Meta, bölgenin katı gizlilik düzenlemeleri nedeniyle iki büyük uygulaması olan Facebook ve Instagram için Avrupa pazarında zorluk yaşıyor. Aslında teknoloji devi bir darbeyle vurulmuştu. 1,3 milyar dolarlık rekor ceza Mayıs 2023’te Avrupalı ​​kullanıcı verilerini nasıl yanlış kullandığından dolayı Meta, düzenleyicilerle doğrudan uğraşmaktan kaçınmaya çalışıyor.

Ancak yeni ve özel bir raporda Wall Street Journal (aracılığıyla TechCrunch), Meta ilk kez gündeme gelen düzenleme sorunlarına bir çözüm bulmuş gibi görünüyor eylül ayında geri döndüm – Avrupalı ​​kullanıcılara, verilerinin toplanmasını istememelerini sağlayacak reklamsız bir abonelik sunmak.

Plana göre Meta, masaüstü Facebook ve Instagram kullanıcıları için ayda 10 € (yaklaşık 17 $) ve bağlı her ek hesap için 6 € (yaklaşık 14 $) ücret alacak. Bu fiyat, Apple ve Google uygulama mağazaları tarafından alınan komisyonların Meta faktoringi nedeniyle mobil cihaz kullanıcıları için ayda 13 Euro’ya kadar çıkacak. Peki ya borcunu ödeyemeyen ya da ödemeyenler? O zaman büyük olasılıkla reklamları ve sosyal medya kullanımlarının teknoloji devi tarafından izlenmesini ‘seçecekler’.

(Resim kredisi: Shutterstock, Meta)

TechRadar, hem bildirilen anlaşmayı açıklığa kavuşturmak hem de kullanıcıların ücretsiz kullanıcılar için ödeme yapması gerektiğini doğrulamak amacıyla yorum almak için Meta’ya ulaştı. Sözcü Matt Pollard’dan şu açıklamayı aldık: “Meta, kişiselleştirilmiş reklamlarla desteklenen ücretsiz hizmetlerin değerine inanıyor. Ancak gelişen mevzuat gerekliliklerine uyduğumuzdan emin olmak için seçenekleri araştırmaya devam ediyoruz. Şu anda paylaşacak başka bir şeyimiz yok.”işletim-sistemi-1