müdürlüğü bünyesinde yer aldığı ve Yönetici Yardımcısı Jim Free’ye bağlı olduğu belirtildi.

2022 NASA Yetkilendirme Yasası tarafından yönlendirildiği üzere, Aydan Marsa Program Ofisi, yeni bir bilimsel keşif çağı açmak için Ay’daki Artemis görevlerini kullanan ajansın keşif yaklaşımı için kritik olan programlar için donanım geliştirme, görev entegrasyonu ve risk yönetimi işlevlerine odaklanır. basın açıklamasına göre, Mars’a insan misyonları için hazırlanın.

Bu, Uzay Fırlatma Sistemi roketini, Orion uzay aracını, destekleyici yer sistemlerini, insan iniş sistemlerini, uzay giysilerini, Ağ Geçidini ve derin uzay keşfiyle ilgili daha fazlasını içerir.

Yeni ofis, insanlı Mars misyonlarını desteklemek için uzun vadeli gelişmeler için planlama ve analizlere de öncülük edecek.

Yeni görevinde Kshatriya, Ay ve Mars’a insan misyonları için program planlama ve uygulamadan sorumlu olacak.

Kshatriya, Uzay Fırlatma Sistemi, Orion ve Keşif Yer Sistemleri programlarının yanı sıra ajansın Ay’ı Mars hedeflerine bağlayan ilgili Artemis Sefer Geliştirme Bölümü girişimlerini yönetti ve liderlik ve entegrasyon sağladı.

Daha önce Kshatriya, Ortak Keşif Sistemleri Geliştirme Bölümü’nde yardımcı yönetici yardımcısı olarak görev yaptı.

Kshatriya, kariyerine 2003 yılında uzay programında başladı ve öncelikle Uluslararası Uzay İstasyonunun robotik montajına odaklanan bir yazılım mühendisi, robot mühendisi ve uzay aracı operatörü olarak çalıştı.

2014’ten 2017’ye kadar uzay istasyonu uçuş direktörü olarak görev yaptı ve burada uçuşun tüm aşamalarında uzay istasyonunun operasyonları ve yürütülmesinde küresel ekipleri yönetti.

2021 yılında, Artemis I görevi sırasında Ay’a insan taşımak için tasarlanmış bir uzay aracını döndüren ekibin ayrılmaz bir parçası olduğu Keşif Sistemleri Geliştirme Görev Müdürlüğü’ndeki NASA Genel Merkezi’ne yardımcı yönetici yardımcısı olarak atandı.

ABD’ye gelen ilk nesil Hintli göçmenlerin oğlu olan Kshatriya, Pasadena, California’daki California Institute of Technology’den Matematik alanında lisans derecesine ve Austin’deki Texas Üniversitesi’nden Matematik alanında Master of Arts’a sahiptir.

Kshatriya, Brookfield, Wisconsin’de doğdu, ancak Katy, Teksas’ı memleketi olarak görüyor.

Uzay istasyonuna yapılan 50. seferin baş uçuş direktörü olarak yaptığı eylemlerden dolayı NASA Üstün Liderlik Madalyası ve astronotların uçuş güvenliğine katkıda bulunan olağanüstü performans için verdikleri bir ödül olan Gümüş Snoopy ile ödüllendirildi. Serbest bırakma, Ticari Orbital Taşımacılık Hizmetleri Dragon gösteri misyonu için yörüngedeki laboratuvara robotik memuru ekledi.


Dönebilen ekranlı veya sıvı soğutmalı akıllı telefonlardan, sahipleri tarafından kolayca tamir edilebilen kompakt AR gözlüklerine ve el cihazlarına kadar, MWC 2023’te Orbital’de gördüğümüz en iyi cihazları, Gadgets 360 podcast’ini tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8