Yirminci yıldönümünün bir parçası olarak, Google Haberler’in yeniden tasarımı, erişilebilirlik ve özelleştirmeye daha fazla vurgu ekleyerek resmi olarak başlattı.

Google yeniden tasarımı belirtiyor (yeni sekmede açılır) “geri bildirimden ilham aldı [they] okuyuculardan alındı” olarak masaüstü site olarak haberlerin daha kolay takip edilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Önemli hikayelerin daha büyük bir küçük resmi ve farklı kapsama türleri için yanlarında bitişik makaleler olacaktır.

Yeniden düzenlenmiş bölümler

Google Haberler’i masaüstünde açar açmaz, bir Yerel Haberler bölümü (artık menülerin arkasına saklanmıyor) ve sağdaki kişiselleştirilmiş seçimler ile günün en çok okunan haberleri ile karşılaşacaksınız. Bir şehrin kapsamı sizin için yeterli değilse, Yerel Haberler’e birden fazla yer ekleyebilirsiniz. Ve sol taraftaki menü çubuğu artık evini sayfanın en üstünde yapıyor.

İlk bölümleri aşağı kaydırdığınızda, sekiz seçenek arasından seçebileceğiniz altı farklı kategori olan Konularınız ile karşılaşacaksınız. Bunlara Teknoloji, Eğlence, İş ve Spor dahildir.

Bundan sonra, tartışmasız en büyük değişikliğe sahipsiniz: yeni Gerçek Kontrolü bölümü. Daha önce, Gerçek Kontrolü altındaki haberler, PolitiFact gibi bir gerçek kontrol organizasyonundan basit bir manşete indiriliyordu. Artık manşetlerde, doğruluğu kontrol edilmiş bir iddia olacak. Örneğin, Başkan Joe Biden’ın belirli bir yasayı veto ettiği iddiası olabilir. Bunun yanında, PolitiFact tarafından iddianın Doğru, Yanlış ve hatta Değiştirilmiş olduğunu belirten bir doğruluk kontrolü görebilirsiniz.

Bunun altında, daha fazla sıra dışı hikayeler ve hatta teknoloji şirketlerinden gelen derinlemesine gönderiler için Ön Sayfanın Ötesinde bölümü var.

Yeniden tasarım şu anda yayında ve “125’ten fazla ülkede ve 40 dilde mevcut olacak” İspanya’ya dönüş dahil (yeni sekmede açılır) yaklaşık sekiz yıldır Google Haberler’e sahip olmayan. Google, orada çalışmalarını engelleyen bir telif hakkı yasası nedeniyle olduğunu iddia ediyor, ancak yasa o zamandan beri değiştirildi.

Hemen şimdi Google Haberler’e gidebilir ve yeni tasarıma geçmek için üst kısımdaki “Dene”yi tıklayabilirsiniz. Eski stile geri dönmek için Ayarlar menüsünü açın ve “Yeni Google Haberler’i kullanmaya başla”nın yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Analiz: Dağınık görünmek

İnsanların yeniden tasarımı sevip sevmeyeceğini söylemek zor. Yeni Google Haberler, bazı kişilerin tesadüfen rastladığı Mayıs ayından beri çalışıyor. Başlangıçta, herkes yeniden tasarımı benimsemedi. Bazıları, manşetlerin çok büyük olduğu aşırı tasarlanmış olduğunu buldu.

Google Haberler artık daha çok küçük bir alanda bir araya getirilmiş manşetleri ve resimleri olan bir gazeteye benziyor. Dağınık bir görünüme rağmen, bazıları yerel haberlere ve yenilenmiş gerçek kontrollere yapılan vurguyu takdir edebilir. Ne de olsa yanlış bilgi hala sıcak bir konu.

Yalan haberden bahsetmişken, Google kısa süre önce derin sahte projeleri yasakladı İşbirliği hizmetinden. Araştırmamıza rağmen, kimse Google’ın hareketi neden yaptığını tam olarak bilmiyor.genel-6