Yeni bir modelleme analizi, uzay havasının İngiltere tren sinyallerini kırmızı olması gerektiğinde yeşile çevirebileceğini ve bunun tersini de gösteriyor. Kredi bilgileri: Geof Sheppard, CC BY-SA 4.0

Temmuz 1982’de İsveç’teki tren sinyalleri yanlış ateşlendi ve yanlışlıkla kırmızıya döndü. Suçlu, ister inanın ister inanmayın, 150 milyon kilometre (93 milyon mil) uzakta başlayan bir uzay fırtınasıydı.

Güneşteki patlayıcı olaylar, Dünya’nın manyetik alanını bozabilir. Dünya’ya doğru fırlayan muazzam miktarda manyetize edilmiş güneş malzemesi gönderirler. Bir uzay fırtınası veya jeomanyetik fırtına, bu malzeme gezegenimizin manyetik alanını bozduğunda meydana gelir. Bu bozulma, Dünya yüzeyinde elektrik hatlarını, boru hatlarını, tren raylarını ve daha fazlasını bozabilecek elektrik akımlarını tetikleyebilir.

Uzay fırtınaları, çarpışmaları önleyen algılama sistemlerine müdahale edebildiğinden, tren yolu aksamaları özellikle zahmetlidir. Demiryolları, elektrik akımı kullanarak trenleri algılar ve kazaları önlemek için diğerlerine dur sinyalleri gönderir. Ancak Dünya’nın manyetik alanı bozulduğunda, durmak veya gitmek için yanlış sinyaller göndererek operasyonları etkileyebilir ve potansiyel olarak gemideki yükü ve yolcuları tehlikeye atabilir.

CJ Patterson ve meslektaşları, demiryollarını bozmak için bir jeomanyetik fırtınanın ne kadar güçlü olması gerektiğini ve bunun ne sıklıkla meydana gelebileceğini test etmek için bir model geliştirdi. Uzay fırtınalarının elektrik sinyallerini nasıl etkilediğini simüle eden model, farklı yönlere ve coğrafyalara sahip gerçek hayattaki iki İngiltere demiryolu hattına dayanıyor. Bulgular dergide yayınlandı Uzay Havası.

Her iki modellenmiş hat boyunca, bir demiryolu sinyalini bozacak kadar güçlü bir uzay fırtınasının yaklaşık her 30 yılda bir meydana geldiğini buldular. Her 100 yılda bir meydana gelmesi beklenen daha aşırı fırtınalar, her iki hattaki neredeyse tüm sinyalleri bozdu.

Bu bulgular, bilim adamlarının ve düzenleyicilerin trenlerin kozmik jeomanyetik bozulmalara karşı ne kadar savunmasız olduğunu değerlendirmesine ve operatörler arasında farkındalık yaratmasına yardımcı olabilir.

Daha fazla bilgi:
CJ Patterson ve diğerleri, Jeomanyetik Olarak Endüklenen Akımların Birleşik Krallık’ta Elektrikli Demiryolu Sinyalizasyon Sistemleri Üzerindeki Etkisinin Modellenmesi, Uzay Havası (2023). DOI: 10.1029/2022SW003385

Bu hikaye, Amerikan Jeofizik Birliği’nin ev sahipliğinde Eos’un izniyle yeniden yayınlandı. Orijinal hikayeyi okuyun Burada.

Alıntı: https://phys.org/news/2023-03-space-storms-miscue.html adresinden 31 Mart 2023 tarihinde alınan uzay fırtınaları tren sinyallerini nasıl yanlış yönlendiriyor (31 Mart 2023)

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1