Yikes, ABD Artık Özel Operasyonlar İçin Yüz Tanıma Donanımlı Dronları Kullanıyor başlıklı makale için resim

resim: Askeri fotoğraflar alın (Doğrulanmış)

Uçan katil robotlar eskiden kabus gibi bir bilimkurgu fantezisiydi; yalnızca James Cameron filmlerinde veya Michael Crichton romanlarında var olan bir şeydi. Bugünlerde, çok değil. Drone savaşı sadece yakın değil iki asırlıkancak bu ölümcül teknolojiye yönelik yenilikler her zaman geliştirilmektedir.

Örnek olay: Yakın zamanda New Scientist dergisi ortaya çıkarıldı ABD Hava Kuvvetleri ile az bilinen bir savunma firması arasında hükümetin özel operasyon görevlerine yardımcı olmak için yüz tanıma ile donatılmış keşif ve gözetleme insansız hava araçları kullandığını gösteren bir sözleşme. Dergi, bu küçük dronların tipik olarak silahlı olmadığını belirtirken (örneğin, büyük kardeşlerinin aksine, yırtıcı ve Azrail), Amerika’nın en karanlık ve ölümcül kadroları için baş döndürücü yeni olasılıkları açıkça sunuyorlar. Hava Kuvvetlerinin sağlayıcısı, Güvenli Doğru Yüz Tanıma veya SAFR adlı bir platform satan Seattle merkezli bir firma olan RealNetworks’tür. Hükümet, “özel operasyonlar, ISR ve diğer keşif amaçlı kullanım durumları için otonom bir sUAS üzerinde” konuşlandırılacak olan SAFR için 729.056 $ ödedi. sözleşme. ABD’nin bu teknolojiyi nasıl kullandığı veya ne kadar süredir kullandığı hakkında çok fazla şey bilinmese de, kesin olan bir şey var: insanları ürkütüyor.

“Buradaki her şeye kocaman HAYIR” tweet attı Dijital gizlilik kuruluşu EPIC’in avukatı Jake Wiener, habere yanıt olarak.

Diğer bir eleştirmen, Sidney Teknoloji Üniversitesi’nden Nicholas Davis, söylenmiş Newsweek: “Bu tür cihazların gücü yeniden dağıtma veya bir toplum içindeki grupları tehdit etme biçimlerinden, çatışma bölgelerinde yerleşik uluslararası insancıl hukuku tehdit etme biçimlerine kadar sayısız etik çıkarım var.”

Şüpheciler, bu özel bütünleşmenin dehşet verici doğasını görev bilinciyle not ettiler. Özel harekat birimlerinin en çok gizli ve ölümcül faaliyetleriyle tanındığı gerçeği göz önüne alındığında (okuyun: suikastlar Ve baskınlar), yüz kayıt teknolojisine sahip AI destekli bir hava robotunun konuşlandırılması, Amerika’nın serseri ekiplerinin artık karanlık işlerini gerçekleştirmek için güçlü ve yeni bir araca sahip olduğu anlamına geliyor. Anakart notlar bu tür insansız hava araçlarının “istihbarat ve hedef belirleme” için kolayca kullanılabileceği, yani bu küçük mekanizmalar tarafından takip edilen herkesin muhtemelen derin bir boka battığı anlamına gelir.

Açıkçası, bu gelişmeyle ilgili en korkunç şey, insansız hava araçlarını daha hızlı, daha akıllı, daha sofistike ve potansiyel olarak daha ölümcül hale getirme yarışının açıkça yalnızca başlangıcı olmasıdır. Donanmanın planladığı drone sürüsü savaşı için drone kullanımında artış Rus-Ukrayna savaşında, gelebilecek uçan robotların hayaletine donanımlı kimyasal veya biyolojik yükler ile en kötü bilim kurgu kabuslarınızın gerçekleşmesine hazır olun.

genel-7