NASA’nın SpaceX Crew-4 astronotları, Hawthorne, CA’daki SpaceX merkezindeki bir eğitim oturumuna katıldı. Soldan sağa: NASA astronotu ve SpaceX Crew-4 görev uzmanı Jessica Watkins; NASA astronotu ve SpaceX Crew-4 pilotu Robert “Bob” Hines; NASA astronotu ve SpaceX Crew-4 komutanı Kjell Lindgren; ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu ve İtalya’dan Crew-4 görev uzmanı Samantha Cristoforetti. Kredi bilgileri: SpaceX

NASA ve Uzay X NASA’nın Ticari Mürettebat Programının bir parçası olarak bir kez daha bir Amerikan roketi ve uzay aracında astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna göndermek için hazırlanıyorlar. NASA’nın SpaceX Crew-4’ü, bir bilim gezisinde dört astronottan oluşan uluslararası bir ekibi mikro yerçekimi laboratuvarına taşıyacak olan dördüncü ekip rotasyon görevidir.

NASA astronotları Kjell Lindgren, Bob Hines ve Jessica Watkins ile ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Samantha Cristoforetti, bir Crew Dragon uzay aracında fırlatılacak. Görevin, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan 20 Nisan Çarşamba gününe kadar kalkması planlanıyor.

Mürettebat, 2022 sonbaharında dört astronot Dünya’ya dönmeden önce yörüngedeki laboratuvarda bilim ve bakım yapmak için birkaç ay harcayacak.

SpaceX Crew-4 Görev Nişanı

SpaceX Crew-4 görevini temsil eden amblem. Kredi bilgileri: NASA

Crew-4 görevi, yeni bir Crew Dragon uzay aracını uçuracak ve daha önce uzaya dört görev gönderen bir Falcon 9 güçlendiricisiyle fırlatılacak. Yeni bir kapsülü uçuran ilk astronotların uzay gemilerine isim vermeleri gelenektir; Mürettebat-4 “Özgürlüğü” seçti temel bir insan hakkını ve engelsiz insan ruhundan kaynaklanan endüstriyi ve yeniliği kutlamak.

Lindgren ve Hines, Şubat 2021’de Crew-4 görevine atandılar ve SpaceX’in yeni nesil insan uzay aracı üzerinde ve uzay istasyonunda kalmaları için çalışmaya ve eğitime başladılar. Cristoforetti atanmış Mart 2021’de göreve, Watkins ise Kasım 2021’de dördüncü mürettebat üyesi olarak eklendi.

Ekip

Lindgren, Crew Dragon uzay aracının ve Crew-4 görevinin komutanı. Kalkıştan yeniden girişe kadar uçuşun tüm aşamalarından sorumludur ve istasyonda Expedition 67 uçuş mühendisi olarak görev yapacak. Bu, Lindgren’in 2009’da astronot olmasından bu yana ikinci uzay uçuşu olacak. 2015’te, istasyonda Expedition 44/45 uçuş mühendisi olarak 141 gün geçirdi. Acil tıp alanında kurul onaylı, daha önce NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde uzay istasyonu eğitimi ve operasyonlarını destekleyen bir uçuş cerrahı olarak çalıştı ve uzay mekiği uçuşu STS-130 ve Expedition 24 için mürettebat cerrah yardımcısı olarak görev yaptı. Lindgren Taipei’de doğdu, Tayvan ve ABD Hava Kuvvetleri Akademisi’nden mezun olmadan önce çocukluğunun çoğunu İngiltere’de geçirdi.

Hines, Crew Dragon uzay aracının pilotu ve görevin ikinci komutanı. Uzay aracı sistemleri ve performansından sorumludur. İstasyonda, Expedition 67 uçuş mühendisi olarak görev yapacak. Bu, 2017’de astronot olarak seçilmesinden bu yana ilk uçuşu olacak. Hines, ABD Hava Kuvvetleri’nde 22 yıldan fazla bir süredir test pilotu, savaş pilotu ve eğitmen pilot olarak görev yaptı. 2017’de seçilmesinden önce Johnson’da araştırma pilotuydu.

