Vorwerk üreticisinin mutfak robotu 1359 avroya mal olsa da, Thermomix gerçek bir en çok satanlar. Bu, yemek pişirirken zamandan ve paradan tasarruf sağlar – en azından birçok alıcının iddia ettiği şey budur. TECHBOOK, yatırımın ne zaman ve kimin için gerçekten değerli olduğunu hesapladı.

Thermomix TM6’nın birçok hayranı var. Sonuçta, Wuppertal merkezli Vorwerk şirketinin en yeni pişirme makinesinin çok sayıda bireysel mutfak aletini gereksiz kıldığı söyleniyor. Bir blender ve buharlı pişirici gibi bir ölçek dahildir ve bireysel tarifler için adım adım talimatlar vardır. Ancak büyük bir yakalama var: en az 1359 avroluk dik fiyat. Bu, zamandan olduğu kadar paradan da tasarruf edip etmediğiniz sorusunu akla getiriyor. Maliyet-fayda analizinde size yardımcı olacağız ve Thermomix’e kimin yatırım yapmaya değeceğini çözeceğiz.

Örnek hesaplama: Dört kişilik bir aile için Thermomix

TECHBOOK matematiği yaptı.

Örnek aile 1 haftada beş kez birlikte yemek yiyor ve Thermomix’e tamamen güvenmeye istekli.Örnek aile 2 haftada yedi kez birlikte yemek yiyor, ancak sadece Thermomix’i kullanmak istemiyor.

Ayrıca ilginç: Vorwerk üreticisi hakkında bilmeniz gerekenler

Örnek aile 1:

Thermomix olmadan haftalık maliyet: 96 Euro

 • Haftada iki gece yemek siparişi verilir; kişi başı yaklaşık 7,50 avro, bu da haftada toplam 60 avro yapar
 • Üç akşam yemek var. Bakkallar kişi başı 3 avroya mal oluyor. Bu, haftada toplam 36 avro maliyetle sonuçlanır
 • Buna ek olarak, bir aile üyesinin de yatırım yapması gereken yaklaşık bir saat yemek pişirmek için fazladan zaman vardır.

Thermomix ile haftalık maliyet: 60 Euro

 • Vorwerk’ten Thermomix için ailenin bir kerelik 1359 Euro’luk bir yatırım yapması gerekiyor.
 • Buna malzemelerin maliyetini ekleyin. Yemek ve kişi başı 3 avro, beş gün boyunca haftada 60 avro

Örnek aile 2:

Thermomix olmadan haftalık maliyet: 114 Euro

 • Yemek dört akşam yapılır. Bakkallar kişi başı 3 avroya mal oluyor. Bu, haftada 48 avro toplam maliyetle sonuçlanır
 • İki akşam kişi ve yemek başı 2 Euro’ya atıştırmalık var. 16 euro eder. Thermomix’te durum böyle kalmalıdır.
 • Haftada bir kez dışarıda yemek yersiniz veya sipariş verirsiniz. Ortalama 50 Euro. Bu da böyle devam etmeli
 • Buna ek olarak, bir aile üyesinin de yatırım yapması gereken yaklaşık bir saat yemek pişirmek için fazladan zaman vardır.

Thermomix ile haftalık maliyet: 114 Euro

 • Vorwerk’ten Thermomix için ailenin bir kerelik 1359 Euro’luk bir yatırım yapması gerekiyor.
 • Buna malzemelerin maliyetini ekleyin. Yemek ve kişi başı 3 Euro, haftada 60 Euro

Genel değerlendirme

Siparişler ve bakkaliye, örneğin 1. aile için haftalık 96 Euro’luk maliyetle sonuçlanır. Tüm yemekleri Thermomix ile hazırlarsanız, yani siparişsiz veya restoransız yaparsanız, her hafta 36 Euro tasarruf edebilirsiniz. Bu haftalık farkla, test ailemizin cihazın faydalı olması için neredeyse 38 çalışma haftası boyunca yemek yapması gerekecekti. Thermomix ile restorana çok fazla ziyaret kaydeden ve başka bir şekilde çalışan herkes, satın alma işlemini sekiz ay içinde değerli hale getirebilir. Buna ek olarak, yemek pişirirken kaybedilmeyen değerli zaman kazanırsınız – herkesin kendisi için ölçmesi gereken bir değer.

Örnek aile 2’de Thermomix kendisi için ödeme yapmaz – en azından fiyat açısından. Burada zaman tasarrufu ve potansiyel olarak daha sağlıklı beslenme, alıcılar için önemli olmalıdır. Bu da faydalı olabilir.

Çiftler veya bekarlar için Thermomix

İki kişilik bir evde sadece haftalık 18 avroluk bir fayda var. Thermomix’in fiyatına değmesi için en az 335 akşam cihazla pişirmeniz gerekir. Yalnız yaşıyorsanız, maliyetleri amorti etmek için cihazla 2 yıl pişirmeniz gerekir.

Sağlık açısından buna değer olabilir

Mali açıdan, çiftler veya bekarlar için bir Thermomix kesinlikle buna değmez. Ancak: Mutfak aleti süpermarkette daha az hazır yemek satın almanıza yardımcı olabilir. Ev yapımı ekmek, taze soslar – hepsini kendiniz yapabilirsiniz.Bu, birçok günlük gıdada bulunan gereksiz katkı maddeleri ve lezzet arttırıcılar olmadan yaptığınız anlamına gelir.

Ancak dikkatli olun: Yukarıdaki örnek hesaplama yalnızca Thermomix’i kendiniz çalıştırırsanız geçerlidir. “Kılavuzlu Pişirme” ile geniş tarif veritabanına erişmek istiyorsanız, tarif aboneliği için yılda 36 avro daha ödersiniz.

Daha önceki örnek ailemiz, masrafları maddi açıdan değerli kılmak için cihazla bir hafta daha yemek pişirmek zorunda kalacaktı. Önceki model Thermomix TM5’in sahipleri, WLAN anteni için bir kerelik 99 Euro’luk bir ücret ödüyor.

200 Euro’dan ucuz alternatifler

Vorwerk’in orijinal Thermomix TM6’sı çok pahalıysa, çok sayıda rakibe geri dönebilirsiniz.

Aldi veya Lidl’de sıklıkla sunulan ve giderek daha ucuz olan alternatifler bazen sadece 200 avroya mal oluyor. TECHBOOK, Thermomix yarışmasına yakından baktı. Sonuç: Tarif çipi gibi akıllı fırfırlar olmadan yapabilen herkes, indirimli Thermomix alternatifi ile de iyi bir şekilde servis edilir.genel-25