Zarif gökada M99’un dönen spirali, Hubble Uzay Teleskobu’ndan bu haftaki görüntüde sergileniyor. Samanyolumuz gibi prototip bir sarmal gökada olarak M99, merkezde yoğun ve parlak olan ve sarmal kollarla uzaya uzanan yıldız, gaz ve tozdan oluşan klasik dönen diske sahiptir. Ancak onun özel gökadası herhangi bir sarmal gökada değildir – kolları özellikle belirgin ve iyi tanımlanmış en düzenli ve en düzenli sarmal gökadalara verilen bir sınıflandırma olan “büyük tasarımlı” bir sarmal gökadadır.

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntüdeki çerçeveyi muhteşem sarmal gökada M99 dolduruyor. Berenices Saçı takımyıldızında, Dünya’dan kabaca 42 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan M99, bu görüntüde görülen iyi tanımlanmış, belirgin sarmal kollar nedeniyle sözde “büyük tasarımlı” bir sarmal gökadadır. ESA/Hubble & NASA, M. Kasliwal, J. Lee ve PHANGS-HST Ekibi

M99 gökadası Berenices Saçı takımyıldızında bulunur ve Dünya’dan yaklaşık 42 milyon ışıkyılı uzaklıktadır. Görsel olarak çarpıcı olmasının yanı sıra, bu gökada ilginç bir araştırma hedefidir ve iki farklı araştırma projesi için Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3 cihazı tarafından iki kez görüntülenmiştir.

M99’un gözlemlendiği ilk proje, bir yıldızın ömrünün sonunda meydana gelebilecek iki tür patlama arasındaki farkı inceleyen projeydi: Novae ve süpernova. Süpernovalar, büyük yıldızların yakıtlarının tükendiği ve şok dalgaları gönderebilen ve geride belirgin kalıntılar bırakabilen devasa, parlak olaylarda patladığı daha dramatik, ünlü olaylardır. Daha az ünlü novalar, daha büyük bir yıldıza sahip ikili bir sistemdeki beyaz cüceler, o yıldızın dış kabuğundan madde katmanlarını emdiğinde meydana gelen daha sönük olaylardır.

Ancak bu iki olayın parlaklığı arasında var olan olaylar olabilir. Hubble bilim adamları, “Mevcut astronomik teoriler, nova ve süpernova arasında bir parlaklıkla parlayan ani, kısacık olayların meydana gelebileceğini tahmin ediyor.” yazmak† “Gizem ve tartışmalarla örtülü olmasına rağmen, gökbilimciler M99’da böyle bir olayı gözlemlediler ve daha yakından bakmak ve sönen kaynağı tam olarak bulmak için keskin vizyonu için Hubble’a döndüler.”

M99’un gözlemlendiği diğer proje, Hubble Uzay Teleskobu (PHANGS-HST) ile Yakın Gökadalarda Yüksek Açısal Çözünürlükte Fizik adlı bir projede soğuk toz bulutlarından genç yıldızların nasıl oluştuğuna bakmaktı.


genel-19