2021, Web3, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) ve daha fazlası gibi sektörler dahil olmak üzere daha geniş kripto pazarı için muazzam bir yıldı. Ancak yıl aynı zamanda önemli bir merkezi olmayan finanstı – bankaların ve kurumların para, finansal ürünler üzerindeki kontrolünü ortadan kaldıran, kamu blok zincirlerindeki finansal hizmetler için bir şemsiye terim. DeFi, dijital cüzdanlar arasında fon transferlerinin neredeyse anında gerçekleşmesini sağlayan blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır.

Bu beş bölümlük dizi, genişleyen kripto alanı ve onun birçok unsuru hakkında daha derin bir anlayış edinmenize yardımcı olacak.

2022 için 5 kripto sektörü konusunda iyimserim:

 1. Web 3.0
 2. Oyun ve Metaverse
 3. Genel Blok Zincirleri
 4. Merkezi Olmayan Finans (DeFi)
 5. Değişim Aracı

Önceki baskılarda, en iyi Web3 Kriptolarını, en iyi Oyun ve Metaverse Kriptolarını ve en iyi 5 Genel Blok Zincirini ele aldık.

Bugün, 2022 için en iyi Merkezi Olmayan Finans (DeFi) kriptolarından bahsedelim.

En iyi DeFi kriptoları listem:

 1. Aave (AAVE)
 2. Dengeleyici (BAL)
 3. PancakeSwap (KEK)
 4. Bileşik (COMP)
 5. Eğri DAO Simgesi (CRV)
 6. Yapıcı (MKR)
 7. SushiSwap (SUSHI)
 8. Uniswap (UNI)

14 Ocak 2022 itibariyle bu blok zincirlerin temel metriklerinin bir karşılaştırmasıyla başlayalım:

İsim sembol Piyasa Değeri (milyar dolar) TVL (milyar dolar) MCap/TVL
aave AAVE 2.5 12.4 0,2
Dengeleyici BAL 0.1 3.1 0.03
KrepTakas KEK 2.7 4.8 0,55
Birleştirmek BİLEŞEN 1 7.4 0.13
Eğri DAO Simgesi CRV 1.8 22 0.08
yapıcı MKR 1.8 16 0.12
SushiSwap SUŞİ 0.7 5 0.15
değiştir ÜNİ 9 8 1.12

Not:

 • Piyasa değeri = Mevcut Fiyat x Dolaşımdaki Arz
 • Toplam kilitli değer (TVL), protokolde kazanılan ödüller, faiz, yeni paralar / jetonlar, sabit gelir vb. tüm varlıkların toplamını temsil eder.

Kaynaklar: CoinMarketCap, Gelecek Para Cüzdanı, DefiLlama (yuvarlanmış)

Aave (AAVE)

Aave (AAVE) iki şeydir – merkezi olmayan bir finans protokolü ve bir kripto jetonu. Bir protokol olarak, kriptonun ödünç verilmesini ve ödünç alınmasını sağlar. Borç verenler, dijital varlıkları likidite havuzlarına yatırır. Borçlular kripto teminatı koyuyor ve likidite havuzlarını kullanarak “flash krediler” alıyor. Bir belirteç olarak, sahiplerine indirimli ücretler verir ve aynı zamanda sahiplerine protokolün geliştirilmesinde bir oy vererek bir yönetişim belirteci olarak hizmet eder.

BAL RN Dengeleyici

Dengeleyici (BAL)

Balancer (BAL), gözaltına alınmayan otomatik bir portföy yöneticisi ve ticaret platformudur. Geleneksel bir endeks fonunda yatırımcı, portföyü yeniden dengelemek için bir portföy yöneticisine ücret öder. Balancer’da yatırımcı, arbitraj fırsatlarını takip ederek portföylerini yeniden dengeleyen tüccarlardan ücret alır.