NASA SpaceX Ekibi-4

NASA’nın Ticari Mürettebat Programını temsil eden SpaceX Mürettebat-4 astronotlarının resmi mürettebat portresi. Soldan, Pilot Robert Hines, Görev Uzmanları Samantha Cristoforetti ve Jessica Watkins ve Komutan Kjell Lindgren. Hines, Watkins ve Lindgren NASA astronotlarıdır ve Cristoforetti bir ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotudur. Kredi bilgileri: NASA

Watkins, Mürettebat-4 için bir görev uzmanıdır ve uçuşun dinamik fırlatma ve yeniden giriş aşamaları sırasında uzay aracını izlemek için komutan ve pilotla yakın bir şekilde çalışacaktır. İstasyona vardığında, Expedition 67 için bir uçuş mühendisi olacak. Watkins, Colorado, Lafayette’de büyüdü ve Stanford Üniversitesi, Palo Alto, California ve California Üniversitesi, Los Angeles’ta jeoloji okudu. Bir jeolog olarak yüzeyini inceledi. Mars ve NASA’nın Pasadena, California’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda bir bilim ekibi işbirlikçisiydi ve Mars Bilim Laboratuvarı gezgini Curiosity üzerinde çalışıyordu. Ayrıca 2017’de NASA astronotu olarak seçildi ve bu onun ilk uzay yolculuğu olacak.

Cristoforetti ayrıca, uçuşun dinamik fırlatma ve yeniden giriş aşamalarında uzay aracını izlemek için çalışan bir görev uzmanı olarak da hizmet verecek. Expedition 67 için uçuş mühendisi olacak. Bu, 2015 yılında Expedition 42/43 uçuş mühendisi olarak beş ay sonra uzaya yaptığı ikinci seyahat olacak. İtalya, Milano’da doğdu, 2009’da ESA astronotu olarak seçilmeden önce İtalyan Hava Kuvvetleri’nde bir savaş pilotuydu. 2019’da, Kova’da 10 günlük bir konaklamada NASA’nın 23. Aşırı Çevre Görevi Operasyonları misyonunun komutanı olarak görev yaptı. , dünyanın tek denizaltı araştırma istasyonu.

Göreve Genel Bakış

Bir Falcon 9 roketi üzerinde Launch Pad 39A’dan kalkan Crew Dragon, dört yolcusunu yaklaşık 17.500 mil hıza çıkaracak ve Uluslararası Uzay İstasyonu ile kesişme rotasına sokacak.

Bu görevi başlatmak için kullanılacak olan Falcon 9 ilk aşaması, daha önce SpaceX’in 22. ticari ikmal görevinde Haziran 2021’de, NASA’nın Kasım 2021’de SpaceX Crew-3 görevinde ve SpaceX’in Aralık 2021’de Türksat 5B görevinde uçmuştu. ilk mürettebat, dördüncü uçuşunu yapan bir güçlendiriciye fırlattı.

Yörüngeye girdikten sonra, mürettebat ve SpaceX görev kontrolü, Mürettebat-4 astronotlarını istasyonun Harmony modülünün ileri ucuna yönlendirecek bir dizi otomatik manevrayı izleyecek. Yörüngesini kademeli olarak yükseltmek için birkaç manevradan sonra, Crew Dragon yörüngedeki yeni evleriyle buluşma ve yanaşma pozisyonunda olacak. Uzay aracı, otonom olarak yanaşmak üzere tasarlandı, ancak astronotlar gerekirse kontrolü ve manuel olarak pilotluk yapabilirler.

Yerleştirildikten sonra, Crew-4 astronotları, Expedition 67’nin yedi kişilik mürettebatı tarafından istasyonun içinde karşılanacak. NASA’nın SpaceX Crew-3 misyonunun astronotları, Crew’den birkaç gün sonra uzay istasyonundan ayrılacak ve Florida kıyılarına sıçrayacak. -4’ün gelişi.

