Şirketler başlangıçta bir kriz yönetimi yapılandırması benimsediler, şimdi ise iyi uygulamalar oluşturma ve şirketleri yeni zorlukları açısından zengin yeni bir paradigmaya yerleştirme meselesi: işin geleceği.

1- İşin geleceği hibrit, bunu varsaymalıyız

Tele-çalışmanın kullanımı bazıları tarafından bir kriz çözümü olarak algılanmış olabilir, bunun önemi sadece olağandışı dönemler için geçerli olacaktır. Ancak, hiçbir şey daha az kesin değildir. Bu örgütlenme biçimleri, aralarında hibrit çalışmanın da bulunduğu yeni olanaklara kapı açmıştır.

Mesele onu bir kısıtlama olarak değil, aksine yeni bir özgürlük olarak görmektir. Ve özgürlük yenilik için bir ön koşuldur. Ekiplerin yaratıcılığı, profesyonel ve kişisel yaşam arasında daha iyi bir dengeden yararlanma gerçeği, hatta iş organizasyonunu ve çevresini seçebilme gerçeğiyle teşvik edilir. Bir bakıma, sabah 9’dan akşam 6’ya kadar klasik yüz yüze olan bir araç zorunluluğundan sonuç odaklı bir yükümlülüğe geçiyoruz ve bu yaklaşım daha fazla alaka ve anlama hizmet ediyor. Bu konuda yine aynı araştırmaya göre çalışanların %65’i yöneticilerin çalışanların kendi programlarını belirlemelerine izin vermesi gerektiğine inanmaktadır. Ankete katılanların çok büyük bir çoğunluğu (%75) ayrıca çalıştıkları yeri özgürce seçebilmek istiyor.

Çalışan tarafında hibrit çalışma hoş karşılanıyor gibi görünüyorsa, isteksizlik hala var. Çalışanların sadece %53’ü kuruluşlarının hibrit çalışmaya iyi hazırlandığını düşünüyor. Bu, şirketlerde işin fiziksel organizasyonunu, aynı zamanda işbirliği ve yönetim yöntemlerini yeniden düşünmenin gerekli olduğunu gösteriyor.

Her şeyden önce, çalışanın evde veya hareket halindeyken en iyi araçlardan ve çalışma koşullarından yararlanacak şekilde donatılması önemlidir. Ofisler yeniden organize edilecek, işbirlikçi çalışma alanları ve fiziksel olarak işyerine gidemeyen çalışanlar için mükemmel görsel-işitsel aktarım sağlayabilecek toplantı odaları kurulacak. Ancak bu, basit bir yönetim “hissi” ile yapılmamalı, bu yaklaşım çalışma alanlarının fiili kullanımında kök salmalıdır. Bunu yapmak için, teknolojik araçları kullanarak, toplantı odalarının doluluk oranının analizi, odaların en iyi yerleşimi, sayıları, kapasiteleri vb. üzerinde düşünmeyi mümkün kılar.

Çalışma alanının ötesinde, değişen şey de yöneticilerin rolü: artık ana görevlerinden biri, nerede olurlarsa olsunlar çalışanlara zihinsel destek sağlamaktır. Yeni çalışma yöntemlerini dikte eden çok fazla yukarıdan aşağıya bir yaklaşım onlara zarar verecektir; hibrit çalışmanın somut organizasyonuyla ilgili tartışmalara çalışanları dahil etmek daha iyidir. Güven, her zaman yaratıcılık, verimlilik ve tüm tarafların refahı amacıyla karşılıklı olmalıdır.

2- Hibrit çalışmayı başarılı kılmak için kendinizi doğru araçlarla donatın

Bu yeni gerçeklikle bağlantılı zorluk, çalışanlar arasındaki değişim kalitesini sağlamak için tüm şansları sizin tarafınıza koymaktır. Video konferansın mesafesi ve koşulları, özellikle gerekli olan artan konsantrasyon nedeniyle çalışanlar arasında daha fazla yorgunluğa neden olur. İyi bir nedenle, mesajınızı kavramak için muhatabınızın beden diline veya yüz ifadelerine güvenmek daha az kolaydır, bu da yorgunluğa neden olur, görme alanı da azalır.

Şimdiki amaç, mesafeli konuşmaların yüz yüze konuşmalar kadar doğal ve akıcı olmasını sağlamaktır. Bazı araştırmalar, video üzerinde işbirliği yaparken beyin yorgunluğunun, bunalma hissinin ve stresin daha fazla olduğunu gösteriyor. Ancak bu, hibrit çalışmayı tamamen reddetmek için bir neden değil. Kıymetli varlıklarını öne çıkarmak için kusurlarını telafi etmek daha çok gereklidir.

Bu açıdan teknolojik donanım, insanı görsel ve işitsel düzeyde destekleyebilir. İlk önce: ses. Akıllı cihazlar, bilişsel çabayı azaltmak ve böylece izleyicinin dikkat süresini boşaltmak için kullanıcıya sesin nereden geldiğini bildirir. İnsanların çevrelerinin karmaşıklığını analiz etmek için değerli saniyelerini kaybetmelerini önlemek için mümkün olan en doğal ses algısına sahip olmak gerekir. Görsel düzeyde, yapay zeka ile çalışan araçlar, konuşan kişinin bakışlarının kameraya doğru yönlendirilmesini sağlamak için yeniden yönlendirmeyi mümkün kılar, bu da izleyicilerin daha iyi ilgisini çekmeyi ve dolayısıyla iletişimi insancıllaştırmayı mümkün kılar.

Öte yandan, kablosuz cihazların teknolojisi de özellikle ilgi çekicidir, çünkü artık oturmak zorunda kalmayan ancak dairesini incelerken yaratıcı fikirler bulabilen çalışanın hareket özgürlüğüne izin verir. Bu nedenle, kablosuzu bir lüks olarak değil, temel bir üretkenlik kaldıracı olarak görmek önemlidir.

Son olarak, çok noktalı Bluetooth bağlantısı sayesinde, çalışanın çalışabileceği farklı cihazlar (dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet, bağlı nesneler) arasında sorunsuz bir geçiş de bir zorunluluktur. Bu, işin geleceğinin hizmetinde önemli bir teknolojik bileşendir.

İş, artık gittiğimiz sabit bir yer değil, kaliteli bir kullanıcı deneyiminin hizmetinde araçlarla desteklenen, yarattığımız bir ortamdır. Şirketler, yeni yönetim ve en son teknolojik ekipmanı birleştirerek bu yaklaşımı izleyerek hibrit çalışmayı sürdürebilecekler.genel-15