Apple'ın AirTag'lerinin

Fotoğraf: Elma

Bir çift kadın, haklarını talep ettikten sonra Apple’a karşı toplu dava açtı. eski sevgililer şirketin çeyreğini kullandı-boyutlu Hava Etiketi Onları takip etmek için izleyiciler. Gizmodo tarafından görüntülenen dava, Apple’ın AirTags ile ilgili gizlilik hususlarında yanlış adımlar attığı iddiasının ihmal anlamına geldiğini ve California’nın anayasal gizlilik hakkını ihlal ettiğini iddia ediyor. Davaya göre AirTag’ler, takipçilere kurbanlarının yerlerini takip etmeleri için bir araç sağlayan “makul olmayan derecede tehlikeli bir ürün”.

Takım elbiseli kadınlardan biri eski erkek arkadaşı olduğunu iddia ediyor AirTag’i arabasının direksiyonuna sakladıktan sonra onu takip etti. Diğeri, görüşmediği kocasının izleyicilerden birini çocuğunun sırt çantasına yerleştirdiğini ve onu nerede olduğunu izlemek için kullandığını iddia ediyor. İlki, eski sevgilisinin defalarca taciz etmesinden sonra kendini bir otele taşınmak zorunda hissettiğini söylüyor. Bir gün evinden otele arabayla giderken iPhone’undan, yakınında bilinmeyen bir AirTag’in olduğuna dair kendisini uyaran garip bir bildirim aldığını söylüyor. Kadın sonunda AirTag’i arabasının direksiyonuna saplanmış, keçeli kalemle boyanmış ve bir çantaya bağlanmış halde buldu. Daha sonra kadın, cihazı bulup kapmak için gönderildiğine inandığı, yakınlarda pusuya yatan garip bir adam gördüğünü söylüyor.

Bu kadınların ilk el hesapları artan sayıdaki en sonuncusu AirTag’lere bağlı, hatta bazılarının cinayetle sonuçlandığı bildirilen takipçi hikayeleri.

Elma piyasaya sürülmüş izleme cihazları, o zamanlar popüler olan Tile cihazlarına doğrudan rakip olarak Nisan 2021’de. Apple’ın devasa Find My ağındaki yakındaki cihazlar tarafından algılanabilen bir bluetooth sinyali gönderen izleyiciler, anahtarları, valizleri veya diğer yaygın olarak yanlış yerleştirilmiş nesneleri takip etmek için inanılmaz derecede yararlı bir araçtır. Hatta bazı insanlar bunları hesaplarını takip etmek için kullanıyor. Evcil Hayvanlar, çocuklarve hatta yaşlı aile üyeleri, ancak bu vakaların etik kuralları daha az nettir. Ancak, AirTag’leri bu kadar kullanışlı kılan aynı özellikler aynı zamanda özellikle takipçiler için çekici, gizlilik savunucularının ve araştırmacıların cihazların lansmanından önce uyardığı bir sorun.

Apple yayınladığı halde sayısız güncellemeler geçen yıl güvenlik ve mahremiyet endişelerini ele almayı amaçlayan, şikayet, Apple’ı, savunucuların potansiyel takip sonuçlarına ilişkin uyarılarına ilişkin çok sayıda endişeye rağmen, cihazını “dikkatsizce” ilerletmekle suçluyor. AirTags, şikayet iddiasıs, “konuma dayalı iz sürmenin kapsamı, genişliği ve kolaylığında devrim yarattı.” Diğer rakip izleme cihazları mevcut olsa da şikayet, AirTag’lerin “benzersiz” doğrulukları, kullanım kolaylıkları ve satın alınabilirlikleri nedeniyle benzersiz olduğunu iddia ediyor.

Davada, “Yalnızca 29 $’lık bir fiyat noktasıyla, tacizcilerin ve tacizcilerin tercih ettiği bir silah haline geldi” yazıyor.

Apple, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bazı durumlarda, AirTag etkin takip bildirildiğine göre ölümcül döndü. Bu yılın başlarında, Indiana’lı bir kadının cihazı izini sürmek için kullandığı iddia edildi. o erkek arkadaşı arabaya İddiaya göre kadın daha sonra adamı arabasıyla çarparak adamın vücudunun üzerine çıktı ve sonunda adamı ezerek öldürdü. Kadın o zamandan beri cinayetle suçlanıyor.

Kredisine göre, Apple sürekli olarak takip etme riskini marjinal olarak da olsa azaltmayı amaçlayan güvenlik özelliklerini ekledi.ing. Örneğin geçen yaz, Apple bir Güncelleme bu, AirTag’lerin 8 ile 24 saat arasında sahibinin telefonunun yanında olmaması durumunda rastgele bir zamanda bip sesi çıkarmasına neden olur. Aynı sıralarda şirket ayrıca yeni bir İzleyici Tespiti Android kullanıcılarının yakınlardaki başka bir kişiye ait istenmeyen Find My-connected cihazlarını taramasına izin veren uygulama. En son, şirket bir “yayınladıKişisel Güvenlik Rehberişirketin bir kaynak olarak tanımladığı, “teknolojinin sağladığı taciz, takip veya tacizden endişe duyan veya bunlarla karşılaşan herkes.”genel-7