Mürettebat-4 astronotları, düşük Dünya yörüngesinin ötesinde insan keşiflerine hazırlanmak ve Dünya’daki hayata fayda sağlamak için malzeme bilimi, sağlık teknolojileri ve bitki bilimi gibi alanlarda yeni ve heyecan verici bilimsel araştırmalar yapacak. Deneyler, aşağıdakilerle ilgili çalışmaları içerecektir: bağışıklık sistemlerinin yaşlanması, organik malzeme beton alternatiflerive mikro yerçekimine uzun süreli maruz kalma sırasında ve sonrasında kardiyorespiratuar etkiler. Bunlar 200’den fazla bilimden sadece birkaçı deneyler ve teknoloji Görevleri sırasında gerçekleşecek gösteriler.

Dragon kapsülünde mürettebatla birlikte fırlatma, retinitis pigmentosa ve maküler dejenerasyon gibi retina dejeneratif hastalıklardan muzdarip insanlara anlamlı bir vizyon kazandırmayı amaçlayan bir araştırmadır. bu Protein Bazlı Yapay Retina İmalatı deney, üretimlerinin optimize edilebileceğinin beklendiği mikro yerçekiminde yapay retinaların veya retina implantlarının üretimini test eder.

Ayrıca Crew Dragon’da uzaya seyahat eden Alman Uzay Ajansı (DLR) soruşturmasının bir parçası olarak Smart-Tex gömlekleri de var. Kablosuz Oluştur-2. Gömlekler, verileri kablosuz olarak bir baz istasyonuna iletmek için sensörler, kablolar ve bir iletişim modülü ile donatılmıştır. Tişört, nispi kan basıncı gibi kardiyovasküler aktiviteyi izlemek için tasarlanmıştır ve normalde yalnızca sonografi veya BT taramaları yoluyla erişilebilen kalp kasılma hızı ve kapak açma ve kapama süreleri hakkında ayrıntılar sağlayabilir. Bu tür giyilebilir teknolojiler, uzun süreli bir uzay araştırma görevi boyunca sağlığı izlemek için kullanılabilir ve bu teknolojinin Dünya üzerindeki sağlık izleme ekipmanında daha esnek bir şekilde uygulanmasına yol açabilir.

Yörüngedeki laboratuvarda kaldıkları süre boyunca, Crew-4’ün astronotları, yaz başında SpaceX kargo Dragon’u ve yaz sonunda Northrop Grumman Cygnus’u içeren kargo uzay aracını görecekler. Ayrıca, şu anda Mayıs ayı için hedeflenen NASA’nın Boeing Orbital Flight Test-2 misyonunun gelişi için gemide olacaklar. Mürettebat-4 astronotlarının, istasyonun mevcut toplam güç kaynağını artıracak yeni güneş dizileri için istasyonu hazırlamaya devam etmek için bir çift uzay yürüyüşü yapması planlanıyor.

Görevin sonunda, Crew Dragon, gemideki dört astronotla otonom olarak ayrılacak, uzay istasyonundan ayrılacak ve Dünya atmosferine yeniden girecek. Florida sahilinin hemen açıklarında suya indikten sonra, bir SpaceX kurtarma gemisi mürettebatı alacak ve onları NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ne geri dönmek üzere bir uçağa binmek üzere kıyıya geri getirecek.

Crew-4 görevi, NASA’nın insanlı uzay uçuşunda Amerikan liderliğini yeniden kurma ve sürdürme çabalarını sürdürüyor. Düzenli, ticari ekip rotasyon görevleri, NASA’nın istasyonda gerçekleşen önemli araştırma ve teknoloji araştırmalarına devam etmesini sağlar. Bu tür araştırmalar, Dünya’daki insanlara fayda sağlıyor ve ajansın ilk kadın ve renkli insanı ay yüzeyine indirmeyi içeren Artemis misyonlarından başlayarak, Ay ve Mars’ın gelecekteki keşfi için zemin hazırlıyor.uzay-2

Bir cevap yazın