Kredi: NASA/JPL-Caltech

Azim gezicisinin istenmeyen bir yolcusu var gibi görünüyor, tekerleklerinden birinin içine sıkışmış bir kaya. Taşın görüntüsü, halkın katılımıyla Azim misyonunun 54. Haftası (20-26 Şubat 2022) için “Haftanın Görüntüsü” olarak seçildi. Azim bu görüntüyü 25 Şubat 2022’de yakaladı.

Gezicinin Ön Sol Tehlike Önleme Kamerası A görüntüyü yakaladı. Gezici seyir halindeyken, Tehlike Kameralarının yakın çevreyi incelemesine izin vermek için periyodik olarak durur. Tehlike Kameraları, büyük kayalar, derin hendekler veya kum tepeleri gibi gezicinin önündeki ve arkasındaki tehlikeleri değerlendirmeye yardımcı olur. Kameralar, her hareketinde Dünya’daki gezici ekibine danışmadan gezicinin kendi kararlarını vermesine yardımcı olan çevrenin 3 boyutlu görünümlerini oluşturur.

Kaya, 2 Mart’taki görüntülere göre birkaç gündür oradaydı. Resimden kesin olarak söylemek zor, ancak sıkışmış gibi görünmüyor. Normal işlemler sırasında düşecek mi?

Kaya herhangi bir hasara yol açmıyor veya gezicinin çalışmasını engellemiyor. Ve bir gezici tekerleğine ilk kez bir taş sıkışmıyor. MSL Curiosity’nin tekerleklerinden birinde kayalık bir otostopçu da vardı.

NASA, gezicilerin yokuşları geçerken tekerleklerine kaya takabileceğini düşünüyor. Ayrıca, gezici gevşek arazide hareket ederken ve gezici ağırlığı kayaları parçalara ayırırken oraya girebilirler. 2017 tarihli bir makalede ezilebilirMerak Projesi Bilim Adamı Ashwin Vasavada, “Taşların tekerleklere nasıl girdiğini tam olarak bilmiyoruz, ancak tekerlekler (ve ağır gezici) kayaları kırıp gevşek kayaların etrafındaki toprağa batarken muhtemelen içeri sıçrayabilirler. “

Perseverance'ın tekerleklerinden birinin içine sıkışmış büyük bir kaya var.

Mars 2020 görevi, Mars’a tarihteki tüm gezegenler arası görevlerden daha fazla kamera taşıyor. Perseverance gezgininin kendisi, manzara görüntülerini nefes kesici ayrıntılarla sunacak 19 kameraya sahiptir. Bunlar mühendislik (9), giriş, iniş ve iniş (3) ve bilim (7) için kameraları içerir. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Gezici tekerleklerdeki kayaların geçmişte bir sorun olmadığını söylediler. Kayalar oldukça yumuşaktır ve kendi başlarına düşme eğilimindedir. Tek olası sorun, kayaların bir şekilde her bir tekerlekteki motora giden kablolara müdahale etmesidir.

Yine de NASA bu konuda endişeli görünmüyor; aksi takdirde, bunu önlemek için tasarımı değiştirirlerdi.

En az bir Mars gezici görevi, tekerleklerindeki problemler nedeniyle sona erdi, ancak bir kayanın sıkışması nedeniyle değil. 2009’da NASA’nın Spirit Rover’ı tekerleklerinden birini yumuşak toprağa sapladı. Aylarca dikkatlice planlanmış manevralar ve kurtarma girişimlerinden sonra NASA, gezicinin sıkıştığını duyurdu. Mayıs 2011’de görevi sonlandırdılar.

Perseverance’ın görevinin en az bir Mars yılı veya 687 Dünya günü sürmesi planlandı. 8 Mart’ta 373 solda planlanan görevinin yarısını biraz aştı.

Perseverance'ın tekerleklerinden birinin içine sıkışmış büyük bir kaya var.

MSL Curiosity, Haziran 2017’de direksiyonuna bir kaya saplamıştı. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Ancak Mars’a yapılan gezici misyonlar, planlanandan daha uzun sürme eğilimindedir. Spirit ve Opportunity’nin yaklaşık 90 sols sürmesi gerekiyordu, ancak Spirit 2208 sols ve Opportunity 5,352 sols sürdü. MSL Curiosity, dokuz yıldan fazla bir süredir Mars’ta aktif durumda ve birincil görevi sadece 687 gün olarak belirlendi.

Perseverance’ın planlanan görev süresi en az bir tam Mars yılıdır. Ve Çok Görevli Radyoizotop Termoelektrik Jeneratörü (MMRTG) 10 yıl veya daha fazla sürebilir. Umarım, Azim görevini tamamlar ve daha sonra geri almak için örnekleri önbelleğe alır ve hatta korunmuş biyo-imzaları bulur.

Sonunda, görev sona erecek. Ama muhtemelen çarkındaki bir taş yüzünden olmayacak.


Mars gezgini Zhurong’dan gelen veriler rüzgar ve muhtemelen su erozyonu kanıtı gösteriyor


Evren Bugün tarafından sağlanan

Alıntı: Perseverance’ın tekerleklerinden birinin içine sıkışmış büyük bir kaya var (2022, 9 Mart) 9 Mart 2022’de https://phys.org/news/2022-03-big-stuck-perseverance-wheels.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1

Bir yanıt yazın