The Walt Disney Co. tarihinin en uzun süre hizmet veren “kadro üyesi” olarak 70 yıllık kariyeri boyunca animatör, yönetmen, yapımcı ve hikaye sanatçısı olarak çalışan Burny Mattinson hayatını kaybetti. 87 yaşındaydı.

Stüdyo, Mattinson’ın Pazartesi günü Los Angeles’taki Canoga Park yardımlı yaşam tesisinde kısa bir hastalıktan sonra öldüğünü duyurdu. 70. yıl dönümü hizmet ödülünü – stüdyonun tarihindeki ilk – 4 Haziran’da alacaktı.

Mattinson, öldüğü sırada Walt Disney Animation Studios’ta hikaye danışmanı ve akıl hocası olarak tam zamanlı çalışıyordu.

Walt Disney Animation Studios kreatif direktörü Jennifer Lee, “Burny’nin sanatı, cömertliği ve Disney Animation’a ve yetmiş yıldır kapılarımızdan içeri giren nesiller boyu hikaye anlatıcılarına olan sevgisi bizi daha iyi – daha iyi sanatçılar, daha iyi teknoloji uzmanları ve daha iyi işbirlikçiler yaptı” dedi. bir açıklamada söyledi. Onu tanıma ve ondan bir şeyler öğrenme onuruna sahip olan bizler, mirasının devam etmesini sağlayacağız.”

Mattinson’ın başarıları arasında tanıtımda solo yönetmenlik kredisi vardı. Mickey’nin Noel Şarkısı (1983) – Mickey Mouse’u 30 yıl sonra ilk kez beyaz perdeye döndüren ve ona Oscar adaylığı kazandıran – ve uzun metrajlı filmde yapımcı ve yardımcı yönetmen rolleri Büyük Fare Dedektifi (1986).

Ayrıca şu klasikler üzerinde sanatçı olarak çalıştı: Leydi ve Serseri (1955), Yüz Bir Dalmaçyalı (1961), Taştaki Kılıç (1963), Orman Kitabı (1967), Kurtarıcılar (1977), Büyük Kahraman 6 (2014) ve Garip dünya (2022); tarihinde hikaye ekibinin önemli bir üyesi olarak görev yaptı. Alaaddin (1992), Güzel ve Çirkin (1993), Aslan Kral (1994), Pocahontas (1995), Notre Dame’ın kamburu (1996), Tarzan (1997) ve Mulan (1998); üzerinde bir hikaye süpervizörüydü Winnie the Pooh (2011); ve 2007 Goofy kısa filmine katkıda bulundu Ev Sinemanızı Nasıl Bağlarsınız?.

İki çocuktan ilki olan Burnett Mattinson, 13 Mayıs 1935’te San Francisco’da doğdu. 6 yaşına gelmeden Disney’in filmlerini izledi. Pinokyove o zamandan beri “bu benim hayalimdi – bu işte çalışmak” diye hatırladı. “Yani, her gün çalıştım, çizdim.”

Horace Heidt’in Big Band’inde davulcu olan babası, 1945’te aileyi Los Angeles’a taşıdı. 12 yaşına geldiğinde Disney tarzı karikatürler çiziyordu.

Liseden sonra annesi onu Burbank’taki Disney stüdyosunun kapısına bıraktı. Bir gardiyan portföyüne baktı ve onu içeri aldı ve Mattinson bir görüşme ve posta odasında bir iş buldu. Altı ay sonra, resmi bir sanat eğitimi olmaksızın, arabulucu olarak çalışmaya başladı. Leydi ve Serseri.

Animatör Marc Davis altında animatör yardımcılığına terfi etti. Uyuyan güzel ve bu kapasitede devam etti Yüz Bir Dalmaçyalı. Bu film bittiğinde, animatör Eric Larson ile 12 yıllık bir çalışmaya başladı ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere projeler üzerinde çalıştı: Walt Disney’in Harika Renk Dünyası televizyon için, Taştaki Kılıç, Mary Poppins (1964), Orman Kitabı Ve Aristokediler (1970).

Sekiz haftalık bir şirket içi eğitim programını tamamladıktan sonra, Mattinson bir animatör oldu. Robin Hood (1973) ve önemli bir animatör Winnie the Pooh ve Tigger da (1974), animatör Ollie Johnston ile birlikte çalışıyor.

Animatör Frank Thomas, Mattinson’ın küçük resim eskizlerini gördü ve ondan film şeridi üzerinde yardım etmesini istedi. Kurtarıcılar. Mattinson, “Storyboard’lar yönlendirmeye olabildiğince yakın,” dedi. “Kameralara nereye gideceklerini, ekranda neler olup bittiğini, nerede keseceklerini söylüyorsunuz ve gerçekten film için bir taslak oluşturuyorsunuz.”

Bir Disneyland Records Noel albümünden ilham alan Mattinson, bir film fikri için o zamanki stüdyo başkanı Ron Miller’a bir not gönderdi. Yönetmenliğe atandığında şaşırdı Mickey’nin Noel Şarkısıkatkılarına yol açmıştır. Büyük Fare Dedektifi.

Mattinson, 2008’de Disney Efsanesi seçildi. 5 Mart 2018’de Disney sanatçısı ve Imagineer John Hench’in 64 yıl, 8 ay ve 29 günlük rekorunu geride bırakarak oyuncu kadrosu uzun ömür rekorunu kırdı.

Hayatta kalanlar arasında eşi Ellen; oğlu Brett, eşi Kelly ve iki çocuğu; ve kızı Genny, kocası Larry ve iki çocukları.

Çiçek yerine bağış yapılabilir Sinema ve Televizyon Fonu.sinema-2