Bitcoin veya diğer kripto para birimleriyle ilgileniyorsanız, özel anahtarlarınızı dijital bir cüzdanda saklamaktan kurtulabileceğinizi bilin. Ancak kripto konusunda gerçekten ciddiyseniz, kendi bitcoinlerinizi çıkarıyorsanız veya kriptoya çok para yatırdıysanız, donanım cüzdanı ciddi olarak düşünmeniz gereken bir şeydir.

Kripto para cüzdanı, kripto paranız için tuttuğunuz özel anahtarları depolayan ve yöneten bir cihazdır. Cüzdanınızda veya çantanızda sakladığınız parayla veya kredi veya banka kartlarınızda saklanan banka detaylarınızla aynı şekilde çalışır. Ancak, böyle bir cihazı satın almadan önce dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Fiyat, dayanıklılık, üreticinin menşei veya kullanım kolaylığı ile başlayarak.

Biri dijital, diğeri fiziksel olmak üzere iki tür kripto para cüzdanı vardır. Bu seçim boyunca bakacağımız ikincisidir. Bu cihazlar ücretli olduğundan, sağladıkları avantajlardan yararlanabilmek için daha en baştan bir finansal yatırım yapılması gerekiyor. Çünkü ikincisi çok faydalı olduğunda, verileri bulutta saklanan bir mobil uygulamaya kıyasla sahibine sağladıkları güvenlik içindir. Ayrıca dijital varlıkların daha iyi kontrol edilmesini, daha kolay taşınmasını ve kripto para birimi değişim platformlarından bağımsızlığın artmasını sağlar.

Bu cihazlardan en iyi koşullarda yararlanmanıza izin vermek için, ZDNet editör kadrosu size şu anda piyasada bulunan en iyi fiziksel kripto para cüzdanı seçimini sunar.

Avangard bir cüzdan olan Trezor model T

Yalnızca özel kripto para birimi anahtarlarınızı saklamakla kalmayıp aynı zamanda parolaları depolamak için kullanılabilen ve hatta bir U2F donanım belirteci olarak kullanılabilen bir cihaz olabilen kompakt bir donanım cüzdanıdır. Trezor Model T, dokunmatik ekranı sayesinde kullanımı kolaydır. Model T’nin bir başka çekici özelliği de kurulumunun hızlı ve kolay olmasıdır; üç basit kurulum adımını izledikten sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. Fiyatı son birkaç ayda arttıysa, ancak yine de satın alabileceğiniz en iyi kripto para donanım cüzdanıdır.

Faydalar :

 • Şifreleri saklar;
 • U2F donanım belirteci;
 • Üç basit adımda kurulum;
 • Dokunmatik ekran.

Rahatsızlık :

 • Sürekli yükselen bir fiyat.

Trezor One, Model T’nin basitleştirilmiş bir versiyonu

Bankayı bozmadan bir donanım kripto cüzdanına mı ihtiyacınız var? Trezor One’a bir bakın. Bu, güvenlikten ödün vermeyen daha ucuz, daha basit bir cüzdan isteyenler için mükemmel olan Trezor Model T’nin basitleştirilmiş bir versiyonudur. Bir yedek cüzdan seti satın almak istiyorsanız, üç Trezor One cüzdan paketi de mevcuttur. Fiyatı son aylarda arttı, ancak 100 avro civarında bir maliyetle pazarlık olmaya devam ediyor.

Faydalar :

 • Trezor Model T’nin basitleştirilmiş versiyonu;
 • Güvenlikten ödün vermez;
 • Üçlü paket halinde mevcuttur.

Rahatsızlık :

 • Sürekli yükselen bir fiyat.

Defter Nano S, PIN koruması

Ledger’s Nano S, USB sürücüsüne benzeyen fiziksel bir kripto para cüzdanıdır. Ledger Nano S, 30’dan fazla farklı kripto para birimini (Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, EOS, Stellar, Dogecoin ve daha fazlası dahil) ve tüm ERC20 tokenlerini destekler ve her şey 8 haneli bir PIN ile korunur.

Faydalar :

 • 30’dan fazla farklı kripto para birimini destekler;
 • 8 haneli bir PIN kodu ile korunmaktadır.

Rahatsızlık :

 • Ekran küçük ve dokunmaya duyarlı değil.

Coinkite ColdCard, en yüksek güvenlik

Coinkite ColdCard, en paranoyak kullanıcılar veya yüksek güvenlik isteyenler için son teknoloji donanım cüzdanıdır. ColdCard Mk3 cihazı, yüksek güvenlikli donanım ve açık kaynaklı yazılım etrafında oluşturulmuş yüksek güvenlikli bir cihazdır. Ayrıca parlak bir OLED ekrana ve tam boyutlu sayısal tuş takımına sahiptir. ColdCard’ı, ColdCard’a 9V PP3 pille güç vermenizi sağlayan ve sizi tehlikeye atılmış bir USB şarj cihazı kullanabilecek saldırılardan koruyan bir adaptör de dahil olmak üzere bir dizi aksesuarla tamamlayabilirsiniz.

Faydalar :

 • Yüksek güvenlikli donanım ve açık kaynaklı yazılım etrafında oluşturulmuştur;
 • Parlak OLED ekran ve tam boyutlu sayısal tuş takımı;
 • ColdCard’ı çeşitli aksesuarlarla tamamlama imkanı.

Rahatsızlık :

 • Sadece Bitcoin’i destekler.

Bitcoin Billfold Steel, (neredeyse) her şeye dayanıklı

Yıkılmaz 316 deniz sınıfı paslanmaz çelikten hazırlanmış bu soğuk hava deposu kripto para cüzdanı yanmaz, su geçirmez, darbeye dayanıklı ve bilgisayar korsanlarına karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Elektronik donanım cüzdanınızı kaybetmeniz veya bozmanız durumunda özel anahtarlarınızı kurtarmanıza olanak tanıyan, tohum ifadelerinizi güvende tutmak için mükemmel bir araçtır.

Faydalar :

 • Yıkılmaz 316 deniz sınıfı paslanmaz çelikten yapılmıştır;
 • Yangına, suya, şoka ve hackerlara karşı dayanıklıdır.

Rahatsızlık :

 • İlk kez açmak zor olabilir.genel-15

Bir cevap yazın