CAKE RN Pancakeswap

PancakeSwap (KEK)

PancakeSwap (CAKE), Binance Akıllı Zincirinde (BSC) otomatik bir piyasa yapıcı ve getiri çiftliğidir. PancakeSwap, SushiSwap’ın bir çatalı olmasına rağmen, BSC üzerinde çalıştığı için daha ucuz ve daha hızlı işlemlere olanak tanır. PancakeSwap ayrıca verim çiftçiliği, piyangolar ve ilk çiftlik teklifleri sunar.

COMP RN Bileşiği

Bileşik (COMP)

Bileşik (COMP), kullanıcıların havuzlara kripto yatırmasını ve faiz kazanmasını sağlar. Borçlular, teminat yatırarak Bileşik havuzlarından teminatlı krediler alırlar. Bu teminat bir eşiğin altına düşerse, kredi otomatik olarak tasfiye edilir.

CRV RN Eğrisi DAO Simgesi

Eğri DAO Simgesi (CRV)

Eğri (CRV), Ethereum üzerinde merkezi olmayan bir değişim likidite havuzudur. Şunlar için özel olarak tasarlanmıştır: likidite sağlayıcıları için son derece verimli, düşük kaymalı stabilcoin ticareti ve düşük riskli, ücret geliri. Kayma, bir işlemin beklenen fiyatı ile işlemin gerçekleştirildiği fiyat arasındaki farktır. Ücretler ve diğer parametreler Eğri Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) tarafından belirlenir. Tüm havuzlarda ücret yüzde 0,04’tür. Ücretin yarısı likidite sağlayıcılarına, diğer yarısı ise DAO üyelerine gidiyor.

MKR RN Yapıcı

Yapıcı (MKR)

MakerDAO, merkezi olmayan bir organizasyon iken Maker Protocol, kullanıcıların DAI stabilcoin’i yayınlamasına ve yönetmesine izin veren bir yazılım platformudur. Maker (MKR), MakerDAO ve Maker Protocol’ün yönetim belirtecidir. MakerDAO, merkezi olmayan bir kuruluştur, Maker Protokolü ise eşler arası bir kredi verme platformudur. Maker Protocol, ETH’yi akıllı bir sözleşmede kilitleyerek ve USD’ye sabitlenmiş bir sabit para olan Dai’yi basarak aşırı teminatlı kredilere olanak tanır. Dai takas edilebilir ve ödemeler için kullanılabilir. Maker (MKR), MakerDAO ve Maker Protocol’ün yönetim belirtecidir.

SUSHI RN SushiTakas

SushiSwap (SUSHI)

SushiSwap (SUSHI), Ethereum’da otomatik likidite sağlamak için merkezi olmayan bir protokoldür. Merkezi olmayan bir borsa ve merkezi olmayan bir borç verme piyasasıdır. Ayrıca getiri araçlarına ve türev işlemlere olanak tanır. 2020’nin sonlarında Yearn.finance ve SushiSwap, geliştirme kaynaklarını paylaşacakları ancak ayrı belirteçleri ve yönetişim sistemlerini sürdürecekleri bir birleşme duyurdu.

UNI RN Değiştirme

Uniswap (UNI)

Uniswap (UNI), Ethereum’da otomatik likidite sağlanması için merkezi olmayan bir protokoldür. Düzenli borsalarda likit olmayan varlıklarla ilgili en büyük sorunlardan biri “yüksek spreadler”. Uniswap, herkesin bir piyasa yapıcısı olmasını sağlayarak bu sorunu çözmektedir. Uniswap, büyük siparişler için yüksek kaymadan muzdariptir, çünkü ödenen fiyat miktarın artmasıyla artar.

Sonraki baskı: En iyi Değişim Ortamı kriptoları


Rohas Nagpal, Wrapped Asset Project’te Future Money Playbook ve Chief Blockchain Architect’in yazarıdır. Aynı zamanda amatör bir boksör ve emekli bir hacker. onu takip edebilirsin LinkedIn.Cryptocurrency ile ilgileniyor musunuz? WazirX CEO’su Nischal Shetty ve WeekendInvesting’in kurucusu Alok Jain ile kripto ile ilgili her şeyi, Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. yörünge mevcuttur Apple Podcast’leri, Google Podcast’ler, Spotify, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.genel-8

Bir cevap yazın