Bir kripto finans kurumu olan BlockFi, 100 milyon dolar ceza ödeyecek Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (veya SEC) ve faiz programıyla ilgili ücretleri ödedikten sonra 32 ABD eyaletine (üzerinden blok). Düzenleyiciler, kullanıcıların Bitcoin, Ethereum ve USDT gibi kripto para birimlerinden getiri elde etmelerini sağlayan şirketin BlockFi Faiz Hesaplarının kayıt dışı menkul kıymetler olduğunu ve BlockFi’nin bir yatırım şirketi olarak düzgün bir şekilde kaydedilmediğini söylüyor.

BlockFi, faiz hesaplarını, hesaba yatırılan kriptodan “yüzde 9,25’e kadar” faiz kazanmanın bir yolu olarak sundu, ancak yüzde aydan aya değişiyordu ve ne kadar yatırdığınıza bağlıydı. SEC’e göre, müşteriler teknik olarak varlıklarını BlockFi’ye ödünç verdikleri için, Faiz Hesabı ürününün menkul kıymet olarak kaydedilmesi gerekiyordu. Şirket, SEC’e kaydedileceğini ve büyük ölçüde insanların kripto paralarından faiz kazanmalarına izin verme rolünü büyük ölçüde yerine getireceğini söylediği BlockFi Yield adlı yeni bir ürün yaratmayı planladığını duyurdu. BlockFi “niyet[s] Şirketin CEO’su Zac Prince tarafından yapılan açıklamaya göre, BlockFi Verim’in müşterilerin kripto varlıklarından faiz kazanmalarını sağlayacak yeni, SEC kayıtlı kripto faiz getiren bir menkul kıymet olması için.

gibi menkul kıymetler sunan kripto kredi platformları [BlockFi’s Interest Accounts] SEC’in uyum direktörü Gurbir Grewal, bugünkü kararı derhal dikkate almalı ve federal menkul kıymetler yasalarına uygun hale gelmelidir” dedi.

Düzenleyici, BlockFi ile anlaşmanın “kripto kredi platformları açısından türünün ilk örneği” olduğunu söylese de, bu tür bir ürün için bir kripto şirketiyle ilk kez karşılaşmıyor. Geçen yıl Coinbase, “geleneksel tasarruf hesaplarına yüksek getirili bir alternatif” olarak adlandırdığı Lend programının lansmanını iptal etti. Şirket, SEC’in, Lend’in piyasaya sürülmesi durumunda menkul kıymet olarak düzenleneceğini iddia ederek yasal işlem yapmakla tehdit ettiğini söyledi. O sırada Coinbase, “kripto endüstrisi için düzenleyici netlik” aradığını ve o zamandan beri ABD dışındaki müşterilerin kripto paralarına ilgi duymasını sağlayan benzer bir ürün piyasaya sürdüğünü söyledi.

BlockFi, ABD’de olmayan müşterilerin Pazartesi günkü karardan etkilenmeyeceğini söylüyor. ABD’li müşteriler, faiz hesaplarında sahip oldukları kriptodan faiz kazanmaya devam edecek, ancak daha fazla para yatıramayacaklar – bu hesaplar, program SEC’e kaydolduktan sonra da BlockFi Getiri hesaplarına dönüştürülecek.genel-2

Bir yanıt yazın