SLIM, 6 Eylül’de H-2A roketiyle fırlatıldı. Misyon, bir dizi sistem testini başarıyla tamamlayarak Dünya yörüngesindeki ilk kritik aşamasını geçti. SLIM’den yeni veriler Dünya’nın fotoğrafı şeklinde geldi. Fotoğraf, SLIM’in Ay’a iniş sırasında konumunu belirlemesine yardımcı olacak bir kamerayı test etmek için çekildi.


SLIM kamerayla çekilmiş Dünya’nın fotoğrafı. Kaynak: JAXA/SLIM misyonu

Şimdi SLIM, Ay’a uçuşunun sonraki aşamalarına geçiyor: 26 Eylül’de “ay keskin nişancısı” ikinci bir yörünge düzeltmesi yaptı.

Sonda, yörüngesinin sınırına (Dünya’ya en yakın yaklaşma noktası) yakınken ana motorunu ve durum kontrol sistemini 70 saniye boyunca çalıştırdı. Bu hızlanma, SLIM’i daha yüksek bir apogee (Dünya’dan en büyük mesafe noktası) sahip yeni planlı bir yörüngeye yerleştirdi.

JAXA henüz Ay’a iniş tarihini açıklamadı ancak sondanın fırlatıldıktan sonraki üç ila dört ay içinde Ay’a ulaşacağını söyledi. Bu kadar uzun bir rota yakıttan tasarruf edecek ve sondayı mümkün olduğunca hafif hale getirecek.

SLIM, Ay’a ulaştığında planladığı noktadan en fazla 100 metre uzağa inmeye hazırlanacak. Bu, karmaşık alanların gezegensel keşifler için daha erişilebilir hale getirilmesine yardımcı olacak iniş tekniklerini test edecek.genel-22